Kina och USA i storbråk

2025 07 26

Kinesiska och amerikanska representanter rök ihop under ett FN-möte.

Betydande meningsskiljaktigheter uttrycktes under ett möte i FN:s säkerhetsråd.

Kinesiska och amerikanska representanter rök då ihop gällande Kinas roll i Rysslands krig i Ukraina, rapporterar Reuters.

Kina och USA i storbråk

USA sade till Kina vid FN att de borde "sluta stärka Rysslands aggression" i Ukraina, medan Kina anklagade Washington för att försöka förskjuta skulden och skapa konfrontation.

Den tillförordnade amerikanska ambassadören vid FN, Dorothy Shea, uppmanade alla länder, specifikt Kina, att stoppa exporten av “dual-use”-varor till Ryssland som Washington säger bidrar till Rysslands krigsindustriella bas och möjliggör dess drönar- och missilattacker mot Ukraina.

Kinas svar

Så här lät det från Shea:

– Kinas påstående om att ha infört stränga exportkontroller på dual-use-varor faller samman i ljuset av den dagliga upptäckten av kinesiskt tillverkade komponenter i de drönare, vapen och fordon som Ryssland använder mot Ukraina.

Kinas ställföreträdande FN-ambassadör Geng Shuang slog tillbaka.

– Vi uppmanar USA att sluta förskjuta skulden i Ukraina-frågan eller skapa konfrontation och istället spela en mer konstruktiv roll för att främja vapenvila och fredssamtal.

Shuang hävdade att Kina inte är en deltagande part i kriget och att Peking inte har skickat något militärt materiel till Ryssland.

Läs mer: Orban kommer med erbjudande till Ukraina

Byter krigsfångar

Diplomatiska samtal mellan Ryssland och Ukraina har inte resulterat i mer än utbyte av krigsfångar.

Ukraina och Ryssland genomförde sin nionde fångutväxling den 23 juli, i enlighet med de avtal som nåddes under förhandlingarna den 2 juni i Istanbul.

250 var

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och det ryska försvarsministeriet bekräftar att Ukraina och Ryssland utbytte 250 krigsfångar vardera den 23 juli. 

Zelenskyj uppger att Ukraina har återfört mer än 1 000 ukrainska krigsfångar sedan början av utbytena, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Foto: S. Abraham resp A.Luengo

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen