Myndigheter slår till – gäller jordgubbar

2025 06 17

Flera myndigheter har gemensamt granskat försäljningen av ett populärt livsmedel.

Livsmedelsverket, Jordbruksverket, Polismyndigheten, Skatteverket och Arbetsmiljöverket har alla varit involverade i en stor granskning den senaste tiden.

Myndigheterna har genomfört över 150 kontroller av grossister och marknadsstånd som säljer ett populärt livsmedel.

Kontrollerar ursprung och märkning

Midsommar närmar sig, och i juni månad har myndigheterna gjort omfattande kontroller av jordgubbsförsäljningen runt om i Sverige.

Över 35 ton jordgubbar har kontrollerats, och myndigheterna har kunnat hitta flera brister och regelbrott.

Man har bland annat avslöjat överträdelser i form av märkningsfel, spårbarhetsbrister och vilseledande information.

Många konsumenter vill helst köpa svenska jordgubbar, därför har myndigheterna fokuserat på det när det gäller ursprungsinformation.

Man har till exempel tagit prover för att kunna analysera om rätt ursprung har uppgivits.

– Jordbruksverket anser att det här är ett viktigt område eftersom jordgubbarnas ursprung betyder mycket för många konsumenter. De ska därför kunna känna sig trygga med att de får det de förväntar sig när de köper jordgubbar, säger Kristina Mattsson, jordbrukspolitisk utredare på Jordbruksverket, i ett uttalande.

Flera fel och brister

Jordgubbar är den frukt som generar störst ekonomiskt värde inom svensk frukt- och grönsaksodling, uppger myndigheterna.

Men många försäljare håller sig inte till reglerna. Förutom att vissa fuskar med märkning och ursprungsinformation, fann man också ett 20-tal företag som över huvud taget inte var registrerade.

Ytterligare ett syfte med kontrollerna har varit att avslöja arbetslivskriminalitet. Polismyndigheten kontrollerade 200 personer och fann att 25 saknade rätt att arbeta i Sverige.

Arbetsmiljöverket och Skatteverket hittade också en lång rad brister i jordgubbsbranschen.

– Vi vet att arbetslivskriminalitet förekommer även i branscher som kan verka tillfälliga eller småskaliga, som jordgubbsförsäljning. Genom den här samordnade kontrollinsatsen vill vi bidra till att motverka oseriösa aktörer och skydda både arbetstagare och seriösa företagare, säger Lina Andersson, regional samordnare för myndighetsgemensamma kontroller på Arbetsmiljöverket, i ett uttalande.

Foto: Inha Pauliuchenka

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen