Livsfarlig sexvana ökar kraftigt – ”man kan dö”

2025 08 29

Antalet fall av strypsex har ökat kraftigt.

Det uppger Rättsmedicinalverket i en ny granskning. Myndigheten hänvisar bland annat till en amerikansk studie där 64 procent av de unga kvinnorna uppger att de blivit strypta under sex.

Samtidigt visar andra studier att strypsex är farligare än vad som tidigare antagits – fenomenet kan orsaka synliga och bestående hjärnskador.

Nu öppnar Rättsmedicinalverket för att förbjuda strypsex.

– Frågan tåls att diskuteras och lyftas upp på våra departement, säger Eva Rudd, rättsläkare på myndigheten, till SVT.

Enligt Rudd har nya studier bidragit med ny kunskap som kan motivera ett förbud.  

– Vi har tidigare tänkt att faran ligger vid själva strypningen, att det är då man kan dö. Nu visar studier att det inte går att utesluta att upprepade strypningar kan leda till långtgående funktionsnedsättningar.

”Förväntas gå med på det”

Brita Zilg är också rättsläkare på Rättsmedicinalverket. Hon bedömer att ökningen av strypsex handlar om en normalisering av sex som förekommer i ”våldsam porr”. Många unga tjejer har uppfattningen att stryptag under samlag är något som de förväntas gå med på.

– Det finns inget riskfritt sätt att ha strypsex på. Det finns en risk att dö eller att få hjärnskador, har hon sagt till Aftonbladet.

Ungdomsjouren 1000 Möjligheter och kvinnojouren Unizon gör samma bedömning.

– Vi möter det varje dag i våra stödverksamheter. På Unizons 148 kvinno-, tjej- och ungdomsjourer vittnar unga tjejer om hur så kallat ”strypsex” blivit något man ”förväntas gå med på”, skriver 1000 Möjligheters generalsekreterare Zandra Kanakaris och Unizons förbundsordförande Olga Persson i Altinget.

Organisationerna vill se en ny lag mot strypvåld som inkluderar sexuella sammanhang.

–  Samtycke får aldrig vara en ursäkt för potentiellt dödliga våldshandlingar. Vi vill även se porrskydd för barn, med åldersverifiering och andra former av reglering.

Varannan tjej

Tidigare undersökningar har även visat att våldsamt sex ökar kraftigt bland unga i Sverige.

Professor Carolina Överlien vid Stockholms universitet är en av flera som forskat på våld i ungas nära relationer.

Hennes studie visar att varannan tjej mellan 15 och 19 år har utsatts för någon form av sexuellt våld i en relation.

– Vi har framför allt stött på unga tjejer som inte har vetat om de har rätt att säga nej när man inte vill. 15-åringar som tror att när man är ihop med någon så förväntas man ställa upp på det han önskar. Man vet inte att det är upp till en själv att sätta gränser kring sin egen kropp, sade Carolina Överlien till SVT Nyheter i början av 2023.

Några månader senare vittnade flera unga tjejer om att strypsex blivit normaliserat i en intervju med Sydsvenskan.

– Det gjorde ont, men det värsta var att jag inte fick luft. Jag trodde att jag skulle dö. Samtidigt låg jag där, naken och alldeles utelämnad, sa en av tjejerna till tidningen.

Foto: WVT

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen