UPPGIFTER: Flera ryska stridsflyg förstörda i stor attack

2025 06 27

Flera ryska stridsflygplan uppges ha förstörts eller skadats i en stor attack.

Ukraina har utfört en stor attack i Volgograd oblast i Ryssland, uppger den ukrainska generalstaben.

Attacken riktade sig mot flygfältet Marinovka.

Flera ryska stridsflygplan uppges ha attackerats med hjälp av drönare.

Flera plan förstörda eller skadade

I attacken träffades fyra ryska stridsflygplan av modellen SU-34, rapporterar Kyiv Independent.

Attacken ska ha ägt rum natten till fredag, uppger tidningen på fredagskvällen.

Operationen utfördes av specialstyrkor och den ukrainska underrättelsetjänsten SBU i samarbete med andra militära enheter, enligt generalstaben.

Enligt de ukrainska källorna ska två av de ryska stridsflygplanen ha totalförstörts. Ytterligare två uppges ha skadats.

Attackerna orsakade också en brand på flygfältet, och bland annat har en anläggning där planen servas och repareras börjat brinna.

Svarar Ryssland – med fler attacker

Ukraina har på senare tid ökat sina drönarattacker mot ryskt territorium, uppger tidningen.

Detta till följd av att Ryssland i sin tur utför allt fler attacker mot Ukraina.

I de ryska attackerna har många ukrainska civila dödats eller skadats.

På fredagen har det rapporterats om en rysk robotattack mot Dnipropetrovsk Oblast, där 5 personer uppges ha förlorat livet och ytterligare 25 personer skadades.

Som svar utför Ukraina attacker på ryskt territorium.

Nyligen utförde Ukraina en mycket stor attack mot ryska flygbaser inne i Ryssland, där ett stort antal ryska stridsflygplan slogs ut. Enligt ukrainska uppgifter var det ett 40-tal ryska plan som förstördes i den uppseendeväckande attacken.

Men Ukraina utför alltså även mindre attacker inne i Ryssland.

– Den senaste tidens ökning av drönarattacker syftar till att störa flygplatsverksamheten, överbelasta luftförsvaret och öka trycket mot den ryska befolkningen, rapporterar tidningen.

Foto: Oleg V. Belyakov AirTeamImages

Text: Redaktionen


JUST NU: “Störig” funktion i bilar tas bort

2025 07 18

Den omtalade pekskärmen bredvid ratten kan bli historia i svenska bilar.

Redan nu bekräftar flera biltillverkare att de kommer att byta ut funktionen, som av många anses störig och distraherande.

– Det är inte så förvånande att inbyggda digitala skärmar i bilen är en distraktion säger Jacob Sidenvall från riksförbundet M Sverige. 

– Mobiltelefonanvändning ger böter i trafiken men idag kommer meddelanden och information upp även på bilens skärm, som bara blir större och större.

Tillverkare säger nej

Nu kan den kritiserade skärmen vara på väg bort.

Åtminstone i bilar som eftersträvar högsta betyg av den europeiska bilsäkerhetsorganisationen Euro NCAP, uppger M Sverige.

Funktionen kommer istället att ersättas av klassiska fysiska knappar.

– Det är glädjande att säkerhetsmedvetenheten ökat och att biltillverkare redan meddelat att de kommer att återgå till knappar för kontrollpaneler säger Jacob Sidenvall. 

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Stjäl uppmärksamhet från vägen

Ett av problemen som pekas ut med skärmarna är tiden som föraren lägger ned på att hantera den.

Den som kör i 60 kilometer i timmen hinner 30 meter på blott två sekunder. Och enligt en norsk studie använder förare i snitt 23,5 sekunder för att exempelvis byta låt på musikspelaren.

Hela 10,2 sekunder, uppdelat på flera kortare blickar, lades på att titta på skärmen.

– Att justera saker via skärm tar mycket mer tid och uppmärksamhet jämfört med att göra det med en fysisk knapp eller ett vred, säger Jacob Sidenvall.

Han tillägger:

– Det är inte så konstigt. Den digitala miljön är mindre förutsägbar än en knapp som sitter där den sitter, och väldigt ofta tvingas blicken bort från trafiksituationen för att se till så att fingrarna hamnat rätt. Det blir en distraktion i flera moment: först vänds blicken mot skärmen, sedan flyttas handen tillsammans med blicken och sist måste man ofta använda synen för att bekräfta att man fått till rätt inställning.

LÄS MER: Biljätte störtdyker på börsen

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


JUST NU: Höstfenomen slår till mot Sverige – mitt i sommarvädret

2025 07 18

Ett för årstiden ovanligt fenomen slår mot nästan hela landet.

På flera håll i framför allt södra halvan av landet har regnet periodvis vräkt ned de senaste veckorna.

I Löten i Dalarna kom exempelvis 30 millimeter regn – bara på midsommar. En och en halv vecka senare föll lika mycket regn igen.

Det är inga rekord, men det har kommit ungefär 30–40 procent mer än vad man hade räknat med, säger Sverker Hellström som är klimatolog på SMHI till Aftonbladet.

Ovanligt fenomen har inträffat

Trots skyfallen var juni totalt sett torrare än normalt, åtminstone när det gäller Götaland.

Nu varnar Sveriges geologiska undersökning för ovanligt låga grundvattennivåer – i stora delar av Sverige.

Ett fenomen som vanligtvis inte inträffar förrän på hösten. Förklaringen är att det inte regnat och snöat tillräckligt mycket under vintern och våren.

Nivåerna är mycket under de normala för årstiden i större delen av Götaland, samt i östra Svealand och i vissa delar av Norrland, framhåller myndigheten.

Kan tvingas hämta vatten

Det är framför allt små magasin hushållen med egenborrade brunnar som drabbas värst.

Om brunnarna sinar riskerar många att drabbas. Då kan folk behöva hämta vatten på andra håll.

– Drygt en miljon permanentboende personer är beroende av enskild vattenförsörjning. Ungefär lika många fritidsboende får sitt vatten från egen brunn, påpekar SGU.

Även nivåerna i de stora magasinen som står för kommunal vattenförsörjning har sjunkit till låga nivåer, bland annat på Gotland, Öland och i Blekinge.

Och det väntas bli värre.

– Just nu ser vi nivåer som motsvarar kanske de lägsta nivåerna vi brukar se på året, men i och och med att vi har en bra bit kvar innan vi får en återfyllning av magasinen kan vi förvänta oss att det sjunker ytterligare, säger Erik Öhman, hydrolog på SGU, till SR.

Foto: Sveriges geologiska undersökning

Text: Redaktionen