Skarpa ryska störningar i Östersjön – saboterar för fartyg

2025 08 07

Ryssland trappar upp störningar i Östersjön genom att blockera viktiga signaler.

Ryssland har kraftigt ökat sina störningar av fraktfartyg i Östersjön genom att blockera GPS-signaler, en teknik som fartyg använder för navigering.

Detta försvårar för rederier i området, som transporterar stora mängder varor till och från Finland.

– Det handlar till exempel om skador på kritisk infrastruktur och störningar av GPS-signaler, säger Thomas Doepel, vd för Finnlines till svenska Yle.

Han beskriver hur det förändrade säkerhetsläget gör Östersjön till en allt mer riskfylld arena där Ryssland och Nato mäter sina styrkor.

Beroende av sjötransporter

För Finland, som är starkt beroende av sjötransporter för sin import och export, är läget särskilt allvarligt.

– Vi samarbetar därför otroligt mycket med både den finländska militären och Nato, säger Thomas Doepel.

Om GPS-signaler störs riskerar fartyg att förlora navigationsförmågan, särskilt vid svåra väderförhållanden.

Utvecklade navigationssystem

Finnlines har därför utrustat sina fartyg med navigationssystem från samma leverantör som den finländska försvarsmakten, för att kunna känna igen och hantera störningar.

– Så kan vi utveckla vår teknik i rätt takt och lita på att vi får det stöd vi behöver, förklarar Doepel.

Det civila sjöfartssystemet ses nu som en viktig del av Finlands totala försörjningsberedskap, där varje störning kan få stora konsekvenser.

Skuggfartyg manipulerar

Utöver GPS-störningar finns ytterligare risker från ryska skuggfartyg där en del manipulerar sina positionsdata för att undvika upptäckt.

Detta kan skapa farliga situationer för andra fartyg som tvingas göra plötsliga undanmanövrar.

En ytterligare fara med skuggfartygen är att de helt kan slå av sina sändare – vilket gör att andra fartyg inte upptäcker dem förrän de redan är farligt nära på radarn.

Finnlines har därför ökat samarbetet med den finländska försvarsmakten och Nato för att bättre hantera den komplexa säkerhetssituationen inför fler hot i framtiden.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Ikea storsatsar – vill nå fler kunder

2025 08 07

Den svenska möbeljätten växlar upp – för att nå miljontals nya kunder.

Ikea satsar nu stort på att vinna mark i världens största e-handelsland. Under en treårsperiod planerar företaget att investera omkring 8,4 miljarder kronor i Kina.

Genom ett nytt samarbete med JD.com – en av Kinas största e-handelsplattformar med runt en halv miljard användare, tar Ikea klivet in i en virtuell butiksmiljö med 6 500 produkter till försäljning.

– Lanseringen av Ikeas flaggskeppsbutik på JD.com är ytterligare en viktig milstolpe i vår ”Growth+”-strategi, vilket gör det möjligt för oss att förbättra vår tillgänglighet för fler kinesiska familjer som värdesätter kvalitet och service, säger Pontus Erntell, vd för Ikea i Kina, i ett uttalande.

Utökar valmöjligheter

Målet är att nå ut till kunder som annars inte har tillgång till fysiska Ikea-varuhus.

– Vi är mycket glada att välkomna IKEA till JD.com. Det här samarbetet utökar inte bara vårt varumärkesutbud inom heminredning, utan ger också konsumenterna fler inspirerande och högkvalitativa alternativ för heminredning, säger Yanzhong Yao, vice vd för JD.com och chef för JD Retail Appliance and Home i ett uttalande.

Ikeas produkter finns sedan tidigare också på kinesiska plattformar som Tmall och Wechat, men samarbetet med JD.com ses som ett viktigt steg i att bredda den digitala räckvidden.

Press från konkurrenter

Den kinesiska möbelmarknaden är både lukrativ och hårt konkurrensutsatt.

Ikea tampas med stora aktörer som Red Star Macalline, Easyhome och japanska Nitori.

Den svenska giganten positionerar sig därför alltmer digitalt – en strategi som matchar den kinesiska marknadens snabba skifte mot onlinehandel.

Med den nya digitala butiken hoppas Ikea inte bara nå nya kunder, utan även stärka sin relevans bland yngre konsumenter i Kinas växande medelklass.

Foto: Pressbild Ikea

Text: Redaktionen


Ryska fredssignaler ifrågasätts – ”spel för gallerierna”

2025 08 07

Trots växande press fortsätter Ryssland att hålla linjen.

Pressen på Moskva har den senaste tiden ökat markant från väst. USA har bland annat meddelat att länder som köper rysk olja kan mötas av upp till 100 % i strafftullar – en åtgärd som riktar sig mot nyckelspelare som Indien.

Men flera röster är fortfarande tveksamma ifall det räcker.

David Salvo, Rysslandsexpert vid German Marshall Fund, menar att Putin är långt ifrån beredd att ge efter.

– Hela legitimiteten för Putins regim bygger på att fortsätta kriget – inte avsluta det på västs villkor, säger han, till CNN.
– Jag ser inget som just nu kan ändra Kremls kalkyl, det kan vara ryskt spel för gallerierna.

Pressen ökar

Samtidigt rapporteras det att Ryssland överväger en ”luftvapenvila”, vilket skulle innebära ett tillfälligt stopp för drönar- och robotattacker – förutsatt att Ukraina gör detsamma.

David Salvo menar dock att världen inte bör underskatta Rysslands makt.

– Jag tror att vi i Washington ibland underskattar hur engagerad Kreml är i att föra detta krig, säger han, till CNN.

Liknande tankar kommer från annat håll.

Putin lär inte vika sig för Trumps sanktionsultimatum, enligt källor nära Kreml som uttalat sig för Reuters.

Den ryske presidenten uppges vara fast besluten att stå på sig – han anser att Ryssland är på väg att vinna kriget och tvivlar på att ytterligare amerikanska sanktioner skulle ha större effekt än tidigare, rapporterar nyhetsbyrån.

Samtidigt säger USA:s utrikesminister Marco Rubio i en intervju med Fox Business Network på onsdagen att det återstår "mycket arbete" för att nå ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Möte i sikte

Enligt New York Times planerar Trump att träffa Rysslands ledare Vladimir Putin redan nästa vecka.

Ett gemensamt möte mellan Trump, Zelensky och Putin tros också vara under förberedelse.

Hittills har tre rundor av fredssamtal mellan Kyiv och Moskva hållits i Istanbul, men utan framgång när det gäller att stoppa fientligheterna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen