26 juni 2026

Ilska i Kreml – “De vill ha vårt territorium”

2025 09 02

Det råder oro i Kreml – där blickarna nu riktas österut.

Ryssland har fullt upp med kriget i Ukraina.

Samtidigt riktas nu blickar i Kreml österut – mot Japan.

Nikolay Patrushev, Kremltopp och ordförande för Rysslands maritima styrelse, ilsknar till och anklagar Tokyo för att förbereda territoriella anspråk, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

“Vill ha vårt territorium”

Patrushev hävdar att Japan inte vill ha rättvisa när det kommer till ögruppen Kurilerna.

Istället vill de ha resurser, menar han.

– Japan skapar underlag för nya territoriella anspråk, särskilt gällande haven kring Ryssland, vilket direkt påverkar Rysslands nationella säkerhetsintressen, menas det.

– Låt oss vara ärliga – japanerna är inte ute efter rättvisa i frågan om de så kallade norra territorierna, utan efter resurser.

Tidigare anklagade Japans utrikesminister Takeshi Iwaya ryssarna för att ha brutit mot den sovjetisk-japanska neutralitetspakten genom att gå med i kriget mot Japan den 9 augusti 1945.

Mångårig dispyt

Rysslands och Japans tvist om Kurilerna har sina rötter i 1800-talet, men den nuvarande oenigheten handlar specifikt om de södra Kurilerna, som i Japan kallas "de norra territorierna". 

Enligt Japans uppfattning ockuperar Ryssland olagligt dess norra territorier, medan Ryssland hävdar att Kurilerna rättmätigt tillhör Ryssland efter Japans kapitulation i andra världskriget. 

Läs mer: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas”

Rysslands bild

Rysslands motiv för att behålla kontrollen över Kurilerna är främst av militär natur. 

Öarna utgör en viktig utgångspunkt för både den ryska Stillahavsflottan och dess militärflygplan.

– De erbjuder också värdefulla alternativ för vapenavfyrning och underrättelseinhämtning, förklarar Harvard International Review.

Japans bild

Japan gör anspråk på suveränitet över öarna och hävdar att Ryssland inte har någon laglig rätt till dem.

– Rysslands uppbyggnad av militär infrastruktur så nära japanskt territorium har avsevärt ökat spänningarna mellan de två nationerna.

Läs mer: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen