14 april 26

Megavärme i Sverige – första gången på 100 år

2025 08 01

Sveriges längsta värmebölja på drygt 100 år är ett faktum.

Det konstaterar SMHI i ett nytt uttalande.

Framför allt är det den norra delen av landet som fått vänja sig vid högsommarvärme under juli månad.

På fredagen flaggar SMHI på nytt för höga temperaturer på uppemot 30 grader längst upp i Sverige.

Längden på den sammanhängande perioden med värmebölja varierar från station till station, men helt klart är att det är en av de längsta vi har noterat i norra Norrland, framhåller väderinstitutet.

Så definieras värmebölja

SMHI definierar värmebölja som “en sammanhängande period på minst fem dygn med dagstemperaturer på minst 25 grader”.

Eftersom juli dock började relativt svalt kommer månadsmedeltemperaturen inte kunna mäta sig med exempelvis den från 2018.

– Om vi däremot tittar på längden av den sammanhängande perioden med dagstemperaturer på minst 25 grader så visar det sig att vi i en del fall får gå längre tillbaka än så för att hitta en motsvarighet, förklarar SMHI.

Inte hänt på 100 år

I Haparanda var det mellan 12 och 25 juli dagstemperaturer på över 25 grader.

Alltså 14 dygn i sträck.

SMHI måste slå i historieböckerna ända bak till 1924 för att hitta en lika lång motsvarighet i Sverige, då en 18 dagar lång värmebölja sköljde över Sverige mellan 19 juli och 5 augusti.

En annan, också på 14 dygn, förekom mellan 10 och 23 juli 1913.

– Om vi går till inlandet hittar vi Jokkmokk där årets värmebölja varade i 15 dygn mellan den 11 och 25 juli. Även där får vi gå tillbaka lite drygt 100 år för att hitta en längre värmebölja, nämligen 16 dygn mellan den 17 juli och 1 augusti 1924, skriver SMHI.

LÄS MER: Extremt väderfenomen på väg till Sverige – "aldrig upplevt förut"

"Extrem" risk för skogsbrand

Just nu föreligger varningar för “stor till lokalt extremt stor” risk för skogsbränder i östra Norrbottens län.

Det varnas även för brandrisken i stora delar av Götaland och sydligaste Värmlands län. Flera kommuner har upprättat eldningsförbud.

Dessutom flaggar Sveriges geologiska undersökning, SGU, för låga eller ovanligt låga grundvattennivåer i hela södra Sverige och längst norra östkusten.

LÄS OCKSÅ: Lagligt i Sverige – förbjudet i Spanien: turister bötfälls

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen