24 nov 2025

Netflixfilm slår rekord – mest sedda premiären någonsin

2025 07 31

Netflix har slagit nytt rekord.

46,7 miljoner.

Så många visningar kammade den upphausade komedin “Happy Gilmore 2” ihop på Netflix under sina tre första dagar på plattformen.

Det gör filmen till streamingjättens mest sedda premiär någonsin i USA, rapporterar The Variety.

Uppföljare till klassiker

“Happy Gilmore 2”, med Adam Sandler i huvudrollen, släpptes på Netflix den 25 juli.

Filmen är en uppföljare till den klassiska amerikanska komedin från 1996 som var något av Sandlers stora genombrott.

Den första filmen handlar om en blivande hockeyspelare, Happy Gilmore, som istället sadlar om till golfspelare. I uppföljaren pensionerar sig Gilmore och hamnar i alkoholmissbruk.

– Han inspireras att plocka upp sina golfklubbor igen för att finansiera sin dotters orimligt dyra balettskola i Paris, skriver The Variety om handlingen.

Sågas i Sverige

Förväntningarna var höga inför premiären, vilket alltså slutade i en rekordsiffra.

Men om tittarna verkligen blev nöjda är en annan fråga.

“Happy Gilmore 2” har nämligen ett svalt första mottagande, inte minst här hemma i Sverige.

– Uppföljaren på Netflix med en skäggig Adam Sandler som Happy gör ingen glad. Det är långt mellan skratten och manuset är riktigt kackigt, skriver exempelvis Jan Eklund på DN.

LÄS MER: Tv-serie gör braksuccé – lyfter hela Netflix

Får lägsta möjliga betyg

Andra medier är ännu hårdare. I Aftonbladet får uppföljaren fiaskobetyget 1 av 5 och kallas för “värdelös”.

– Är du en frånskild man som gärna ägnar två timmar åt pappaskämt? Då är det här filmen för dig. Övriga: håll er borta från den, skriver recensenten Minna Höggren.

Även i Expressen får “Happy Gilmore 2” sämsta möjliga betyg: en geting av fem.

– Många tittare har säkerligen väntat på en uppföljare till ”Happy Gilmore”, Adam Sandlers golfkomedi från 1996. Så även jag. Färre tittare än så har troligtvis tålamod nog att vänta på att den nya filmen ska ta slut, framhåller Mattias Bergqvist i tidningen.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk filmstjärna bryter med sitt företag i Ryssland

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 25

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 25

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen