USA: Framgång för Joe Biden avseende Ukraina – Även om det skulle bli krig

2022 02 14

Med Joe Biden som president har USA tagit flera kliv framåt och skapat rejäl medvind och styrka för Väst i samband med Ukrainakrisen.

ANALYS: För amerikanska presidenter har utrikespolitiken ofta varit en stor utmaning med anledning av att de varit oerfarna när det gäller internationell politik.

Oavsett om det blir krig eller inte

Bill Clinton, George W Bush, Barack Obama och Donald Trump – alla de fyra senaste presidenterna hade påtaglig oerfarenhet av utrikespolitik och var i flera fall faktiskt även oerfarna även när det gäller nationell politik.

Men med Joe Biden är det annorlunda och det har burit mycket frukt under Ukrainakrisen – alldeles oavsett om Ryssland går till anfall eller inte.

Väldigt erfaren

Joe Biden har suttit i senaten sedan 1973 och ett av de politikområden där han har mest erfarenhet är just utrikespolitik. Biden besökte Moskva som senator redan 1979 och var engagerade i SALT II-samtalen med syfte att minska arsenalen av kärnvapen och 1988 träffade han Rysslands tidigare utrikesminister, den legendariske Andrei Gromyko.

Biden var även ordförande i senatens utrikesutskott under två omgångar.

Framgångsrik balansgång

Avseende Ukrainakrisen har Joe Biden på ett framgångsrikt sätt lyckats balansera två avgörande amerikanska intressen samtidigt som han satt stor press på Rysslands diktator.

◾USA:s väljare är efter Irak och Afghanistan trötta på krig och vill absolut inte att USA ska bli indragna i en ny väpnad konflikt.

◾Vita Huset vill åter ta på sig ledartröjan inom Väst och Nato och skapa enighet och styrka efter all splittring och oenighet gällande det transatlantiska samarbetet under tiden med Donald Trump.

Lyckats med både och

Joe Biden har i samband med Ukrainakrisen lyckats med både och.

◾Han har tydligt klargjort att USA inte kommer att sända trupper till Ukraina. Det är ett minus för Ukraina men ett plus hos alla amerikanska väljare som prioriterar detta mycket högt. Samtidigt har Biden sänt vapenleveranser till Ukraina för att stärka landet om Ryssland anfaller.

◾Han har med hjälp av stort personligt förtroende hos försvarshögkvarteret Pentagon, CIA och USA:s underrättelsetjänster levererat en mycket aktiv och offensiv utrikespolitisk retorik mot Ryssland.

Bidens retorik höjer Putins trösklar

Tvärtemot vad en del som oroas för ”krigshets” tror, så har Joe Bidens tuffa retorik mot Ryssland bidragit till att höja trösklarna för krig och minska risken för ett nära förestående ryskt anfall.

Genom att om och om igen peka ut att Ryssland när som helst kan anfalla Ukraina, vilket skulle leda till stora sanktioner från Väst, så har USA pressat Ryssland att om och om igen lova att inte gå till anfall.

Mer på tårna nu

Att Ryssland är mer än villiga att gå till anfallskrig mot sina grannländer är väl känt efter krigen mot Georgien 2008 och Ukraina 2014. Då var omvärlden inte alls på tårna på samma sätt som nu.

Positiva effekter med Joe Biden

President Joe Bidens offensiva retorik mot Ryssland och tydliga besked om omfattande sanktioner om den ryska diktatorn går till anfall har lett till flera positiva effekter.

◾USA har tagit på sig ledartröjan på den internationella politiska arenan på ett helt annan sätt än under Trump.

◾Nato står mer enat än på många år.

◾En stor samsyn har skapats mellan USA, Kanada, Storbritannien och EU.

◾En ökad enighet har även skapats i USA:s kongress mellan demokrater och republikaner som legat lägre än vanligt med kritik mot Joe Biden.

◾Framförallt är bedömare tydliga med att den internationella pressen på Ryssland är den enskilt största faktorn för att förhindra ett krig mot Ukraina.

◾Genom att upprepade gånger varna för att Ryssland söker falska anledningar att starta krig har risken för ett sådant scenario minskat.

Framsteg för Väst

Den som till sist avgör om Putinregimen anfaller Ukraina är ingen annan än Putin själv. Joe Biden kan inte fatta det beslutet men han har så här långt gjort stora framsteg för  enigheten och styrkan i Väst, bestående av USA, Kanada, Storbritannien, Nato och EU och levererat ett starkt försvar av Ukraina utan att utlova amerikanska soldater.

Det är en stor framgång för amerikansk utrikespolitik. Kontrasterna kunde inte vara större jämfört med Donald Trump som tvärtom ofta gullade med Putinregimen och flera gånger uttryckte beundran för diktatorer.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Nytt besked till volvoägare – gäller från februari

2025 11 09

Volvo ger kunder möjligheten att spara pengar.

Volvo tar ett oväntat steg för att locka fler svenskar till elbilar.

Biljätten erbjuder ett års gratis hemmaladdning vid köp eller leasing av en elbil från och med nästa år, rapporterar Autoweek.

Samarbete med Vattenfall

Initiativet sker i samarbete med energibolaget Vattenfall och startar i februari 2026.

Programmet omfattar upp till motsvarande 2 500 mils laddning under det första året.

– Vi lyssnar på våra kunder och vill skapa mervärde för dem. Genom att erbjuda fri laddning hoppas vi kunna bidra till en smartare och grönare framtid, säger Alejandro Castro Pérez, vice vd för energilösningar på Volvo Cars.

LÄS MER: Kinas elbilar gör succé – i Brasilien

Gäller nya köp

Erbjudandet gäller alla privatkunder, oavsett om de köper eller leasar en ny elbil, och under förutsättning att kunden är eller blir elhandelskund hos Vattenfall med ett valfritt elavtal för hemmet.

Kunderna får upp till 5 150 kWh, vilket motsvarar ungefär 2 500 mils laddning med fossilfri el under ett helt år.

Laddningen hanteras via Volvo Cars-appen och elkostnaden kommer att beräknas och dras av från den månatliga Vattenfallräkningen.

Volvo och Vattenfall har tidigare samarbetat, bland annat vid lanseringen av V60 Plug-in Hybrid 2012 och i arbetet med att förse Volvos anläggning i Torslanda med fossilfri el.

Ny modell på väg

Volvo har i dag fem helt eldrivna modeller på vägarna och en ny modell, EX60 kommer att lanseras i januari 2026. 

– Vi välkomnar varmt det här initiativet från Volvo Cars för att driva på en framtid där alla kan välja fossilfria sätt att resa. Genom att Volvo erbjuder kostnadsfri hemladdning vid köpet av en ny elbil, kan övergången till eldrivet bli både enklare och mer tillgänglig, säger Branislav Slavic, chef för Customers & Solutions på Vattenfall.

Det nya laddprogrammet ses som en strategisk satsning i konkurrensen med både kinesiska och europeiska tillverkare som pressar priserna på elbilar.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: A Cai

Text: Redaktionen


Viktigt meddelande till svenska bostadsägare

2025 11 09

Bostadsägare varnas för otydlig information.

De allra flesta svenska bostadsägare har bolån, men många brev från bankerna förklarar inte tydligt vad kunderna själva måste göra för att behålla sina ränterabatter.

Nu varnar Finansinspektionen för att bankernas otydliga information kan göra att kunder missar att förnya sina ränterabatter och därmed riskerar högre ränta, rapporterar SR.

Bankerna måste informera

Från och med den 1 juli 2025 gäller nya riktlinjer från Finansinspektionen.

Bankerna ska skriftligt informera sina kunder minst en månad innan en boränterabatt på bolånet löper ut.

Trots det rapporterar Ekonomiekot att flera banker, bland annat Handelsbanken, Swedbank och SEB, brister i tydlighet.

Informationen förklarar inte alltid för kunden att de själva måste agera för att behålla rabatten.

I vissa fall övergår bolånet automatiskt till ett rörligt lån med tre månaders bindningstid – med en ny, ofta sämre, rabatt – utan att det är tydligt för kunden.

– Jag är inte helt förvånad när jag hör det här och vi har ju en historik där bankerna kanske inte har utmärkt sig för att vara ett under av tydlighet i andra situationer, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på Finansinspektionen, till SR.

LÄS MER: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Risk för högre ränta

Om kunderna inte agerar kan räntan på bolånet höjas när rabatten löper ut.

– Det kan leda till att stora grupper av kunder får bankens listränta eller en högre ränta än om de hade förhandlat med sin bank, meddelar Finansinspektionen.

För lån på flera miljoner kronor kan även en mindre höjning innebära betydande kostnader över året.

– Vi tog fram de här allmänna råden för att det skulle förenkla för bolånetagarna. Det skulle bli tydligare och rättvisare villkor. Är det så att det fortfarande finns brister i tydligheten kan vi agera, säger Moa Langemark.

Hon betonar även att ”det inte kan uteslutas” att Finansinspektionen får återkomma i frågan.

Så här kan bolånekunder skydda sig

  • Kontrollera alltid bankens brev och e‑post noggrant.
  • Sätt påminnelser i kalendern för när rabatten löper ut.
  • Kontakta banken och fråga specifikt vad som gäller för att behålla rabatten.
  • Spara dokumentation från banken som rör lån, rabatter och räntor.

LÄS MER: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: Efraimstochter

Text: Redaktionen