Trump rasar mot media – efter stora attacken

2025 06 23

Konflikten i Mellanöstern – med Israel och USA på den ena sidan och Iran på den andra – har eskalerat under de senaste dagarna.

I söndags attackerade USA tre iranska kärnkraftsanläggningar.

På måndagskvällen svarade Iran. Diktaturen har avfyrat flera robotar mot amerikanska militärbaser i Irak och Qatar.

Trump attackerar media 

Nu gör Donald Trump ett första uttalande efter Irans attack.

Presidenten väljer att attackera amerikanska medier som enligt honom spridit falska uppgifter om USA:s attack i söndags.

– Anläggningarna som vi slog till mot i Iran förstördes fullständigt – och det vet alla. Endast ljugande nyhetsmedier påstår något annat i ett försök att förringa insatsen så mycket som möjligt, dundrar Trump på Truth Social och pekar ut flera journalister och mediebolag.

– Allison Cooper från Fake News CNN, korkade Brian L. Roberts,  Jonny Karl från ABC Fake News samt, som alltid, förlorarna NBC Fake News har varit särskilt drivande i att sprida denna lögn.

Avslutningsvis kallar Trump aktörerna för ”ohederligvärda” och framhåller att de har ”noll trovärdighet”.

Oklara omständigheter

Trump hävdar att det amerikanska flygvapnet har ”utplånat” Irans kärnanläggningar Isfahan, Natanz och Fordow.

Satellitbilder från det amerikanska företaget Maxar Technologies har visat skadorna på den största anläggningen Fordow. På bilderna syns flera kratrar ovanför den underjordiska anläggningen. Bilderna visar också att flera av tunnlarna in till anläggningen har förstörts.

Det är dock fortfarande oklart om den viktiga kärnanläggningen är helt utslagen.

– Satellitbilderna visar endast skador på ytan, rapporterar Business Insider som tagit del av bildmaterialet.

14 bunkerknäckare

Enligt den amerikanska försvarsstabschefer Dan Caine deltog 125 amerikanska flygplan i söndagens attack.

Totalt avfyrades 75 projektiler mot de iranska anläggningarna, varav 14 GBU-57, även känd som Massive Ordance Penetrator eller “bunkerförstöraren”.  Den massiva bomben är konstruerad för att kunna tränga djupt ner i jorden och förstöra underjordiska mål – exempelvis kärnvapenanläggningar.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kreml i kris – “fruktansvärda konsekvenser“

2025 08 11

En av Vladimir Putins närmsta män uppges inte stå bakom kriget med Ukraina.

En av Putins mest lojala vänner, Dmitrij Kozak uppges ha föreslagit att Ryssland ska avsluta kriget och inleda fredssamtal.

Dmitrij Kozak, som är biträdande chef för den ryska presidentadministrationen, ska tidigare i år ha lagt fram ett internt förslag till Putin om att stoppa striderna i Ukraina och inleda förhandlingar, enligt nya uppgifter till The New York Times.

Enligt källorna till tidningen försökte dock Kozak redan vid krigsutbrottet avråda presidenten från att inleda den fullskaliga invasionen.

Han ska även ha uppmanat till interna reformer, bland annat att placera säkerhetsstyrkorna under statlig kontroll och att skapa ett oberoende rättssystem.

Enda kritikern

Kozak pekas ut som den enda högt uppsatta personen i Putins närmaste krets som öppet uttryckt tvivel om kriget – om än endast i slutna rum.

NYT skriver att han före kriget kunde hålla långa monologer om “den onda och förrädiska regimen i Kyiv”, men internt varnade han för “fruktansvärda konsekvenser” och hårt ukrainskt motstånd.

Hans ståndpunkt tros ha försämrat relationen med Putin, och han syns alltmer sällan offentligt.

Samtidigt har en annan biträdande chef, Sergej Kirijenko, tagit över stora delar av hans ansvar och aktivt stött kriget.

Förhandlingar på väg

Samtidigt har USA:s president Donald Trump meddelat att han ska träffa Putin i Alaska den 15 augusti, där kriget i Ukraina kommer att vara ett av huvudämnena.

– Du tittar på territorium som det har krigats om i tre och ett halvt år, många ryssar har dött. Många ukrainare har dött, säger Trump under en pressträff i Vita huset.

– Det är väldigt komplicerat. Vi kommer att få tillbaka en del, vi kommer att få en del utbytt. Det kommer att ske ett visst utbyte av territorier, till bådas bästa.

Enligt många mediekällor ska även Ukrainas president Volodymyr Zelensky delta i mötet, vilket i sådana fall är första gången alla tre ledarna träffas sedan kriget inleddes.

Foto: Mykhail resp wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: Larm från Ryssland – 20 procent av en hel bransch kan gå under

2025 08 11

Utmaningarna hopar sig i den ryska ekonomin.

Samtidigt som Vladimir Putin och Donald Trump förbereder sig för ett toppmöte i Alaska på fredag kommer nya uppgifter om den ryska ekonomins utmaningar.

En rysk toppminister medger att så mycket som 20 procent av alla fastighetsutvecklare i Ryssland just nu riskerar att gå under, rapporterar oberoende Moscow Times.

20 procent

Nästan 20 procent av de ryska fastighetsutvecklarna riskerar konkurs på grund av kraftigt sjunkande försäljning till följd av höga bolåneräntor.

Det säger vice premiärminister Marat Khusnullin.

Khusnullin, som ansvarar för bostäder och infrastruktur i regeringen, varnar för att denna siffra kan stiga till över 30 procent om de finansiella förhållandena inte förbättras under de kommande sex månaderna.

Försenar projekten

Var femte byggföretag har redan försenat projektens slutförande med sex månader eller mer.

– Enligt min uppskattning står cirka 20 procent av byggherrarna inför allvarliga risker, säger Khusnullin.

– Men om centralbankens höga styrränta fortsätter, om pengarna inte flödar in i sektorn, om medborgarna slutar investera i fastigheter och om det inte finns något stöd för bolån, kan andelen överstiga 30 procent.

Läs mer: JD Vance ger Ukraina mardrömsbesked

Toppmöte närmar sig

Samtidigt närmar sig fredagens toppmöte mellan Donald Trump och Vladimir Putin.

Trump uppges överväga att bjuda in Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till mötet, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nya uppgifter

ISW förklarar.

– USA:s president Donald Trump överväger enligt uppgift ett trepartsmöte med Rysslands president Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj under toppmötet i Alaska den 15 augusti,  uppger tankesmedjan.

– Reuters rapporterade den 9 augusti, med hänvisning till källor i Vita huset, att Trump är öppen för att hålla ett trepartsmöte i Alaska med Zelenskyj och Putin, men att Vita huset för närvarande förbereder ett bilateralt möte mellan Trump och Putin.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen