9okt2025

Trump varnar för Vladimir Putin

2025 07 05

USA:s president går ut med en varning om Vladimir Putin.

Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina har än så länge inte fungerat.

Efter veckans samtal mellan Donald Trump och Vladimir Putin står tydligt att den ryske ledaren inte har några planer på att avsluta kriget.

Donald Trump går nu ut med en varning för Vladimir Putins planer framöver.

Det rapporterar AFP.

Trump varnar

Trump säger att han är “mycket missnöjd” efter samtalet med Putin – och utfärdar samtidigt en varning.

– Det är en väldigt tuff situation. Jag sade ju att jag var mycket missnöjd med mitt samtal med president Putin. Han vill gå hela vägen, bara fortsätta döda människor, det är inte bra, säger Trump.

1 000 per dag

Trump preciserar inte vad han menar med att Putin vill “gå hela vägen” – men det antyder att Putin inte har för avsikt att nå ett fredligt avtal – utan snarare intensifiera krigsansträngningarna.

Befälhavaren för Ukrainas styrkor för obemannade system varnade på fredagen för att ryska Shahed-drönarattacker kan eskalera till 1 000 per dag.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Befälhavarens varning

Så här säger befälhavare Robert Brovdi om saken:

– Under trycket av fiendens ökande massanvändning av en billig, men överallt tillgänglig Shahed. Det kommer att skickas 1 000 enheter per dag och mer.

Största hittills

Ryska styrkor genomförde natten mellan den 3 och 4 juli den största kombinerade drönar- och missilattacken mot Ukraina sedan starten av Rysslands fullskaliga invasion, främst riktad mot Kyiv.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att de ryska anfallen skadade minst 23 personer totalt, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainska tjänstemän rapporterade att ryska styrkor slog till mot bostäder och civil infrastruktur i Kirovohrad, Poltava, Odessa och Kyiv oblast.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


2 april 2026

Jättekrasch – kan bli slutet för Orbán

2026 04 02

Den 12 april – om bara tio dagar – går det ungerska folket till valurnorna.

Då står det mellan Viktor Orban och Peter Magyar.

Tisza-partiets utmanare leder över Orban i de senaste opinionsundersökningarna.

Samtidigt kraschar nu Orbans kronjuvel – telekom-och försvarsjätten 4IG Nyrt – på den ungerska börsen.

Det bedöms vara ett tecken på vad som komma skall, rapporterar Bloomberg.

Jättekrasch

Bloomberg skriver att det faktum att 4IG Nyrts aktie har halverats jämfört med toppen förra året indikerar att Orban kan vara på väg att förlora.

Aktiekursen har sjunkit samtidigt som Orbans resultat i opinionsundersökningarna blivit värre.

József Péter Martin vid antikorruptionssmedjan Transparency International säger att bolag i Ungern inte i första hand lyckats tack vare konkurrens.

Istället är det statlig finansiering och regulatoriskt stöd som gäller.

“Skolexempel”

Så här låter det från József Péter Martin:

– 4IG är ett skolexempel på Ungerns statsanknutna ekonomiska modell, säger han.

Läs mer: ”Finns inga bevis” – Trumps anklagas för jättebluff

Snart är det dags

Den tolfte april beger sig ungrarna till vallokalerna.

Ungerns center-högerparti Tisza utökade sin ledning över premiärminister Viktor Orbans styrande Fidesz inför valet, rapporterar Reuters.

Detta enligt två opinionsundersökningar som presenterades på onsdagen.

Mätningarna visar

Magyars Tisza hade stöd av 56 procent av de bestämda väljarna, en ökning från 53 procent i början av mars.

Samtidigt fick Orbans Fidesz stöd av 37 procent, vilket är en minskning från 39 procent för tre veckor sedan, enligt en mätning från 21 Research Centre.

En annan mätning som publicerades under tisdagen, utförd av Zavecz Research, visade att Tisza utökade sin ledning till 13 procentenheter bland de bestämda väljarna, upp från 12 procentenheter i en mätning från februari.

Läs mer: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig”

Foto: © European Union 2024 - Source EP - Philippe Buissin

Text: Redaktionen