Ryssland ställer ultimatum till hela världen
2025 07 07
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov förmedlar ett ryskt ultimatum för att nå en ”hållbar fred i Ukraina”.
I en intervju med den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti, som TV2 har tagit del av, utfärdar Lavrov ett ultimatum för fred i Ukraina.
Enligt utrikesministern måste omvärlden officiellt erkänna fem ukrainska regioner som ryska:
- Krym
- Donetsk
- Luhansk
- Zaporizjzja
- Kherson
Vidare framhåller Lavrov att den ryska regimen kräver en ”demilitarisering och avnazifiering” av hela Ukraina, ett upphävande av de ”antiryska sanktionerna” samt återlämnande av tillgångar som enligt Moskva ”olagligt beslagtagits i väst”.
– En hållbar lösning är omöjlig utan att eliminera konfliktens grundorsaker, säger Sergej Lavrov enligt RIA.
Hävdar: ”Har utrotat allt”
Lavrov nämner också andra problem som enligt honom måste hanteras om fred ska uppnås:
- Hot mot Rysslands nationella säkerhet måste elimineras – vilket inkluderar Natos expansion och Ukrainas engagemang i militäralliansen.
- Mänskliga rättigheter måste upprätthållas i territorier under ukrainsk kontroll. Enligt Lavrov har Ukraina sedan 2014 ”utrotat allt som har med Ryssland, ryssar och rysktalande människor att göra”.
LÄS MER: “Värsta krisen sedan 2008” – tung signal om rysk ekonomi
Tillhör den ryska propaganda
Påståendena om att den ukrainska ledningen är nazister och förtrycker rysktalande medborgare är vanliga inslag i Kremls propaganda.
Innan invasionen av Ukraina gick den ryska propagandamaskinen på högvarv och spred myter om grannlandet.
Den ryska regimen utmålade Ukraina som ett nazistiskt land och motiverade anfallskriget med att man ska ”avnazifiera” Ukraina och befria världen från nazister. Påståendet om att Ukraina är ett nazistiskt land saknar någon som helst stöd.
Anna-Karin Selberg, doktor i filosofi vid Södertörns högskola, har studerat de ryska lögnerna under kriget. I en intervju på sajten forskning.se kommenterar hon den ryska nazistlögnen.
– I en auktoritär eller totalitär regim har det alltid varit lättare att ljuga eftersom det inte finns fria, granskande, medier. Men det här är också ett exempel på den moderna politiska lögnen, säger hon till sajten.
Ryska krigsbrott
Sedan starten av kriget i Ukraina 2014 har den ryska krigsmakten gjort sig skyldig till flera krigsbrott.
Människorättsorganisationen Amnesty nämner bland annat följande:
- Avsiktliga attacker mot civila
- Påtvingade försvinnanden
- Utomrättsliga avrättningar
- Tortyr
- Olagligt frihetsberövande
- Tvångsförflyttning
- Övergrepp mot krigsfångar
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen