Nakenvideo på Spotify chockar användare

2025 07 15

Användare reagerar starkt på en video på Spotify.

Användare reagerar på innehåll på Spotify som uppfattas som stötande.

Det handlar om en video där en nästan naken kvinna står med bakdelen mot kameran.

Nu riktas hård kritik mot Spotify – bland annat för att barn kan exponeras för innehållet.

Blev chockad

Spotify-användaren Patricia Svensson berättar att hon blev chockad när videon dök upp i appen under rubriken ”Upptäck något nytt”, rapporterar TV4.

Det rör sig om en musikvideo där en kvinna som endast är iklädd trosor står med rumpan vänd mot kameran.

Patricia Svensson blockerade artisten, men videon fortsatte ändå att komma upp bland rekommendationerna.

– Min första tanke var att det var riktigt äckligt bara, det hör inte hemma på en musikapp, jag tycker inte det är passande där, säger hon till kanalen.

Olämpligt för barn

Patricia Svensson menar att innehållet är olämpligt bland annat för att barn riskerar att ofrivilligt exponeras för det.

– Det stör mig bara för att om min som vill lyssna på musik ikväll kan jag inte visa han det. Han kan inte gå in på appen själv för då kommer han ju se det, säger Patricia Svensson till kanalen.

När hon försökte kontakta Spotifys kundtjänst kom hon inte fram.

Spotify meddelar dock att de tar saken på allvar och undersöker problemet.

Problem för Spotify

Spotify har även tidigare fått kritik för innehåll som uppfattas som olämpligt.

Det har bland annat handlat om sexuellt explicita videor, podcastinnehåll och erotiskt ljudinnehåll, vilket Yahoo Tech rapporterade tidigare i år. Problemet har vuxit efter att Spotify började tillåta videor i appen.

2023 avslöjades det dessutom att kvinnor som säljer sexuella tjänster marknadsför sig på Spotify genom fejkade podcasts, rapporterade DI.

Spotify försöker motverka spridning av den typen av innehåll genom tydliga regler, men har ändå haft svårt att sätta stopp för det.

LÄS OCKSÅ: Polisen går ut med Facebook-varning – ”Kontot töms”

Foto: Thibault Penin

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen