Akut uppmaning till folk med Google Chrome

2025 07 07

Den populära webbläsaren Google Chrome har drabbats av en allvarlig säkerhetsbrist.

Nu riskerar användare att bli måltavlor för hackare. 

Kriminella, möjligen till och med nationalstater, uppges redan ha börjat utnyttja sårbarheten.

Google uppmanar nu därför sina användare att omedelbart uppdatera webbläsaren för att inte drabbas av hackare som försöker ta tillvara på tillfället, rapporterar bland annat Daily Mail.

– Att uppdatera dina enheter och appar är avgörande och webbläsare är inget undantag och lika viktiga för att åtgärda säkerhetshål som detta, framhåller Jake Moore, global cybersäkerhetsrådgivare på it-säkerhetsföretaget ESET, till tidningen.

Stjäl lösenord och skickar virus

Google har klassat sårbarhetens allvarlighetsgrad som 8,1 på en tiogradig skala.

I ett uttalande säger teknikjätten att man har åtgärdat ett “allvarligt problem som gjort det möjligt för brottslingar att infiltrera måldatorer”.

Problemet upptäcktes i ett system som kallas Chrome V8. 

Buggen ska ha möjliggjort direkt åtkomst till information i webbläsaren, att skapa skadliga webbsidor och stjäla data, lösenord eller till och med distribuera virus.

Kan utnyttjas av "vem som helst"

Liknande brister i Chrome V8 har tidigare använts för att exempelvis hacka journalister och politiska dissidenter.

– En så allvarlig brist skulle kunna utnyttjas av vem som helst med beslutsamheten och rätt kunskap att dra nytta av den, vilket lätt skulle kunna inkludera aktörer från olika stater, menar Jake Moore.

– Sådana grupper letar ofta efter extremt kraftfulla sårbarheter för att spionera på riktade personer, såsom statligt anställda, som med det ökända spionprogrammet Pegasus.

Pegasus är ett omtalat spionprogram som utvecklades av israeliska NSO Group och som i hemlighet kan installeras på exempelvis mobiltelefoner. 

LÄS MER: Polisen varnar allmänheten – “Lägg på luren”

Amerikansk myndighet blixtagerar

Även CISA, den amerikanska myndigheten med ansvar för cybersäkerhet och kritisk infrastruktur, har varnat för buggen och uppmanat övriga myndigheter genomföra nödvändiga begränsningar.

Sårbarheten upptäcktes av Googles Threat Analysis Group. Google har dock varit sparsamma med detaljer och kommer inte att säga mer till dess att tillräckligt många är skyddade.

Enligt teknikjätten är säkerhetsbristen, som går under namnet CVE-2025-6554, åtgärdad. Det krävs dock att din webbläsare uppdaterats för att åtgärden ska vara fullt ut fungerande.

Så uppdaterar du Chrome:

  1. Öppna Chrome på datorn.
  2. Klicka på de tre punkterna uppe till höger
  3. Klicka på ”Hjälp” och sedan ”Om Google Chrome”
  4. Klicka på ”Uppdatera Google Chrome” (om alternativet inte finns har du redan den senaste versionen)
  5. Klicka på ”Starta om”

Versionen du bör uppdatera till går under följande namn:

138.0.7204.96/97 (Windows)
138.0.7204.92/.93 (Mac)
138.0.7204.96 för (Linux)

LÄS MER: Försäkringsbolag varnar för hembesök – öppna inte dörren

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump stänger ner app – miljontals nedladdningar

2025 10 06

Trump sätter stopp för en mycket populär app.

Donald Trumps administration har satt stopp för en app som har laddats ned av miljontals människor.

Apple och Google har tagit bort appen efter påtryckningar från Trumps regering.

Trump-regeringen satte press

Det handlar om appen Iceblock, som används för att spåra agenter från ICE, alltså U.S. Costums and Immigration Service. ICE har till uppgift att gripa personer som vistas i USA utan tillstånd.

Appen Iceblock används för att anonymt rapportera om man har sett ICE-tjänstemän, så att andra i området kan undvika dem.

Men nu uppges alltså Apple och Google ha tagit bort appen, rapporterar CNBC.

Detta efter påtryckningar från Donald Trumps justitieminister Pam Bondi.

Trump-administrationen motiverar sin begäran med att appen äventyrar de ICE-anställdas säkerhet.

Detta efter att en skottlossning ägt rum framför ett ICE-kontor förra månaden, där skytten uppges ha varit ute efter att döda ICE-anställda. Istället dog två migranter, enligt kanalen. Skytten ska ha använt sig av appar som Iceblock inför attacken.

LÄS OCKSÅ: Trumpmynt lanseras - se bilderna här

”Otroligt besviken på Apple”

Iceblocks skapare, Joshua Aaron, säger att han skapade appen eftersom han anser att ICE:s verksamhet bär likheter med sådant som hände i Nazityskland.

Han syftar bland annat på att ICE har gripit personer trots att de har visum eller uppehållstillstånd, vilket Reuters har rapporterat.

– Det här handlar om att våra grundläggande konstitutionella rättigheter i det här landet har berövats oss av den här administrationen, och att människor med makt kapitulerar för deras önskemål, säger appens skapare Joshua Aaron, enligt kanalen.

– Jag är otroligt besviken över det beslut som Apple har fattat, tillägger han.

Flera kritiker menar att det är bekymmersamt att företag som Apple ger efter för den amerikanska regeringens påtryckningar, rapporterar Iltalehti.

Pressas att ta bort appar

Trump-administrationen kan också hota med att införa stora importtullar på Apple, om Apple inte går med på att ta bort vissa appar.

Det innebär att företaget kan känna sig pressat att gå med på administrationens krav.

Apple har tidigare tagit bort appar från andra länder när regeringen krävt det, enligt tidningen.

Det har bland annat handlat om appar för att spåra var polisen befann sig under protesterna i Hongkong 2019. Även appar som använts av oppositionen i Ryssland har tagits bort.

LÄS OCKSÅ: Finansministern medger - tufft besked för ryska folket

Foto: Official White House Photo by Abe McNatt

Text: Redaktionen


Kvinna försvunnen – polisen går ut med bild

2025 10 06

En kvinna i 80-årsåldern har varit försvunnen i över ett dygn.

Kvinnan försvann från sin bostad i Rotebro under söndagen. Hon sågs senast vid Sollentuna station vid 09-tiden på söndagsmorgonen.

Nu behöver polisen hjälp från allmänheten.

Myndigheten går ut med flera signalement på den försvunna kvinnan:

- Hon är i 80-årsåldern och har kortklippt grått hår

- Cirka 1,50 meter lång

- Antas ha på sig en halvlång militärgrön jacka

Går ut med bild: ”Ring 112”

Polisen har också publicerat en bild på kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.

Den som har sett kvinnan uppmanas att kontakta polisen.

– Har du sett kvinnan eller har andra uppgifter som kan hjälpa polisen att hitta henne?  Ring 114 14. Vid en nödsituation – ring 112, framhåller polisen.

Sökinsats pågår

Under måndagskvällen pågår sökinsatsen efter kvinnan. Polisen söker bland annat efter henne med helikopter. Sökinsatsen har avgränsats till ett stort område i ett naturreservat, rapporterar Expressen.

– Vi har fått in flera tips under dagen. Än så länge har det inte kvinnan påträffats, säger Stockholmspolisens talesperson Rebecca Landberg till tidningen.

SE BILDEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Fakta polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

Foto: TS Eriksson

Text: Redaktionen