USA-ledd militärräd – ledare dödad

2025 08 20

USA-ledda styrkor har genomfört en räd mot IS i Syrien.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att amerikanska styrkor har lett en militär operation i norra Syrien.

En högt uppsatt medlem av IS har dödats i en riktad insats i samband med den militära operationen.

Det uppger en amerikansk tjänsteman för Reuters på onsdagen.

Ledare dödad

Det rör sig om den andra kända räden i norra Syrien av amerikanska trupper sedan den tidigare presidenten Bashar al-Assad störtades i december. 

Regeringen som ersatte honom har lovat att förhindra ett återuppvaknande av IS och är en del av en anti-IS-allians som inkluderar den USA-ledda koalitionen som bekämpar gruppen.

Tre vittnen, inklusive ägaren till byggnaden där den misstänkta ledaren bodde, berättar för AFP att räden ägde rum efter midnatt och att de hörde ljud av flygplan och skottlossning.

Försökte fly

Statlig television uppger att koalitionsstyrkorna gjorde en räd mot huset där han bodde med sin familj och sköt honom till döds efter att han hoppat från balkongen på deras lägenhet på första våningen.

– Vi hade inget med honom att göra, säger grannen Abdel-Qader al-Sheikh enligt France24.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Vaknat till liv

Det råder farhågor om att IS är på väg att etablera sig på nytt i Syrien efter flera år av bakslag.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Efter en flerårig kampanj för att omorganisera sig, har IS nu börjat återuppstå i Syrien, skriver ISW.

Bygger upp igen

ISW fortsätter.

– IS har gradvis återuppbyggt sin förmåga sedan 2022 i den centrala syriska öknen – där regimens styrkor sällan och ineffektivt patrullerade – och har successivt infiltrerat dåvarande regimkontrollerade städer längs Eufratfloden, uppger tankesmedjan.

– Varken Assad-regimen eller ryska styrkor prioriterade att besegra IS utan fokuserade istället på att undertrycka hot mot Assads styre.

Arkivfoto: N. Gubler

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen