Jimmie Åkesson öppen för en helt fri roll

2022 02 07

Sverigedemokraterna kan stanna i rollen som vågmästare.  

Det bekräftar Jimmie Åkesson i en intervju med Expressen.

Förhandla med S

– Vi sitter gärna ner med Socialdemokraterna och reder ut detaljerna, säger Jimmie Åkesson till Expressen.

Citatet från Sverigedemokraternas partiledare syftar till förslaget från MP, V och S,  om ett garantinlägg på uppemot 1000 kronor, som en miljon pensionärer ska kunna ta del av.  En intressant reform, även för SD, som också vill se höjda pensioner.

– Förslaget är intressant och åtminstone delvis i linje med vad vi vill, säger Jimmie Åkesson.  

Behålla vågmästarrollen

Samtidigt öppnar Jimmie Åkesson för att behålla rollen som vågmästare och göra upp till vänster i en rad sociala frågor.

– Har vi inga förbindelser med vare sig den ena eller andra sidan så ska vi utnyttja det inflytande vi får maximalt för att ta tillvara våra väljares intressen. Då är det ju att söka stöd för vår politik åt alla håll, säger SD-ledaren.

Närmare Socialdemokraterna

Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson har deklarerat att SD står närmst Moderaterna och Kristdemokraterna. Partiernas gemensamma budget röstades igenom den 25 november 2021.

Men i vissa avseenden har SD  en hel del gemensamt med regeringspartiet Socialdemokraterna. Till exempel i frågor om pensioner, a-kassa och sjukförsäkring.

Utnyttja inflytande

– Har vi inga förbindelser med vare sig den ena eller andra sidan så ska vi utnyttja det inflytande vi får maximalt för att ta tillvara våra väljares intressen. Då är det ju att söka stöd för vår politik åt alla håll, säger Åkesson i intervjun med Expressen.

Sverigedemokraternas partiledare framhäver att SD vill ingå i en regering, men att de inte har landat i vad som är bäst för partiet. Han poängterar att sakpolitiken är viktigast och utesluter inte att SD intar en fri roll som vågmästare i riksdagen.

Lång kravlista

Om SD ska stå utanför och stödja en regering ledd av Moderaterna kommer Ulf Kristersson (M) få ta del av en lång kravlista från Jimmie Åkesson.

– Det är väldigt mycket. Vi har en väldigt lång lista på saker som vi menar är viktiga, på en ganska konkret nivå dessutom. Det är inte bara svävande att vi vill ha tuffare tag mot kriminella. Det räcker inte. Det ska finnas ett antal förslag som är väl genomarbetade, väl utredda – kanske med redan färdigförhandlade direktiv till olika utredningar – för att vi ska vara nöjda. Innan vi trycker på den gröna knappen i kammaren, säger Jimmie Åkesson till Expressen och tillägger:

– Det viktiga är att vi är med. Vi ska inte komma in från sidan, vi vill vara med från början.

Fått nobben

Socialdemokraterna har hittills nobbat samtliga förslag från SD-ledaren om ett gemensamt avtal. Det återstår att se om statsministern Magdalena Andersson (S) kan tänka sig att diskutera reformen om höjda pensioner tillsammans med Jimmie Åkesson.  

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


Smittoutbrott i halva landet – livsmedel på Ica bär skulden

2025 09 17

Sverige har drabbats av ett större bakterieutbrott.

Det uppger Folkhälsomyndigheten i ett uttalande.

Enligt myndigheten handlar det om ett större utbrott av magsjukdomen salmonella, som började på ett äldreboende i Katrineholm. Hela 50 personer insjuknade på äldreboendet – två av dem avled.

Nu kopplas 48 fall i elva regioner till samma salmonellautbrott.

– Genetiska jämförelser har visat att det är samma variant av salmonella som har orsakat alla sjukdomsfallen, uppger Folkhälsomyndigheten.

Livsmedel på Ica och Willys

Varianten tros ha spridit sig från en äggproducent som återkallade flera ägg i slutet av augusti. Äggen såldes bland annat hos stora aktörer som Ica, Lidl, Willys, City Gross och Hemköp.

Stor insats

Folkhälsomyndigheten samarbetar med flera myndigheter för att kartlägga smittoutbrottet.

– Folkhälsomyndigheten samverkar med regionala smittskyddsenheter, länsstyrelser, kommuner, Jordbruksverket, Statens veterinärmedicinska anstalt och Livsmedelsverket i utredningen av utbrottet, framhåller myndigheten.

Uppmanar: Så ska ägg tillagas  

Salmonella kan orsaka magsjuka. Bakterien trivs bäst i tarmen hos människor och djur, men den överlever bra i andra miljöer också.

Främst sprids salmonella via mat som är förorenad eller som inte har hettats upp ordentligt.

När det gäller ägg dör bakterien om äggen är tillräcklig upphettade.

–  Salmonella dör när äggulan blir trögflytande och krämig. En äggula som är fast, krämig men inte rinnig har med god marginal upphettats tillräckligt för att salmonella ska dö. Detta gäller både stekt och kokt ägg, säger biträdande statsepidemiolog Stephan Stenmark.

LÄS MER: Scania slår larm – en tredjedel kan slås ut

Farlig för riskgrupper

Salmonella är inte en farlig sjukdom för majoriteten av befolkningen. Men sjukdomen kan vara farlig för små barn, äldre och personer med nedsatt immunförsvar.

LÄS MER: City Gross och Stora Coop sågas

Foto: 

Text: Redaktionen


Willysbutiker har fått nog – ny regel för alla kunder

2025 09 17

Stölder fortsätter att skaka svensk handel.

Enligt branschorganisationen Svensk Handels Trygghetsbarometer utsattes 39 procent av landets butiker för stöld eller ringa stöld under varje vecka 2024. En ökning med tre procentenheter jämfört med 2023, då 36 procent av butikerna svarade ja på samma fråga.

Nu agerar flera Willysbutiker i Örebro län.

Butikerna inför en ny regel för alla kunder. Hädanefter behöver alla scanna sitt kvitto för att komma ut från butiken, inklusive kunder som handlar i den fysiska kassan.

Åtgärden ska försvåra för tjuvar, berättar Janne Hjerpe som är butikschef på Willys i Baronbackarna.

– Det finns folk som passerar kassan utan att betala. Det här stoppar dem – du måste ha ett kvitto med dig för att komma ut, säger han till P4 Örebro.

Ska slå mot professionella tjuvar

Enligt Hjerpe riktar sig åtgärden mot så kallade ”proffstjuvar”.

– Det kommer inte hjälpa mot en vanlig kund som stoppar något i fickan, men har kvitto i alla fall. Det här riktar sig mot folk som fyller en kasse med kött, smör eller fryslax och annat som går att sälja på andrahandsmarknaden.

De professionella stöldligorna är ett stort problem för svenska matbutiker. Enligt Janne Hjerpe försvinner 11 miljarder kronor årligen från butikerna på grund av stölderna.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Coop har ändrat system

Willys är inte den enda kedjan som agerar mot matstölderna.

Coop Nord har tidigare stoppat betalningsmetoden Scan & Pay i koncernens 85 butiker i Jämtland, Västernorrland och Västerbotten.

Beslutet har fattats eftersom flera stölder kopplas till betalsättet.

Scan & Pay låter kunderna scanna sina varor direkt med Coop-appen i mobilen. Betalningen görs sedan via Swish, kontokort, Matkonto eller Apple Pay.

Flera Ica-butiker har också tvingats vidta kraftfulla åtgärder.

LÄS MER HÄR: Ica-butik tvingas till nödåtgärder 

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen