TV4-profil lurad – 43 vänner drabbade

2025 08 31

En TV4-profil har blivit kapad så att 43 vänner har drabbats.

Bedrägerier har blivit ett allt vanligare problem de senaste åren.

Nu har en profil på TV4 blivit drabbad.

43 av hennes vänner har lurats till att betala stora summor pengar.

Vänner blev lurade

TV4:s stylist Siroun Forsberg, som också har synts i rutan i ”Nyhetsmorgon”, har blivit hackad, rapporterar kanalen.

Siroun Forsbergs Facebookkonto har blivit kapat, och 43 av hennes vänner har lurats till att betala sammanlagt 120 000 kronor.

I ett meddelande som såg ut att komma från Siroun Forsberg, bad bedragarna hennes vänner att swisha pengar till en person som påstods sälja en soffa, eftersom Sirouns egen Swish inte fungerade.

Många vänner trodde att meddelandet, som skickades via Facebook Messenger, verkligen kom från Siroun Forsberg. Folk har därför swishat summor på mellan 2500 och 4500 kronor.

Siroun Forsberg fick reda på det när hon var ute med hunden och telefonen började ringa i ett.

– Jag trodde först att det brann någonstans men sen förstod jag att jag blivit hackad och folk hade swishat pengar för att jag skulle köpa en soffa, berättar Siroun Forsberg, enligt kanalen.

”God vän – ville hjälpa”

Hon är bedrövad över vad som har hänt och uppmanar nu alla att sluta swisha.

En av hennes vänner, Malin Eriksson, berättar att hon fick det falska meddelandet och trodde att Siroun behövde hjälp.

– Jag såg framför mig hur hon stod där och inte kunde slutföra affären, hon är en väldigt god vän till mig så jag ville hjälpa henne. Så då swishade jag, säger hon till kanalen.

Bedrägerier av det här slaget har blivit allt vanligare.

Bedragare kan på olika sätt utge sig för att vara en vän eller anhörig som behöver pengar.

Många liknande bedrägerier

Polisen har varnat för flera olika typer av bedrägerier där bedragaren utger sig för att vara anhörig.

Det förekommer bland annat fall där bedragaren låtsas vara ett barn eller barnbarn till offret.

Ett exempel är att det har skickats ut mass-sms där bedragare utger sig för att vara mottagarens vuxna barn och ber om hjälp med att betala en räkning, vilket GP tidigare har rapporterat. Bedragarna börjar då ofta med att skriva ”Hej mamma, jag har ett nytt nummer” eller liknande.

Även far- och morföräldrar har på olika sätt lurats till att tro att de betalar pengar till sitt barnbarn.

Foto: TV4 resp S. Feyissa

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 10 31

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen


31 oktober 2026

Swedbank: Slutar fungera 1 november – kunder måste byta

2026 10 31

En av Swedbanks säkerhetsdosor fasas ut.

Sedan flera år har Swedbank alltmer gått över till en orange och modernare säkerhetsdosa för inlogg på internetbanken. Den modellen är utrustad med kamera, vilket ökar säkerheten genom att den kan läsa av kontrollbilder vid inloggning.

Ändå är det inte ovanligt att bankens kunder fortfarande har kvar och använder den gamla svarta säkerhetsdosan.

– Vi rekommenderar att du har den senaste versionen av vår säkerhetsdosa, uppmanar banken.

Går i graven

Nu går äldre modellen i graven. Den 1 november slutar den svarta säkerhetsdosan att fungera för inloggning på bankens sida.

– Du som har en svart oval säkerhetsdosa och har behov av ny är välkommen in på ett bankkontor för att byta ut den, uppmanar Swedbank sina kunder.

– Den nya orangefärgade säkerhetsdosan ger ett bättre skydd mot bedrägerier.

Många har under de senaste åren gått över till att främst använda BankID för inlogg. Samtidigt är det inte ovanligt att kunder har kvar sin säkerhetsdosa som en reserv.

Bättre skydd

Swedbanks orangea säkerhetsdosa ger bland annat ett tryggare skydd mot bedrägerier. Ett ökande fenomen i samhället, som inte minst drabbar många äldre.

– Tänk på att aldrig lämna ut koder eller använda BankID på uppmaning. Anmäl misstänkta händelser direkt till banken och polisen, uppmanar Swedbank.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Tre varningstecken

Swedbank informerar om tre varningstecken som kan avslöja att någon försöker luras.

- Oväntad kontakt som ser ut att komma från välkända företag, myndigheter eller någon du känner är ett vanligt försök att lura dig. Bedragare använder falska avsändare för att skapa trovärdighet och övertyga dig. 

- Stress och rädsla är ett sätt att få dig att fatta ogenomtänkta beslut och göra det bedragaren vill, utan att tänka efter. Det kan handla om att ett lån ska ha tagits i ditt namn eller att pengar är på väg att lämna ditt konto.

- Ett sätt att försöka lura dig är att ge dig ett erbjudande du inte kan motstå. Det kan vara ett investeringserbjudande som lovar stor och snabb avkastning, eller en flörtig kontakt på sociala medier.

Källa: Swedbank

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen