Apotek i skandal: ”Otroligt allvarligt”

2025 08 22

Personer med kopplingar till den ökända gängledaren Ismail Abdo driver apotek i Uppsala.

En av de ledande personerna är dömd för flera våldsbrottbrott och för att ha haft illegal arbetskraft på ett av sina företag, avslöjar TV4:s Kalla fakta.

Bryter mot regelverket 

Den som driver apotek i Sverige måste se till att verksamheten uppfyller kraven i flera lagar, förordningar och föreskrifter. 

Läkemedelsverket har ett ansvar för att kontrollera verksamheten. Myndigheten ska också pröva en persons lämplighet innan nya ansökningar om att öppna apotek godkänns. Om en person är dömd för brott ska ansökan avslås, enligt Läkemedelsverkets regelverk.

Trots det fick apoteket i Uppsala sin ansökan godkänd 2018.

Läkemedelsverket är mycket självkritiskt efter händelsen.

– Det är otroligt allvarligt. Det är helt olämpligt att det förekommer i hälso- och sjukvårdskedjan, säger Annika Babra, enhetschef på Läkemedelsverket, till TV4.

Hävdar: Har skärpt kontrollen

Annika Babra medger att myndigheten brustit i sitt arbete.

– Vi har haft för sparsam kontroll, men det har vi blivit medvetna om de senaste åren, viket gjort att vi skärpt kontrollen.  I dag skulle jag säga skulle att om en person finnas i belastningsregistret och är dömd så skulle vi avslå en sådan ansökan.

LÄS MER: Dubbla priser – stor ilska mot svenska apotek

Så går det till

När ansökan om att öppna apotek lämnas in gör Läkemedelsverket en bedömning av att:

- sökanden är lämplig att bedriva apoteksverksamhet

- personer med bestämmande inflytande är personligt och ekonomiskt lämpliga

- beskrivningen av apotekets verksamhet verkar rimlig

- apotekslokalerna är ändamålsenliga och tillräckligt bemannade

- apoteket har en läkemedelsansvarig

- apoteket kan tillhandahålla samtliga förordnade läkemedel och varor inom förmånen

- inga omständigheter finns som innebär förbud mot tillstånd.

LÄS MER: Svenskar slår rekord – 14 miljoner beställningar

Foto: Pexels

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 11

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


11 juli 2026

Rysslands militär slår larm – attackeras på helt oväntat sätt

2026 07 12

Ryssland tvingas erkänna att Ukraina gör stora framsteg.

Ukrainas militära förmåga utvecklas i snabb takt.

Nu rapporterar Kremls eget försvarsdepartement om någonting som är på väg att bli ett växande problem för den ryska sidan.

Kreml tvingas erkänna

Ukrainas robotarmé blir allt mer avancerad.

Nu medger Rysslands försvarsdepartement för första gången att Ukraina har använt markgående stridsrobotar i offensiva operationer.

– Ukrainas väpnade styrkor har börjat använda markbaserade robotsystem inte bara i försvar, utan även i offensiva operationer. Det uppger det ryska försvarsdepartementet, rapporterar The Moscow Times.

Rysslands försvarsdepartement uppger att Ukraina använt två markgående stridsrobotar utrustade med kulsprutor i en offensiv aktion mot ryska styrkor i Zaporizjzja-regionen.

Departementet hävdar att ryska drönarenheter upptäckte och förstörde de två markrobotarna som avancerade mot ryska ställningar, och att de därefter förstörde dem.

Men Ukrainas utveckling av en robotarmé är ett allvarligt problem för Ryssland, som fortfarande är långt ifrån att uppnå sina mål med kriget och halkar efter i den tekniska utvecklingen.

LÄS MER: Kaos i Sibirien – ”stanna hemma”

Snabb utveckling

Ukraina har inte kommenterat uppgifterna från Rysslands försvarsdepartement.

Det är dock känt sedan tidigare att Ukraina utvecklar en robotarmé.

Redan i december 2024 uppgav ISW (Institute for the Study of War) att ukrainska styrkor genomfört en stridsoperation med obemannade marksystem istället för infanteri.

Och nu talar alltså även Kreml allt mer öppet om hotet från Ukrainas robotarmé – och erkänner att den används offensivt mot Ryssland, enligt tidningen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tidigare uppgett att Ukraina med hjälp av markbaserade robotsystem och drönare hade erövrat en rysk position samt tagit ryska soldater till fånga.

Även chefen för Ukrainas första enhet med markrobotar, Mykola Zinkevytj, har bekräftat att markrobotar används av ukrainska förband.

Enligt Zinkevytj räknar Ukraina med att kunna ersätta upp till 30 procent av sina styrkor på de mest riskfyllda delarna av fronten, med tekniska system.

Utvecklingen går alltså mycket snabbt, vilket skapar allt större oro i Kreml.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: Rysslands försvarsministerium

Text: Redaktionen