TUNG VARNING: Hela världen kan gå på samma bluff – sker redan i Sverige

2025 07 23

Sam Altman, en av världens mest framgångsrika vd:ar, varnar hela världen.

Toppchefen leder AI-företaget OpenAI och anses vara en av de mest inflytelserika personerna i hela branschen.

Nu slår han larm.

Världen kan befinna sig på avgrunden till en våg av bedrägerier som riskerar att skölja över hela planeten, varnar Altman enligt CNN.

Sam Altman syftar i synnerhet på hur artificiell intelligens börjat möjliggöra för kriminella att imitera ändra människor på olika sätt, till exempel genom så kallade deepfakevideor eller genom att “härma” röster.

Att en del banker exempelvis använder sig av röstigenkänning oroar topp-vd:n.

– En sak som skrämmer mig är att det tydligen fortfarande finns vissa finansinstitut som accepterar röstigenkänning som autentisering för att flytta mycket pengar eller göra något annat – du säger en specifik fras, och de bara gör det, säger Sam Altman enligt CNN.

– Det är galet att det fortfarande sker. AI har helt övervunnit de flesta sätt som människor autentiserar sig genom för närvarande, förutom lösenord.

Sker redan i Sverige

En del av den typ av bedrägerier som OpenAI-chefen syftar på förekommer redan i Sverige.

Ett uppmärksammat exempel var när det nyligen började florera filmer på en AI-genererad Anders Tegnell på sociala medier.

Syftet var att använda den tidigare statsepidemiologen för att sälja falska produkter och kapa folks bankkonton.

– Det känns hemskt tråkigt att mitt och myndighetens namn utnyttjas på det här viset, och att bedragare försöker sko sig på utsatta människor som vill ha hjälp med sina hälsoproblem, säger Anders Tegnell i en kommentar från Folkhälsomyndigheten.

LÄS OCKSÅ: SpaceX går ut med varning – om Elon Musk

“Omöjligt att skilja från verkligheten”

Sam Altmans varning delas av flera experter och myndigheter, bland annat amerikanska FBI.

Dessutom har föräldrar slagit larm om att AI-röstteknik redan används för att lura dem på pengar genom fejkröster som påstår att deras barn är i fara.

Nyligen förekom även en AI-genererad version av USA:s utrikesminister Marco Rubios röst som användes för att kontakta andra utrikesministrar.

– Jag är väldigt nervös över att vi står inför en annalkande, betydande bedrägerikris, säger Altman.

– Just nu är det ett röstsamtal, snart kommer det att vara en video eller Facetime som är omöjlig att skilja från verkligheten.

LÄS MER: Polisen varnar allmänheten – “Kontaktar via telefon”

Foto: World Economic Forum

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen