Fed-chefen går till motangrepp – skyller på Trump

2025 07 01

Federal Reserve-chefen Jerome Powell skyller på Donald Trump.

Relationen mellan president Donald Trump och centralbanken Federal Reserves chef Jerome Powell är allt annat än god.

Donald Trump har vid flera tillfällen fällt hårda omdömen om Powell eftersom denne inte har velat sänka räntan.

Men nu ger Fed-chefen svar på tal – och skyller på Donald Trump.

Skyller på Trump

Det är på grund av Donald Trumps politik som Federal Reserve inte har velat sänka räntan.

Det klargör Jerome Powell på tisdagen, rapporterar CNBC.

Fed skulle troligtvis ha sänkt räntan vid det här laget – om det inte vore för Trumps tullpolitik, förklarar Powell.

Det var i samband med ett panelsamtal som Fed-chefen fick frågan om räntan skulle ha sänkts om det inte vore för tullarna.

– Jag tror att det stämmer, säger Jerome Powell, enligt kanalen.

– I själva verket pausade vi det när vi såg storleken på tullarna och i princip alla inflationsprognoser för USA steg väsentligt som en följd av tullarna, säger Powell i samband med Europeiska centralbankens forum i Sintra i Portugal på tisdagen.

Rasande angrepp

Powells uttalande om att tullarna har haft en avgörande betydelse för Feds beslut, kommer efter att Vita huset under en längre tid satt stor press på Federal Reserve.

Donald Trump och Vita huset har gått till rasande angrepp mot Jerome Powell vid flera tillfällen.

Trump vill att Fed ska sänka räntan.

Så sent som igår riktade Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt ett tydligt budskap till Fed när hon visade upp ett brev till Jerome Powell med en lista över olika länders styrräntor och en uppmaning att sänka räntan rejält.

Samtidigt gick Donald Trump ännu en gång till angrepp mot Powell i ett inlägg på Truth Social.

– Jerome ”Too Late” Powell, och hela hans styrelse, borde skämmas för att de låtit detta hända USA, skrev Donald Trump.

Men Powell anser alltså att det i grunden är Trumps eget fel att Fed inte vill sänka räntan.

LÄS OCKSÅ: Trump slår tillbaka stenhårt mot Elon Musk

Svenskt modebolag går i konkurs

Foto: Federalreserve, flickr

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen