Amerikansk operation på Grönland

2025 08 27

Män med kopplingar till USA:s president Donald Trump försöker infiltrera Grönland.

Det uppger danska regerings- och myndighetskällor samt grönländska källor, rapporterar DR.

Enligt uppgifterna försöker männen sammanställa en lista med namn på grönländska medborgare som stöder Trumps planer på att ta över Grönland. Det slutgiltiga målet är att starta en utbrytarrörelse på ön. 

– Målet med operationen är att penetrera det grönländska samhället för att försvaga relationerna med Danmark inifrån och få grönlänningarna att underkasta sig USA, uppger DR med hänvisning till källorna.

Kanalen har inte kunnat fastställa om männen agerar på uppdrag av Vita huset, men påverkansoperationen har väckt stor oro.

– Vi är alla oroliga över detta. Självklart är vi det, säger en källa med insyn till DR.

Kallar upp USA:s toppdiplomat

Den danska regeringen agerar blixtsnabbt efter avslöjandet.

Utrikesminister Lars Løkke Rasmussen kallar upp USA:s högste diplomat, chargé d'affaires Mark Stroh, till ett möte på utrikesdepartementet.

– Det finns ständigt utländska aktörer som visar intresse för Grönland och dess nuvarande position i kungariket, framhåller Lars Løkke Rasmussen i en skriftlig kommentar till TV2.

–  Därför borde det inte förvåna oss om vi i framtiden ser utländska försök att påverka kungarikets framtid. Alla försök att blanda sig i kungarikets interna angelägenheter är uppenbarligen oacceptabla, fortsätter utrikesministern.

LÄS MER: Trump hotar Putin

”Skapa oenighet”

Danmarks nationella säkerhets- och underrättelsetjänst (PET) bedömer att Grönland är ett mål för påverkanskampanjer.

– PET förväntar sig att sådana kampanjer kommer att syfta till att skapa oenighet i relationen mellan Danmark och Grönland, uppger underrättelsetjänsten enligt TV2

LÄS MER: Trump hotar många länder 

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp J. Latuperisa-Andresen

Text: Redaktionen


Obehaglig upptäckt om duschar: Alla uppmanas göra det här

2025 10 13

Din dusch kan vara farlig.

Det visar en färsk studie från brittiska forskare som BBC har tagit del av.

Enligt studien kan antalet bakterier i duschslangen och munstycket uppgå till miljontals eller hundratals miljoner.

– Det innebär att de första strålarna från en morgondusch inte bara är vatten och ånga. Över natten byggs en levande vägg av bakterier upp inuti duschslangen och munstycket, rapporterar BBC med hänvisning till studien.

De flesta av bakterierna är ofarliga, men vissa kan orsaka sjukdomar. Det handlar exempelvis om mykobakterier som kan orsaka infektion och legionellabakterier som kan orsaka lungsjukdomen legionärssjuka eller mildare febersjukdom.

Alla uppmanas agera

Søren Uldum är chef för avdelningen för bakterier, parasiter och svampar vid Statens Serum Institut – Danmarks motsvarighet till Folkhälsomyndigheten.

Efter att ha tagit del av den nya studien går Uldum ut med en uppmaning till allmänheten.

Experten betonar att bakterier trivs i vatten med en temperatur mellan 20 och 50 grader. Därför rekommenderar han alla att höja vattnets temperatur till runt 60 grader och låta varmvattnet rinna genom duschslangen i några minuter innan man kliver in i duschen.

– Ju längre tid, desto bättre, men det finns förstås också vattenförbrukningen att ta hänsyn till, säger Søren Uldum till TV2.

Enligt experten bör åtgärden vidtas minst en gång i veckan.

– Du behöver också vara särskilt duktig på att skölja slangen om det har gått lång tid mellan duschtillfällena.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

FAKTA: Legionellabakterier

- Att duscha är den vanligaste orsaken till att bli smittad av legionellabakterier. Spabad, såsom bubbelpool, är också en relativt vanlig smittkälla. Kyltorn och vissa industriella anläggningar kan orsaka större utbrott av legionellainfektion eftersom tillväxten av legionellabakterier och spridningen av aerosoler kan vara omfattande

- Legionellabakterier kan orsaka legionärssjuka eller en mildare febersjukdom som kallas pontiacfeber.

- Legionärssjuka yttrar sig som en lunginflammation, oftast med hög feber, huvudvärk och muskelvärk. Diarré förekommer ofta och även förvirring. Sjukdomen kan bli allvarlig hos personer med ett nedsatt immunförsvar. Medianåldern för de fall som har rapporterats är cirka 70 år och dödligheten är 5–20 procent. Legionärssjuka behandlas med antibiotika. Tiden från att man har smittats tills man blir sjuk (inkubationstiden) är i regel runt fem dagar men kan vara både kortare och längre.

- Pontiacfeber ger influensaliknande symtom med feber och muskelvärk men ger inga lungförändringar. De personer som insjuknar i pontiacfeber är oftast personer utan bakomliggande sjukdomar. Inkubationstiden för pontiacfeber är från några timmar till två dagar. Infektionen är självläkande inom två till fem dagar.

Källa: Folkhälsomyndigheten

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Foto: Kboyd

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

Skarp bakterievarning: ”Dödsfallen kan öka med 70 procent”

2025 10 13

Enligt Världshälsoorganisationen WHO kopplas över 700 000 dödsfall årligen till antibiotikaresistenta bakterier.

I EU kopplas över 30 000 dödsfall varje år till antibiotikaresistens. 

Nu befarar WHO att siffran kan öka kraftigt de kommande åren.

Organisationens experter förutspår att antalet dödsfall kopplat till antibiotikaresistens riskerar att öka med 70 procent om bara 25 år. Prognosen presenteras i en ny rapport om utbredningen av antibiotikaresistenta bakterier.

Enligt rapporten var en av sex laboratorietestade infektioner resistenta mot antibiotika under 2023.

Samma rapport visar att över 40 procent av antibiotikan förlorade sin effekt mot vanliga blod-, tarm-, urinvägs- och sexuellt överförbara infektioner mellan 2018 och 2023.

– Dessa resultat är djupt oroande, säger Yvan Hutin, chef för WHO:s avdelning för antimikrobiell resistens.

– I takt med att antibiotikaresistensen fortsätter att öka får vi slut på behandlingsalternativ. Vi riskerar liv, särskilt i länder där tillgången till infektionsförebyggande åtgärder och effektiv medicin redan är begränsad.

Kräver nya lösningar

Värst är situationen i utvecklingsländer. I Afrika har över 70 procent av infektioner orsakade av tarmbakterien E. coli visat resistens mot antibiotika.

Manica Balasegaram, vid WHO-avdelningen Antibiotic Research and Development Partnership, betonar att nya behandlingsalternativ krävs för att stoppa utvecklingen.

– Det räcker inte att utveckla nya antibiotika – de måste också användas rätt. Hittills har berättelsen om antimikrobiell resistens med rätta fokuserat på överanvändningen av antibiotika, men det räcker inte längre. För att undvika en kritisk brytpunkt måste fokus ligga på att främja innovation och påskynda utvecklingen av nya lösningar.

LÄS MER: ”Allvarlig ökning” av extrem bakterie

500 dödsfall varje år

I Sverige kopplas mer än 500 dödsfall årligen till infektioner som inte går att behandla med antibiotika, enligt en studie som publicerats i den medicinska tidskriften Lancet.

Folkhälsomyndigheten uppger att antibiotikaresistensen ökar långsamt i Sverige.

– Det är viktigt att arbetet med att förebygga infektioner, förhindra smittspridning och att använda antibiotika ansvarsfullt alltid prioriteras högt. Våra kontinuerliga ansträngningar kan bromsa, men inte helt hejda, ökad antibiotikaresistens, säger myndighetens utredare Olov Aspevall.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen 

Foto: P. Guillaume

Text: Redaktionen