Läpparnas bekännelse – Inkompetent

2021 03 15

Stämningen mellan Sveriges två statsministerkandidater inför valet 2022 blir allt tuffare.

Efter uppgifterna om att Moderaterna inte stänger dörren för SD-tjänstemän i riksdagen har Stefan Löfven gått till hård attack i ett inlägg på Facebook.

– Vi var många som reagerade starkt mot hur SD:s partisekreterare Richard Jomshof i veckan uttalade sig, när han sa att islam är en avskyvärd religion. Inte för att åsikten i sig är ny. Det verkligt iögonfallande är att moderatledaren Ulf Kristersson alldeles nyss motiverade ett samarbete med SD med att deras retorik förändrats. Det har den alltså inte, anser Löfven (S).

– Moderaters avståndstaganden mot islamofoba uttalanden framstår som blott läpparnas bekännelse och samtidigt anpassar sig SD till Moderaternas välfärdsfientliga politik. Det oroar, menar statsministern.

Moderatledarens svar lät inte vänta på sig.

– När Stefan Löfven personligen tar täten i S väl dokumenterade smutskastningsstrategi är syftet uppenbart för alla. Han vill slippa tala om de stora problemen i Sverige och sina egna politiska misslyckanden. Det är kanske S enda möjliga väg inför valet, kommenterar Kristersson (M) på Facebook.

– Löfven leder en inkompetent och handlingsförlamad regering – ta ansvar för vaccinet, brottsligheten och jobben. Först haveriet med testningen och Coronakommissionens hårda kritik mot regeringens strategi i pandemin. Nu haveriet med vaccinationerna. Men också brottsligheten, utanförskapet och arbetslösheten, betonar M-ledaren.

ANALYS

Retoriken de båda statsministerkandidaterna emellan indikerar att Sverige kan vara på väg mot den hårdaste valkampanjen någonsin. Att M förbereder sig för ett styre där SD ingår har fått S att se rött och sannolikt gör S bedömningen att fokus på M och KD:s allt varmare relation till SD kan löna sig i opinionen.

Partierna kan göra interna mätningar kring vilken valstrategi som fungerar bäst och S kan även luta sig mot sin valkampanj 2018 där omfattande kritik mot SD lyfte S i valspurten samtidigt som SD backade.

[forminator_poll id="1718"]

Polens premiärminister: ”Ni hör hemma i helvetet”

2026 02 24

Polens premiärminister Donald Tusk kommenterar Epstein-filerna.

Under de senaste åren har den amerikanska allmänheten upprörts av de så kallade Epstein-filerna.

Samtidigt väcker filerna avsky även utanför landets gränser.

Flera internationella kändisar har kopplingar till Epstein-filerna – och nu kommenterar Polens premiärminister Donald Tusk saken.

“Brott mot mänskligheten”

Den polske premiärministern har några väl valda ord till de som begått brott på den skandalomsusade ön.

– Pedofili är ett brott mot mänskligheten, särskilt i den skala som Epstein ägnade sig åt, skriver Donald Tusk på X på måndagen.

“Hör hemma i helvetet”

Meddelandet fortsätter.

– Platsen för dem som var inblandade, oavsett vilka de är, är i fängelse, och i det långa loppet i helvetet. Det finns inget utrymme för några kompromisser här, framhåller den polske premiärministern.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Senaste nytt

Polisen i London har på måndagen gripit Peter Mandelson, Storbritanniens tidigare ambassadör i USA, som har utretts för sin relation med den ökände sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

– Han greps på en adress i Camden ... och har förts till en polisstation i London för förhör. Detta följer efter husrannsakningar på två adresser i områdena Wiltshire och Camden, framhåller polisen enligt CNBC.

Mandelson nekar till brott.

Missnöje hos allmänheten

Mer än tre miljoner sidor relaterade till Jeffrey Epstein har offentliggjorts i det amerikanska justitiedepartementets senaste utgivning. 

E-postkonversationer, liksom mer än 2 000 videor och 180 000 bilder, finns inkluderade, rapporterar Sky News.

Men missnöjet hos allmänheten fortsätter att växa.

Många kräver att allt material relaterat till Epstein ska släppas – och kräver åtgärder mot de som har begått brott i samband med besök på ön.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Härdsmälta” i Ryssland – brakar loss om tre månader

2026 02 23

Rysslands centralbankschef uppges vara mycket oroad.

Ryssland står inför stora utmaningar i år.

Ukraina har inlett 2026 med framgångar längs med frontlinjen – och hundratals kvadratmeter har återtagits från de ryska styrkorna.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Rysslands centralbankschef är mycket oroad över den ekonomiska utvecklingen.

Nya uppgifter

Kreml målar med jämna mellanrum upp en bild av en stabil rysk ekonomi.

Men hög inflation, höga räntor, sanktioner, brist på arbetare och svårigheter med att sälja olja ställer till det.

Rapporter från tidigare i år har pekat på att Ryssland förvarar många ton olja på skuggfartygen ute till havs.

Chefen för Rysslands centralbank har uttryckt djup oro över landets sviktande ekonomi och varnar för att det kan uppstå “stora problem” om “tre eller fyra månader”, rapporterar The Express.

Detta enligt ukrainsk underrättelse som säger sig ha avlyssnat ett samtal där centralbankschef Elvira Nabiullina uttryckte sin oro.

“Obscent språk”

Ivan Us, ekonomie doktor och associerad expert vid Visegrad Insight, kommenterar.

– Nabiullina talade i mycket hårda ordalag och använde obscent språk om Putin, och sa att tre eller fyra månader kommer att föra med sig stora problem, säger han.

Läs mer: Massnedläggning i Ryssland – hundratusentals väntas stänga

“Många kommer stänga”

Vittnesmål om de tuffa ekonomiska förutsättningarna i Ryssland kommer från olika håll och kanter.

Denis Maksimov, en bagare från en förort till Moskva, uttalar sig.

– Vi ser inte på framtiden med någon optimism, ärligt talat. Många företag kommer att slå igen, säger han till The Independent.

“Rädd och orolig”

Darya Demchenko, som äger en kedja av skönhetssalonger i Sankt Petersburg, är en annan som är orolig.

– Jag har aldrig känt mig så rädd som i år, så oskyddad, så orolig, säger Demchenko.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen