”Pornografiskt” landmärke får grannland att se rött – tas bort

2025 08 06

Ett danskt konstverk i granit har hamnat i blåsväder – men det handlar inte om Köpenhamns klassiska sjöjungfru.

Den 14 ton tunga skulpturen Den Store Havfrue "Stora Sjöjungfrun " från Dragør Fort utanför Köpenhamn planeras att tas bort. Detta har skapat en intensiv kulturdebatt i Danmark.

Statyn, som föreställer en storvuxen och barbröstad sjöjungfru, har kallats allt från "pornografisk" till "primitiv", rapporterar Euronews.

– Statyn är ful och pornografisk, säger Mathias Kryger, konstkritiker på Politiken, till danska medier, enligt tidningen.

I tidningen Berlingske beskriver journalisten Sørine Gotfredsen samtidigt statyn som "vulgär, opoetisk och oönskad".

Den danska kulturmyndigheten Palaces and Culture Agency har därför beslutat att den inte passar in i det kulturhistoriska landskapet vid det gamla kustfästet från 1910-talet.

Skaparen: “Rent nonsens”

Peter Bech, mannen bakom skulpturen, är förvånad över kritiken. Han menar att statyn snarare har varit positiv för lokalsamhället i Dragør.

– Sjöjungfrun har helt normala proportioner i förhållande till sin storlek. Självklart är brösten stora på en stor kvinna, säger Bech i en intervju med danska TV 2 Kosmopol.

– Det här är rent nonsens. Statyn har lockat besökare till området, fortsätter han.

Det är inte första gången statyn väcker känslor. Den sattes först upp 2006 vid Langelinie Pier – nära den klassiska lilla sjöjungfrun, men flyttades efter kritik från boende till Dragør 2018.

“Inte vara rädda för bröst”

Även lokala politiker har gett sig in i debatten. Kommunpolitikern Paw Karslund tycker att argumenten mot statyn är överdrivna.

– Jag tycker att påståendet om att statyn är ful och pornografisk är för primitiv. Vi ska inte vara så rädda för ett par bröst, säger han till TV 2.

Liknande kritik

Det är inte första gången en havsrelaterad kvinnoskulptur skapar rubriker.

Danmarks välkända Lilla Sjöjungfrun har vandaliserats otaliga gånger genom åren – målats, välts, och till och med halshuggits.

Liknande reaktioner kom 2023 i Italien när en sjöjungfruskulptur kallad Il Mare i Monopoli kallades “för provokativ” på grund av sin kurviga form.

Se landmärket här

Foto: K Iv

Text: Redaktionen


Trumps bisarra drag väcker avsky – “fullständigt patetiskt”

2025 09 27

Donald Trumps senaste förändring i Vita Huset har fått många att reagera.

I ett försök att håna ex-presidenten Joe Biden har Trump ersatt hans porträtt med ett föremål, vilket har väckt kritik och hån både online och från tidigare Biden-medarbetare, rapporterar Euronews.

Pik mot Biden

Den nya Trump-administrationen har skapat en “Presidential Walk of Fame” nära Ovala rummet, med inramade porträtt av tidigare amerikanska presidenter.

Men Bidens porträtt lyser med sin frånvaro.

I stället finns nu en bild av en autopen som signerar hans namn.

Trump har länge hävdat att Biden använde en autopen för att skriva under viktiga dokument, inklusive benådningar.

Biden har kallat anklagelserna för ”löjliga och falska.”

LÄS MER: Hillary Clinton hyllar Trump

Kritik mot Trump

Flera kommentatorer har beskrivit Trumps drag som barnsligt och respektlöst mot presidentämbetet.

Chris Meagher, tidigare vice presssekreterare hos Biden, kommenterar förändringen med en ironisk ton.

– Jag är ständigt imponerad över hur fokuserat Vita huset fortsätter att följa Trumps löfte från dag ett att sänka priser och alla steg de tar för att underlätta för familjer som kämpar.

På sociala medier har många också pekat på barnsligheten i Trumps senaste drag.

– Donald Trump och hans cirkusgäng hängde faktiskt upp ett foto av en AUTOPEN istället för president Joe Biden i Vita huset. Inte ens en bild på mannen själv, bara en maskin som skriver på papper. Så här djupt ligger hans småaktighet. Fullständigt patetiskt, skriver Adam Parkhomenko, Politisk strateg och nära allierad till Hillary Clinton.

En annan användare håller med.

– Matpriserna skjuter i höjden. Krig trappas upp. Regeringen stängs ner. Men inte baby-Einstein, han leker istället med bilder.

En vana för Trump

Detta är inte första gången Trump har försökt sudda ut symboler för tidigare presidenter från Vita huset.

I juni ersattes Hillary Clintons porträtt med en målning av Trump själv i rött, vitt och blått.

I augusti flyttades även porträtt av Barack Obama, George W. Bush och George H.W. Bush från entrén till mindre framträdande platser.

LÄS MER: Mardröm för Trump – kraftig nedgång

Foto: Official White House J-N.-Boghosian

Text: Redaktionen


JUST NU: Lavrov – ”Vi kommer svara på alla angrepp”

2025 09 27

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov riktar en skarp varning till Nato och EU.

I ett omfattande tal inför FN:s generalförsamling säger Lavrov att hot från västländer mot Ryssland blir allt vanligare.

– Varje aggression mot mitt land kommer att mötas med ett beslutsamt svar, säger Lavrov, enligt Reuters.

Ingen avsikt för attack

Uttalandet kommer samtidigt som spänningarna ökat i Europa, bland annat efter att Estland anklagat Ryssland för att skicka tre stridsflygplan in i sitt luftrum.

– Det är nästan som att Ryssland anklagas för att planera attacker mot Nato och EU-länder. President Putin har upprepade gånger avfärdat dessa provokationer, fortsätter Lavrov inför FN:s generalförsamling.

Moskva har även nekat till inblandning efter att Danmark uppgett att drönare flugit över dess flygplatser.

Danmark har själva sagt att händelserna verkar vara utförda av en ”professionell aktör”, men att det inte finns några bevis för rysk inblandning.

LÄS MER: Sergej Lavrov ursinnig: “Ni har förklarat krig”

Skärpt retorik från väst

USA:s president Donald Trump uttalade tidigare i veckan att han stödjer idén att skjuta ner ryska flygplan som bryter mot Natos luftrum.

Samtidigt betonar USA:s regering inför FN:s säkerhetsråd att man ”kommer försvara varje centimeter av Natos territorium.”

Lavrov kritiserar även retoriken i väst.

– Dessa personer underminerar alla försök att hitta en rättvis balans mellan intressena hos alla medlemmar i det internationella samfundet genom att försöka tvinga på sina ensidiga lösningar på alla andra, säger han.

Oro för eskalation

Lavrov uttrycker oro över uttalanden från vissa EU- och Nato-politiker om ett potentiellt tredje världskrig.

– Vi är oroade över att vissa i EU och Nato talar om ett världskrig som ett sannolikt scenario, säger han.

När det gäller Iran anklagar Lavrov västmakterna för att sabotera diplomatin, efter att ett sista-minuten-försök lett av Ryssland och Kina att skjuta upp återinförandet av sanktioner misslyckades i fredags.

Den ryske utrikesministern kallar åtgärden för ”olaglig”.

LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden

Foto: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen