Besökare anmäler Gröna Lund – ”Fruktansvärt”

2025 08 07

Besökare anmäler Gröna Lund efter en ”traumatiserande” händelse.

Nöjesfältet Gröna Lund har lockat mängder av besökare i sommar.

Men alla är inte nöjda med upplevelsen – och ibland uppstår incidenter som upplevs som direkt traumatiserande.

Nu har Gröna Lund blivit anmälda till Konsumentverket – efter en händelse som beskrivs som ”fruktansvärd”.

”Något fruktansvärt”

Gröna Lund har anmälts av en förälder efter att en grupp tonåringar råkat ut för en allvarlig incident, rapporterar TV4.

Incidenten ska ha inträffat på åkattraktionen Insane, som Gröna Lund beskriver som en åktur där man ”hänger med benen dinglande fritt” och lyfts 35 meter upp i luften.

I samband med ett tekniskt fel uppges tonåringarna ha suttit i Insane utan att vara fastspända.

Och trots att de desperat ropade efter hjälp, var det ingen i personalen som kom fram.

– De trodde på allvar att något fruktansvärt skulle hända, berättar föräldern, enligt kanalen.

”Oansvarigt och farligt”

Åkattraktionen stod stilla på grund av det tekniska felet, men tonåringarna var livrädda och försökte desperat spänna fast sig själva.

– Att personalen inte agerar när barn ber om hjälp, särskilt under en teknisk störning, är djupt oansvarigt och mycket farligt, menar föräldern, enligt kanalen.

Exakt hur incidenten slutade framgår inte, men händelsen har nu anmälts till Konsumentverket.

Olycka för två år sedan

Säkerheten har ibland varit ett problem på nöjesfältet Gröna Lund.

Den 25 juni 2023 inträffade en allvarlig olycka med berg- och dalbanan Jetline, som spårade ur. En kvinna föll från hög höjd och miste livet i olyckan. Ytterligare nio personer skadades, rapporterade SVT.

Efter olyckan fick Gröna Lund kraftig kritik från haverikommissionen, som bland annat kritiserade nöjesfältets arbete med säkerhet.

– Sammantaget var det brister vid beställning, tillverkning och kontroller av bärarmarna som ledde fram till olyckan, sade John Ahlberk, generaldirektör för haverikommissionen, enligt kanalen.

Besöken på Gröna Lund minskade efter den allvarliga olyckan, men har nu börjat öka igen.

Men det händer fortfarande att besökare upplever säkerheten som bristfällig, vilket anmälan ovan visar.

Foto: Ø. Holmstad, Wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor framgång för Trump – sker i Vita huset imorgon fredag

2025 08 07

President Donald Trump kommer att göra ett viktigt tillkännagivande i Vita huset imorgon fredag.

USA:s president Donald Trump har ett väldigt viktigt möte i Vita huset imorgon fredag.

Då ska han ta emot en president och en premiärminister – och presentera ett fredsavtal.

Det kan ses som en stor framgång för presidenten som enligt uppgift drömmer om att vinna Nobels fredspris.

Presenteras i Vita huset

På fredagen ska Trump tillkännage ett första fredsavtal för att få slut på konflikten mellan Azerbajdzjan och Armenien, rapporterar CBS News.

De två länderna har varit i konflikt med varandra i decennier, bland annat om den omstridda regionen Nagorno-Karabach.

Men nu kommer både Azerbajdzjans president Ilham Aliyev och Armeniens premiärminister Nikol Pashinyan till Vita huset.

Där ska de delta i ett evenemang i Ovala rummet, och ett första avtal mellan de två tidigare Sovjetländerna ska presenteras, enligt kanalen.

Avtalet beskrivs som historiskt då inga liknande avtal har undertecknats tidigare.

Det är ett resultat av stora ansträngningar från Vita husets sida, enligt två källor.

– Amerikanska tjänstemän har arbetat i månader med ett avtal mellan Armenien och Azerbajdzjan, uppger kanalen.

Drömmer om Nobels fredspris

Armenien och Azerbajdzjan, de två grannländerna i Kaukasien, har haft en rad konflikter med varandra de senaste decennierna.

2023 utbröt ännu en konflikt mellan länderna, som dock nådde en vapenvila samma år.

Men nu ska ett fredsavtal mellan länderna cementeras och relationen mellan dem stabiliseras och förbättras.

Donald Trumps ansträngningar för att få till fredsavtal gäller alltså inte bara kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Vissa källor gör gällande att Trump drömmer om att vinna Nobels fredspris.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt har sagt att det är ”på tiden” att Trump tilldelas priset, och Trump har själv framhållit sina ansträngningar för att skapa fred runt om i världen.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA:s hälsominister rasar mot Danmark – ”bedrägligt propagandatrick”

2025 08 07

Den amerikanske hälsoministern går till angrepp mot danska forskare.

I veckan meddelade den amerikanske hälsoministern Robert F Kennedy Jr att USA avbryter ett stort antal projekt för utveckling av mRNA-vaccin.

Runt 500 miljoner dollar i statligt stöd ska dras in från projekten.

– Vaccinet misslyckas med att skydda effektivt mot övre luftvägsinfektioner som covid och influensa, sa Kennedy, enligt CNN.

Nu rasar hälsoministern mot en dansk vaccinstudie, rapporterar danska TV2.

Inga samband hittades

Forskningsstudien har undersökt sambandet mellan aluminium i vacciner och bland annat autism och utvecklingsstörningar.

Inget samband har kunnat fastställas.

– Denna rikstäckande studie fann inga bevis som stöder en ökad risk för autoimmuna, atopiska, allergiska eller neuropsykiatriska funktionsnedsättningar i samband med exponering för aluminiumadsorberat vaccin i tidig barndom, konstaterar studiens författare.

Djupt bristfällig studie

Resultatet får nu hälsominister Kennedy att anklaga den danska forskningen.

- En studie som är så djupt bristfällig att den inte fungerar som vetenskap, utan som ett bedrägligt propagandajippo från läkemedelsindustrin, skriver han i en artikel på TrialSiteNews.

– Arkitekterna bakom denna studie utformade den minutiöst för att inte hitta någon skada. 

Forskare svarar

En av forskarna bakom studien är den danske professorn Anders Hviid vid Statens Seruminstitut.

Han kände till den amerikanske hälsoministerns kritiska hållning till vacciner men förvånas ändå av den hårda kritiken som riktas mot studien.

- Robert F. Kennedy Jr:s kritik är inte formulerad på ett särskilt respektfullt sätt. Han skriver att det verkar som om vi medvetet har gjort efterforskningar för att vilseleda och det håller jag naturligtvis inte alls med honom om, säger han till den vetenskapliga tidskriften videnskab.dk.

Anders Hviid och hans forskarkollegor har försökt bemöta all kritik i kommentarsfältet till den vetenskapliga artikeln och i en artikel i TrialSiteNews.

Foto: White House official photographer

Text: Redaktionen