Iran svänger helt – för första gången
2025 06 27
Igår bröt ayatollah Ali Khamenei, Irans diktator och högsta andliga ledare, tystnaden efter USA:s attack mot iranska kärnkraftsanläggningar i helgen.
Enligt Khamenei orsakade attacken “inga betydande skador” och han menade att USA:s påståenden om att anläggningarna utplånats var “överdrivna”.
Nu låter det annorlunda från Iran.
Detta efter att regimen för första gången officiellt erkänner omfattningen av skadorna som de amerikanska attackerna orsakat.
Går emot högsta ledaren
Enligt Abbas Araghchi, Irans utrikesminister, är skadorna både “betydande och allvarliga”.
– Jag måste säga att förlusterna inte har varit små och våra anläggningar har skadats allvarligt, säger ministern i iransk statlig tv enligt The New York Times.
Uttalandet går tvärsemot vad diktatorn Khamenei hade framhållit tidigare samma dag.
– Bedömningen målar upp en betydligt dystrare bild än den som Irans högsta ledare, ayatollah Ali Khamenei, lade fram tidigare på torsdagen i sitt första offentliga uttalande sedan den amerikanska attacken, noterar den amerikanska tidningen.
Uppgifter: attacken ett misslyckande
Det är oklart exakt hur framgångsrika de amerikanska attackerna mot tre kärnkraftsanläggningar i Iran egentligen var.
Donald Trump och Vita huset har hävdat enorm framgång och att det iranska kärnvapenhotet har utplånats.
I veckan har dock källor från Pentagons underrättelseavdelning hävdat att anläggningarna inte förstörts och att det iranska kärnprogrammet snarare har lett till att det bara skjutits upp några månader, uppger bland annat CNN.
Förnekas bestämt
Vita huset har kraftigt förnekat uppgifterna.
– Denna påstådda bedömning är helt felaktig och klassificerades som ”topphemlig” men läcktes ändå till CNN av en anonym förlorare på låg nivå inom underrättelsetjänsten, hävdar Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt, enligt kanalen.
Bedömningen och utvärderingen av attackens resultat kan fortfarande förändras, eftersom arbetet med den fortfarande pågår och ny underrättelseinformation kan bli tillgänglig.
Iran har dock sagt nej till att anläggningarna ska få inspekteras av FN:s internationella atomenergiorgan IAEA, enligt New York Times.
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office
Text: Redaktionen