Öresundsbron slår rekord

2025 08 04

Öresundsbron har slagit fyra rekord.

Öresundsbron mellan Malmö och Köpenhamn firade 25-årsjubileum den 1 juli i år.

Samtidigt visar nya siffror att förbindelsen mellan Sverige och Danmark är mer populär än någonsin.

Öresundsbron har slagit inte mindre än fyra rekord.

Rekord – mitt under jubileet

Juli 2025 blev historiskt för Öresundsbron – inte bara på grund av jubileet, utan också för att man slog fyra trafikrekord.

Dels slog man månadsrekord med stor marginal, med totalt 959 695 passager blev juli 2025 den mest trafikerade månaden någonsin på Öresundsbron. Det tidigare månadsrekordet från 2023 slogs med 35 993 passager.

– Mitt under brons 25-årsjubileum är intresset för att uppleva grannlandet starkare än någonsin, säger Berit Vestergaard, försäljnings- och marknadsdirektör på Öresundsbron, i ett uttalande.

Flera rekord har slagits

Men det var inte bara månadsrekordet som slogs – man slog även tre andra rekord.

Toppnoteringar noterades för både dygn, helg och vecka.

Lördagen den 26 juli slog man nytt dygnsrekord då 36 787 fordon passerade över bron, vilket innebar att man slog det tidigare rekordet från 2023.

Samma helg, den 25-27 juli, slogs också helgrekordet då 104 385 passager noterades.

Och den veckan, 21-27 juli (vecka 30) slogs också veckorekordet. Man noterade då 227 207 passager, 7 000 fler än det tidigare rekordet från 2023.

Öresundsbrons försäljnings- och marknadsdirektör menar att Öresundsregionen lockar allt fler människor som vill uppleva kultur och natur eller göra spontana utflykter mellan Sverige och Danmark.

– Det är tydligt att bron förbinder människor, möjligheter och upplevelser på tvärs av sundet, säger Berit Vestergaard.

Inga trafikproblem – trots rekord

Trots trafikrekordet flöt trafiken på smidigt.

– Tack vare duktiga medarbetare, fungerande teknik och en hög andel nummerplåtsbetalningar var det aldrig långa köer. Många kunder rullade som vanligt förbi betalstationen utan att behöva stanna, säger Håkan Kiendl, chef för betalstationen på Öresundsbron.

Foto: Øresundsbron

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen