Triumf Glass i blåsväder

2025 08 20

Det populära glassmärket Triumf Glass har hamnat i blåsväder.

Triumf Glass är ett populärt svenskt glassmärke som tillverkar alla möjliga sorters glass, både på pinne och i burk.

På senare tid har man lanserat oväntade glassorter, exempelvis en glass som smakar kanelbulle.

Men nu har glassföretaget från Västsverige hamnat i blåsväder.

Chockartat fynd i glassen

En kund har hittat någonting riktigt obehagligt i en av Triumfs glassburkar, rapporterar GP.

När kunden öppnade glassburken hittade han nio stycken avrivna naglar mitt i glassmeten, enligt tidningen.

Han tog bilder av det äckliga fyndet och kontaktade Triumf, men svaret dröjde och han kontaktade också Livsmedelsverket och kommunen.

Nu har Triumf dock försökt utreda händelsen – men är förbryllade.

Har försökt utreda

Trots att händelsen har utretts, vet man inte hur de nio naglarna har hamnat i glassburken.

Även företaget som har levererat själva burken har gjort en utredning, utan att hitta någon förklaring. Triumf vet därför inte vad händelsen beror på.

– När glassen kommer i burken och lockets sätts på så handlar det om några ynka sekunder och då att hinna stoppa ner nio stycken naglar är osannolikt att det skulle ske, säger Triumfs marknadschef Moa Frisk till tidningen.

Man har dock hört av sig till kunden.

– Vi har gjort hela utredningen och pratat med konsumenten som har fått ersättning och vår ursäkt för att det under semestertiden tog lite lång tid med det slutgiltiga svaret, säger Moa Frisk.

”Fika på en pinne”

Triumf Glass grundades i Göteborg 1946 och har idag sitt huvudkontor i Sävedalen i Partille kommun.

Glassföretaget har på senare tid uppmärksammats för att de lanserade en ovanlig glassort inför glassäsongen 2025.

Det handlar om en glass som heter Farbror Arnes Kanelbulle.

– Inspirerad av Farbror Arnes favoritfika, kanelbulle. Hans stora kärlek var glass, så vi tog det bästa av båda – kanelbullens ljuvliga fyllning och vår silkeslena vaniljglass gjord på färsk grädde, meddelade Triumf i ett uttalande.

– Farbror Arnes Kanelbulle är även doppad i vit choklad med kanelkrisp, en helt ny smak på marknaden. Kort och gott, Fika på en pinne, förklarade företaget.

Foto: Irene Kredenets resp Triumf Glass

Text: Redaktionen


10mars26

OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2026 03 11

Pensionsgruppen gick i höstas ut med ett löfte om en gas i inkomstpensionssystemet.

I gruppen finns representanter från samtliga riksdagspartier, som enades om att utdelning bör ske när inkomstpensionssystemets tillgångar överstiger skulderna med 15 procent.

– Nivån utgår från en försiktighetsprincip för att inte mer än marginellt öka risken för att den så kallade bromsen slår till och sänker pensionerna, uppger regeringen.

Lagförslaget klart

Nu går regeringen vidare med förslaget, och lägger fram den nya lagen i en proposition till riksdagen.

Från och med den 1 augusti i år ska lagändringarna gälla, enligt förslaget.

I praktiken innebär det att utdelning till pensionärer och pensionssparare kan ske från och med 2027.

– På samma sätt som det finns en broms i pensionssystemet i dåliga tider är det både rätt och rättvist att det finns en gas i goda tider, säger äldre- och socialförsäkringsminister, tillika ordförande i Pensionsgruppen, Anna Tenje (M), i ett uttalande.

– Det finns inget egenvärde i att stora överskott byggs upp över tid som aldrig kommer pensionärerna och pensionsspararna till del. Därför går vi nu vidare med förslaget om en så kallad gas för att kunna göra just det.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Finanserna har stabiliserats

De senaste åren har finanserna i det svenska pensionssystemet blivit stabilare.

I nuläget finns därför ett överskott.

– Regler för överskottsutdelning införs därför, för att inte spara onödigt mycket i systemet och låta överskottet komma pensionärer till del, uppger regeringen.

Efterfrågats tidigare

Förslaget om en gas i pensionssystemet har funnits sedan tidigare, bland annat från Tjänstemännens centralorganisation, TCO.

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas, uppger organisationen i förslaget.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Totalt haveri – 900 miljoner skattekronor i sjön

2026 03 11

Under flera år satsades hundratals miljoner på en stor omställning.

De nationella proven i den svenska skolan skulle ställas om och genomföras digitalt.

Men i sista stund stoppades de nya proven för året.

– För att skapa bättre förutsättningar och ge rektorer, lärare och elever så god framförhållning som möjligt avser regeringen att skjuta fram införandet av digitala nationella prov, sade gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L) om beskedet, i ett uttalande.

– Skolans personal och elever förtjänar bättre än den ryckighet och oförutsägbarhet som varit de senaste åren.

900 miljoner i sjön

Totalt har omkring 900 miljoner kronor satsats på det havererade projektet, rapporterar DN.

En kostnad som kunde blivit betydligt mindre om kritikerna fått sin röst hörd.

Joakim Malmström tillträdde som generaldirektör för Skolverket 2024.

I förra veckan meddelade han sin avgång, och han är kritisk mot processen kring digitalisering av de nationella proven.

– När jag protesterade mot det genom att säga att kvalitet måste väl ändå vara viktigast, fick jag svaret att ”nej, det har varit ett sånt tryck från regeringar genom alla år, vi måste få fram och leverera på det här”, säger han till DN.

LÄS OCKSÅ: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Regeringen ändrar uppdraget

I slutet av februari gick regeringen ut och meddelade att uppdraget kring de nationella proven ändras.

Tillsvidare ska de genomföras i pappersform, precis som tidigare.

Men ambitionen är att ställa om längre fram.

– Regeringen har i dialog med Skolverket kommit fram till att det behövs ett omtag i arbetet med digitala nationella prov. Eleverna kommer därför att genomföra nationella prov på papper under de kommande åren, uppger Skolverket i ett uttalande.

”Borde gjorts tidigare”

Skolverket borde dragit i handbromsen mycket tidigare, anser Joakim Malmström som anser att satsningen blivit ett misslyckande.

– Vi sitter med ett system som har utvecklats under nio år och som i dag inte kan användas för att genomföra storskaliga digitala prov. Det här omtaget borde ju ha gjorts tidigare, och man borde ha gjort på andra sätt, säger han till DN.

Det var det australiensiska techbolaget Sonet systems som fick uppdraget att utveckla de digitala proven. De har valt att inte svara på kritiken.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen