Liseberg presenterar lista – en attraktion sticker ut

2025 08 12

En av attraktionerna på Liseberg har varit mest populär sedan länge.

Attraktionen har legat i nöjesparkens popularitetstopp under alla år utom ett, sedan den byggdes på 80-talet.

– Sedan 1987 är det bara ett år som den inte haft flest åkare under en säsong, och det var 1992. Då var det fler som åkte Flumeride, säger Lisebergs driftchef Daniel Lindberg, till GP.

Konkurrerar med andra favoriter

Det handlar om åkattraktionen Lisebergsbanan.

Sedan öppningsåret 1987 har den varit nöjesparkens mest populära åkattraktion.

Två andra favoriter är Flumeride och Kållerado, men de är mer beroende av vädret.

– En varm och solig dag är det jättemånga som åker Flumeride och samma sak med Kållerado, som är den åkattraktion som har högst kapacitet på Liseberg. Men en ruggig och blåsig dag är det inte så många som vill åka dem, säger Daniel Lindberg.

Lisebergsbanan – Europas längsta

Lisebergsbanan är drygt 1,3 kilometer lång.

Den tar knappt tre minuter att åka och har en topphastighet på 80 kilometer per timme, uppger Liseberg.

Fem tåg kan köras samtidigt med totalt 110 passagerare.

Den byggdes 1987 och presenterades då som Europas största och längsta berg- och dalbana.

Idag är den varken störst eller längst men fortfarande väldigt populär, framhåller nöjesparken.

Bred målgrupp

Alla Lisebergs åkattraktioner är inte öppna under alla årets öppetdagar.

Popularitetssiffrorna gäller därför endast sommarsäsongen.

Lisebergsbanan har större kapacitet än många andra berg- och dalbanor, exempelvis Balder som placerar sig som nummer fyra på listan.

En annan faktor till framgången är, enligt Daniel Lindberg, att Lisebergsbanan attraherar en bred målgrupp där både barnfamiljer, tonåringar och vuxna vågar åka den, rapporterar GP.

Listan: De tio populäraste attraktionerna 2025

  1. Lisebergbanan
  2. Kållerado
  3. FlumeRide
  4. Balder
  5. Helix
  6. Valkyria
  7. Luna
  8. Radiobilarna
  9. Jukebox
  10. Loke

Foto: Stefan Karlberg

Text: Redaktionen


JUST NU: Streamingjätte höjer priset ordentligt

2025 08 12

Nu blir det dyrare att kolla på sport hos TV4 Play.

Streamingtjänsten höjer priset för det dyraste paketet ”TV4 Play Sport Total”.

Priset höjs från 599 kronor i månaden till 699 kronor i månaden, rapporterar Expressen med hänvisning till ett mejl som TV4 skickat till sina kunder.

Med reklam landar prislappen på 649 kronor i månaden. 

Vissa kunder påverkas inte

Den nya prisnivån träder i kraft från och med den 12 september.

Kunder som har bindningstid eller pågående rabatterad period kommer inte påverkas förrän det aktuella avtalet har avslutats.

– Om du är kund med bindningstid eller har ett rabatterat pris sedan tidigare berörs du inte av prishöjningen så länge din rabatterade period är aktiv. Därefter övergår abonnemanget till ordinarie pris, framhåller TV4 enligt Aftonbladet.

LÄS MER: Streamingjätte tvingar kunder till ny avgift

Här är utbudet

Abonnenter av ”TV4 Play Sport Total” har tillgång till ett stort utbud:

- SHL & HockeyAllsvenskan

- Allsvenskan & Superettan

- Fotboll från Serie A & LaLiga

- Tennis från ATP Tour

- Hästhoppning från GCT

- Rally från WRC & ERC

- 18 TV-kanaler

LÄS MER: Polisen går ut med Bank ID-varning – “Använder särskilda ord”

Foto:

Text: Redaktionen


JÄTTEBRÅK I TRUMPLÄGRET: ”Kommer brinna i helvetet”

2025 08 12

Två inflytelserika MAGA-profiler har rykt ihop.

Det handlar om kongressledamoten Marjorie Taylor Greene (51) och den högerradikala influencern Laura Loomer (32), som uppges ha ett stort inflytande på president Trump.

Fejden handlar om profilernas olika syn på Trumpadministrationens Israelpolitik, rapporterar Newsweek.

Loomer förespråkar fortsatt stöd för den israeliska regeringen och har uppmanat president Trump att slå till hårdare mot pro-palestinska demonstrationer i USA. Greene är däremot kritisk mot Israels krigföring i Gaza och har kallat Israels agerande för ett ”folkmord”.

”Håll käften Laura”

På måndagsmorgonen urartar bråket mellan MAGA-anhängarna.

Detta efter att Loomer kritiserat Medal of Honor-mottagaren Florent Groberg. Groberg tilldelades hedersmedaljen 2015 av dåvarande president Barack Obama. Veteranen hedrades efter att ha kastat sig över en självmordsbombare i Afghanistan 2012. 

Laura Loomer hävdar att Groberg inte förtjänar medaljen. I ett inlägg på X påpekar hon att Groberg talade vid Demokraternas nationella konvent 2016 och inte är född i USA, något hon menar gör att han inte borde hedras.  

Påståendet får Marjorie Taylor Greene att se rött.

– Håll käften Laura, skriver hon i ett inlägg på X.

– Laura Loomer har NOLL respekt eller vördnad för en av de mest heroiska människorna i USA. Ingen bryr sig om hans politiska åsikt – fråga vilken veteran, militär eller amerikan som helst. Mannen var villig att dö för att rädda andra från en självmordsbombare, fortsätter kongressledamoten.

LÄS MER: Stod bakom Project 2025 – utses av Trump | 

”Hon kommer att brinna i helvetet”

Loomer svarar med att kalla Greene för en ”häxa” och den ”mest ineffektiva medlemmen i kongressen”.

– Jag hatar henne innerligt. Hon kommer att brinna i helvetet, dundrar den välkända MAGA-influencern.

LÄS MER: Elon Musk rasande – agerar mot Apple

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen