Ryska fredssignaler ifrågasätts – ”spel för gallerierna”

2025 08 07

Trots växande press fortsätter Ryssland att hålla linjen.

Pressen på Moskva har den senaste tiden ökat markant från väst. USA har bland annat meddelat att länder som köper rysk olja kan mötas av upp till 100 % i strafftullar – en åtgärd som riktar sig mot nyckelspelare som Indien.

Men flera röster är fortfarande tveksamma ifall det räcker.

David Salvo, Rysslandsexpert vid German Marshall Fund, menar att Putin är långt ifrån beredd att ge efter.

– Hela legitimiteten för Putins regim bygger på att fortsätta kriget – inte avsluta det på västs villkor, säger han, till CNN.
– Jag ser inget som just nu kan ändra Kremls kalkyl, det kan vara ryskt spel för gallerierna.

Pressen ökar

Samtidigt rapporteras det att Ryssland överväger en ”luftvapenvila”, vilket skulle innebära ett tillfälligt stopp för drönar- och robotattacker – förutsatt att Ukraina gör detsamma.

David Salvo menar dock att världen inte bör underskatta Rysslands makt.

– Jag tror att vi i Washington ibland underskattar hur engagerad Kreml är i att föra detta krig, säger han, till CNN.

Liknande tankar kommer från annat håll.

Putin lär inte vika sig för Trumps sanktionsultimatum, enligt källor nära Kreml som uttalat sig för Reuters.

Den ryske presidenten uppges vara fast besluten att stå på sig – han anser att Ryssland är på väg att vinna kriget och tvivlar på att ytterligare amerikanska sanktioner skulle ha större effekt än tidigare, rapporterar nyhetsbyrån.

Samtidigt säger USA:s utrikesminister Marco Rubio i en intervju med Fox Business Network på onsdagen att det återstår "mycket arbete" för att nå ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Möte i sikte

Enligt New York Times planerar Trump att träffa Rysslands ledare Vladimir Putin redan nästa vecka.

Ett gemensamt möte mellan Trump, Zelensky och Putin tros också vara under förberedelse.

Hittills har tre rundor av fredssamtal mellan Kyiv och Moskva hållits i Istanbul, men utan framgång när det gäller att stoppa fientligheterna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26sep2025

JUST NU: Finland skickar ut 598 personer ur landet

2025 09 26

Polismyndigheten i Helsingfors meddelar att ett stort antal utländska medborgare får lämna Finland.

Polisen i Helsingfors har avlägsnat 598 personer ur landet i samband med brott under de första sex månaderna 2025.

Det är en ökning med 201 personer jämfört med förra året.

– Antalet avlägsnanden ur landet i syfte att avvärja ett omedelbart hot mot den allmänna ordningen och säkerheten har ökat, säger polisinspektör Simo Kauppinen i ett uttalande, rapporterar finska Iltalehti.

Kraftig ökning av brott

Den stora ökningen beror främst på att utländska medborgare i allt större utsträckning bedriver narkotikaförsäljning på gatan och på nätet.

Antalet narkotikamissbrukare och mängden droger har ökat kraftigt i Finland.

Samtidigt har polisens arbete mot narkotika och narkotikahandel ökat exponentiellt.

– I Helsingfors har polisen avslöjat 3 469 narkotikabrott i år, vilket är 14 procent fler än vid motsvarande tidpunkt i fjol. Totalt har 2 041 kilo narkotika beslagtagits, vilket är 1 741 kilo mer än 2024, uppger tidningen.

Läs också: TRUMP: ”Mycket dåligt för Rysslands rykte – går åt skogen”

Skapar otrygghet

Det ökande drogproblemet gör att polisen i Helsingfors får många larm om störningar och känslor av otrygghet på grund av droganvändning.

Larmen handlar främst om narkotikamissbruk och relaterad brottslighet.

– Antalet beslag av narkotika vid polisinrättningen i Helsingfors har ökat när det gäller cannabis, amfetamin och kokain, säger kriminalöverkommissarie Jari Illukka.

Vill stoppa ökningen

Den finska polismyndigheten hoppas att man ska kunna stoppa den kontinuerliga ökningen av antalet narkotikaanvändare.

Särskilt bland unga.

– För att stoppa ökningen av narkotikaproblemet krävs dock en lägesbild i realtid, effektivare förebyggande kommunikation som baserar sig på fakta och skärpta attityder, säger Jari Liukku.

– Det behövs också en gemensam syn inom den offentliga sektorn på orsakerna till att narkotikaproblemet ökar, hur man bäst kan bekämpa dem och vilken roll varje aktör har.

LÄS MER: Ryska varningen – “Krig om ni skjuter ner våra plan”

Foto: V. Vedenskii

Text: Redkaationen


Flera butiker i konkurs – klassisk butikskedja i gungning

2025 09 26

En av Sveriges mer välkända butikskedjor har skakats om.

Butikerna sträcker sig hela vägen från Umeå i norr till Malmö i söder.

Ett tag var det över 30 stycken.

Men nu är det brant uppförsbacke för kökskedjan Electrolux Home som skakas av ett flertal butikskonkurser på oroväckande kort tid.

Den senaste i raden är kedjans butik i Varberg – den tredje efter butikerna i Göteborg och Stenungsund.

– Konkursen är en följd av det allmänna konjunkturläget. Privatkonsumenter har blivit mer försiktiga med att investera i nya kök, samtidigt som vår projektverksamhet påverkats kraftigt av den avstannade byggmarknaden, säger Magnus Kallberg, bolagsägare för Köksplanering i Väst AB som drivit Electrolux Home butik i Varberg, till Hallands Nyheter.

Svår trend

Electrolux Home, som grundades 1995, har hamnat i en svår negativ spiral.

I somras kursade dessutom bolaget som drev butiken i Sickla köpkvarter i Nacka och i våras kastade bolaget som basade över butiken i Piteå in handduken.

Den senare hade gått med förlust i flera år, enligt Ehandel.

LÄS OCKSÅ: Bara två restauranger kvar – nu går hamburgerkedjan i konkurs

Förutspådde helt annan utveckling

Idag har Electrolux Home 21 butiker kvar utspridda över landet.

Det råder emellertid delade meningar om varför bolagen inom kedjan går i konkurs en efter en.

Att omställningen på privatmarknaden varit en utmaning nämns som en anledning.

Klart är åtminstone att utvecklingen går i rakt motsatt riktning än vad Electrolux Home själva hade förutspått bara för några år sedan.

Så sent som 2022 meddelade kedjan att man sökte nya entreprenörer och franchisetagare, bland annat i Stockholm, Göteborg, Umeå och Örebro.

Alla ska vara delaktiga i vår resa; det här är något vi gör tillsammans. Våra franchisetagare ska känna sig stolta och trygga i vad de säljer och förmedlar. Vår inspiration och breda kunskap ska bidra till att fler vill komma till våra butiker. Electrolux Home ska inspirera när det kommer till hemmets hjärta, det är vårt huvudsakliga mål, sade kedjans försäljningschef Michael Larsson vid tillfället.

LÄS MER: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många

Foto: Electrolux Home

Text: Redaktionen