Historiskt besked om hönor i Sverige

2025 06 17

Ett nytt besked om hönor i Sverige får djurrättsorganisationer att jubla.

För första gången någonsin sitter inga hönor i bur i Sverige. Gallerburarna står tomma, uppger organisationen Djurens Rätt som har tagit del statistik från länsstyrelserna och äggbranschen.

Beskedet innebär att Sverige är det enda landet i världen som inte håller hönor instängda i burar utan ett lagstadgat förbud.

– Att Sverige är fritt från burar är enormt viktigt för hönorna – och en seger för alla som har stått på deras sida. Djurens Rätts medlemmar har visat att förändring är möjlig, även när politiken sviker, säger Benny Andersson, generalsekreterare för Djurens Rätt, i ett uttalande.

Företag avgörande

Enligt Djurens Rätt har flera företags agerande i frågan varit avgörande för dagens besked.

Sedan 2008 har 85 företag – från livsmedelskedjor till hotell och restauranger – tagit ställning mot burhållning av hönor efter dialog med djurrättsorganisationen.

Arbetet har inneburit att cirka 17 miljoner hönor sluppit ett liv i bur, uppger Djurens Rätt.

– Det är engagerade djurvänner runtom i Sverige som har rott detta i hamn. Vi har påverkat företag, kommuner och drivit kampanjer utan att ge upp. Detta är ett tydligt bevis på att långsiktigt och enträget påverkansarbete gör skillnad, säger Benny Andersson.  

Förbud på väg

I Sverige har ett totalförbud mot burhållning av hönor varit uppe på agendan. För två år sedan föreslog riksdagsledamoten Magnus Manhammar (S) ett sådant förbud.

– I ett modernt samhälle hör inte burhållning av höns hemma. Av den svenska djur­skyddslagen framgår det att djur ska kunna bete sig naturligt, vilket innebär att hönsen ska kunna krafsa och sprätta runt. Vilket de inte kan göra instängda i en bur, skrev han i en motion.

Riksdagens utskott avslog dock förslaget.

Djurens Rätt är en av flera organisationer som driver på för ett totalförbud.

–  Vi har sett en fantastisk utveckling, men nu måste Sverige ta nästa steg. Djurens Rätt kräver ett lagstadgat förbud mot burhållning omgående. Det finns inget att vänta på nu, säger Benny Andersson.

Foto: F. Mund

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: ”Vi har blivit lurade” – USA:s militär förtvivlade

2025 11 15

Den amerikanske arméministern säger att USA har lurats.

USA är det land i världen som lägger mest pengar på sin militär och brukar beskrivas som världens största militärmakt.

Nu rasar Dan Driscoll, USA:s arméminister, och menar att den amerikanska militärmakten har lurats.

Ilska mot vapenindustrin

Ilskan riktar sig mot vapenindustrin.

Dan Driscoll hävdar att stora försvarsföretag har fått USA att betala överpriser för mycket av det militära materiel som landet har köpt.

– Den amerikanska militären har blivit lurade av stora försvarsföretag att köpa dyr utrustning när billigare kommersiella alternativ skulle ha varit tillgängliga, säger den amerikanske ministern, rapporterar Reuters.

– Försvarsindustrin i allmänhet, och de största företagen i synnerhet, har lurat det amerikanska folket och Pentagon och armén.

Många olika system

Den amerikanska militären förses med flera typer av system från stora vapentillverkare.

Företrädare från armén har tidigare hävdat att en Black Hawkhelikopter, som kostar 47 000 dollar, skulle kunna tillverkas för mycket lägre summor.

– Systemet har förändrats. Ni kommer inte längre att tillåtas att göra så mot USA:s armé, säger Dan Driscoll.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen – var på väg till Pokrovsk

Ska effektiviseras

Arméministern framhåller att det är regeringens ansvar att skärpa kraven för hur vapen ska köpas in, och att tidigare regeringar har misslyckats med det.

– Armén lanserar nu ett initiativ för att effektivisera sin anskaffningsprocess. Det är en del av en övergripande ansträngning av Pentagon för att göra det möjligt för militären att snabbare skaffa teknik mitt i ett växande globalt hot, uppger Reuters.

Förra veckan kom rapporter att den amerikanska armén siktar på att köpa minst en miljon drönare under de kommande åren.

– Istället för att samarbeta med större försvarsentreprenörer vill man arbeta med mindre företag som producerar drönare, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: DoD photo by U.S. Navy Petty Officer 1st Class Alexander Kubitza

Text: Redaktionen


14 november 2025

Riksbanken varnar – högre kostnader för vanliga hushåll

2025 11 15

Riksbanken går ut med en varning till hushåll.

Många svenska hushåll har tyngts av högre kostnader de senaste åren.

Nu går Riksbankens vicechef Anna Seim ut och varnar för att det kan bli ännu värre.

Varnar för smyghöjda priser

Vice riksbankschefen Anna Seim varnar för att livsmedel kan bli permanent dyrare, rapporterar DN.

Anna Seim varnar för att priserna kan höjas omotiverat mycket – inför halveringen av matmomsen i april nästa år.

Maten har fortsatt att bli dyrare den senaste tiden, bland annat har köttpriserna stigit med runt 6 procent förra månaden jämfört med för ett år sedan.

Och nu fruktar vice riksbankschefen att leverantörer och butiker kan passa på att smyghöja priserna inför sänkningen av matmomsen.

– Det skulle kunna vara så att livsmedelsföretagen höjer priserna innan den här sänkningen, säger Anna Seim, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Så snart som möjligt”

Vice riksbankschefen är också bekymrad över att regeringens utlovade Matpriskommission inte har kommit igång med sitt arbete ännu.

Kommissionen ska övervaka att momssänkningen slår igenom i butikerna.

– Jag tror att det vore bra om man gjorde det så snart som möjligt, så att man inte får den här typen av beteendeeffekter, säger Anna Seim, enligt tidningen.

Riksbanken varnar alltså för vad som kan beskrivas som en Black Friday-effekt, alltså smyghöjning av priserna inför en sänkning, rapporterar DI.

Hon oroar sig också för de inflationsrisker som den tillfälliga sänkningen av matmomsen medför, enligt tidningen.

”Hålla koll på matjättarna”

Regeringens sänkning av matmomsen syftar till att få ner kostnaderna för hushållen, som de senaste åren har drabbats hårt av inflationen.

– Vi gör det för att underlätta för svenska familjer, det kommer vara en central del av den här budgeten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med att förslaget presenterades, enligt SVT.

Regeringen har också lovat att man ska hålla koll på dagligvaruhandeln och se till att sänkningen verkligen får genomslag.

– Vi kommer att ha koll på matjättarna, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att förslaget presenterades.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: S Bughdaryan

Text: Redaktionen