Kan införas på tre platser – helt ny kamerabevakning till Sverige
2025 07 07
Polismyndigheten och Säkerhetspolisen ska få använda kamerabevakning som möjliggör automatisk ansiktsigenkänning.
Det har regeringen tidigare föreslagit.
Nu är den nya kameratekniken på väg till Sverige. Enligt en regeringspromemoria föreslås Polismyndigheten och Säpo få tillgång till tekniken vid årsskiftet.
Pekar ut tre platser
Markus Lahtinen, forskare inom kameraövervakning, tror att automatisk ansiktsigenkänning kommer att bli ett vanligt inslag i kamerabevakningen i Sverige. Han pekar på att flera närliggande länder redan använder sig av tekniken – bland annat Danmark, Schweiz och Tyskland.
– Mindre än sex månader går ganska snabbt. Med bakgrund av allvarlig brottslighet finns det dokumenterade positiva effekter av den här användningen, säger Lahtinen till TV4.
Enligt experten kan tekniken användas på flera platser – exempelvis på flygplatser, vid gränskontroller och stora idrottsevenemang.
Fler för och emot
Majoriteten av svenska folket vill ha kameraövervakning med ansiktsigenkänning på offentlig plats för att underlätta brottsbekämpning. Endast 20 procent anser att det ska vara förbjudet för att skydda medborgarnas integritet, enligt en undersökning från Svenskarna och internet.
– Sverige har en historia av att kunna sköta sånt här regelboksmässigt. Dessutom finns det ingen risk att låta det övergå i något slags övervakningssamhälle, säger Markus Lahtinen till tv-kanalen.
Tusentals gripna i London
Den brittiska polisen har framgångsrikt använt sig av kameraövervakning med ansiktsigenkänning vid brottsbekämpning. Den nya tekniken har lett till över 1 000 gripanden över hela London, rapporterar The Independent.
FAKTA: Kameraövervakning med ansiktsigenkänning
- Kameraövervakning med ansiktsigenkänning eller teknik för biometrisk fjärridentifiering i realtid är en AI-teknik där människor filmas i realtid och jämförs mot ett register
- I Sverige föreslås tekniken kunna användas på allmän plats för brottsbekämpningsändamål i den utsträckning som EU:s AI-förordning godkänner
Källa: SOS Alarm resp Regeringskansliet
Foto:
Text: Redaktionen