Tung smäll för Donald Trump – sämsta någonsin för presidenten

2025 06 16

De amerikanska väljarnas förtroende för president Trump har sjunkit till historiskt låga nivåer.  

Det visar två färska opinionsundersökningar från Quinnipiac University och Associated Press-NORC.

I mätningarna uppger 38 respektive 39 procent av väljarna att de stödjer president Trump, rapporterar Newsweek.

Historiskt låga siffror för Donald Trump.

– De senaste siffrorna tyder på att amerikanerna i stort sett ogillar Trumps hantering av protesterna i Los Angeles och hans ökade tillämpning av migrationslagarna, framhåller den amerikanska tidskriften.

”Drivs på av kaos”

Flera experter delar Newsweeks bedömning.

– Opinionsundersökningarna visar att åsikterna om Trumps insatser under hans andra mandatperiod fortsätter att vara mestadels negativa. Vi ser också hur stödet bland presidentens starkaste anhängare urholkas, säger Costas Panagopoulos, professor i statsvetenskap vid Northeastern University, till Newsweek.

– Den nedgång som nu sker drivs sannolikt på av det kaos som väljarna upplever att administrationens agerande orsakar – dess oförmåga att hantera globala konflikter i Ukraina och Mellanöstern samt att ta itu med ekonomiska problem, fortsätter statsvetaren.

”Bordet är dukat”

Grant Davis Reeher är professor i statsvetenskap vid Syracuse University.

Han konstaterer att den amerikanska väljarkåren verkar reagera mot administrationens "aggressiva taktik” mot illegala invandrare i USA. Under Trumps styre har migrationspolisen ICE utfört flera räder mot personer som vistas olagligt i USA.

De hårda tagen verkar inte uppskattas av de amerikanska väljarna, uppger experterna.

– Bordet är dukat för Demokraterna att dra nytta av den växande politiska frustrationen – men det är oklart om de faktiskt kommer att lyckas. Jag förväntar mig att de återtar representanthuset 2026, men presidentvalet 2028 är fortfarande helt öppet, säger Grant Davis Reeher till Newsweek.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Sällsynt virus sprids i Kina – åtgärder som för Corona

2025 08 05

Ett ovanligt virus med kraftiga symtom har bekräftats i Kina.

En våg av infektioner sköljer över Guangdongprovinsen i Kina där över 7 000 personer insjuknat i det så kallade chikungunyaviruset sedan juli.

Viruset, som sprids via myggbett orsakar feber, hudutslag och svår ledsmärta som i vissa fall kan dröja sig kvar i månader eller till och med år, rapporterar BBC.

Isolering för patienter

Foshan är den värst drabbade staden, där patienter nu måste isoleras på sjukhus och förses med myggnät över sängarna.

Utskrivning sker först efter ett negativt test eller minst en veckas vård.

– Det här är skrämmande. De långsiktiga konsekvenserna verkar väldigt smärtsamma, skriver en orolig användare på den kinesiska plattformen Weibo, uppger BBC.

Utöver Foshan har minst tolv andra städer i södra Guangdong rapporterat fall av infektionen. Enbart under den senaste veckan har nära 3 000 nya smittade registrerats.

Myndigheter i Hongkong har bekräftat det första fallet i staden – en 12-årig pojke som besökt Foshan i juli.

Myndigheternas motdrag

Trots att chikungunya inte är smittsam mellan människor, har utbrottet väckt oro. För att hindra smittspridningen har lokala myndigheter infört en rad kraftfulla åtgärder, som påminner om pandemitidens strategi.

Bland annat har man släppt ut larvätande fiskar i sjöar i Foshan och hotat hushåll med böter på upp till 10 000 yuan, cirka 13 000 kronor, om man inte tömmer behållare med stillastående vatten, där myggor kan lägga ägg.

Man har även introducerat så kallade "elefantmyggor", en art som äter upp sina mindre myggsläktingar – däribland de som sprider viruset.

– Vi kommer att agera snabbt och kraftfullt för att stoppa viruset, meddelar Guangdongprovinsens hälsomyndigheter i ett officiellt uttalande, enligt tidningen.

Varnar resenärer

Chikungunyaviruset är mycket ovanligt i Kina, men tidigare fall har rapporterats i Sydostasien samt delar av Afrika. Det amerikanska utrikesdepartementet varnar nu resenärer om att ta till extra försiktighetsåtgärder vid resor till Kina.

Det finns ingen behandling eller vaccin mot sjukdomen – förebyggande åtgärder mot myggor är det enda skyddet.

Foto: O Segerström Karolinska Sjukhuset

Text: Redaktionen


”Pornografiskt” landmärke får grannland att se rött – tas bort

2025 08 05

Ett danskt konstverk i granit har hamnat i blåsväder – men det handlar inte om Köpenhamns klassiska sjöjungfru.

Den 14 ton tunga skulpturen Den Store Havfrue "Stora Sjöjungfrun " från Dragør Fort utanför Köpenhamn planeras att tas bort. Detta har skapat en intensiv kulturdebatt i Danmark.

Statyn, som föreställer en storvuxen och barbröstad sjöjungfru, har kallats allt från "pornografisk" till "primitiv", rapporterar Euronews.

– Statyn är ful och pornografisk, säger Mathias Kryger, konstkritiker på Politiken, till danska medier, enligt tidningen.

I tidningen Berlingske beskriver journalisten Sørine Gotfredsen samtidigt statyn som "vulgär, opoetisk och oönskad".

Den danska kulturmyndigheten Palaces and Culture Agency har därför beslutat att den inte passar in i det kulturhistoriska landskapet vid det gamla kustfästet från 1910-talet.

Skaparen: “Rent nonsens”

Peter Bech, mannen bakom skulpturen, är förvånad över kritiken. Han menar att statyn snarare har varit positiv för lokalsamhället i Dragør.

– Sjöjungfrun har helt normala proportioner i förhållande till sin storlek. Självklart är brösten stora på en stor kvinna, säger Bech i en intervju med danska TV 2 Kosmopol.

– Det här är rent nonsens. Statyn har lockat besökare till området, fortsätter han.

Det är inte första gången statyn väcker känslor. Den sattes först upp 2006 vid Langelinie Pier – nära den klassiska lilla sjöjungfrun, men flyttades efter kritik från boende till Dragør 2018.

“Inte vara rädda för bröst”

Även lokala politiker har gett sig in i debatten. Kommunpolitikern Paw Karslund tycker att argumenten mot statyn är överdrivna.

– Jag tycker att påståendet om att statyn är ful och pornografisk är för primitiv. Vi ska inte vara så rädda för ett par bröst, säger han till TV 2.

Liknande kritik

Det är inte första gången en havsrelaterad kvinnoskulptur skapar rubriker.

Danmarks välkända Lilla Sjöjungfrun har vandaliserats otaliga gånger genom åren – målats, välts, och till och med halshuggits.

Liknande reaktioner kom 2023 i Italien när en sjöjungfruskulptur kallad Il Mare i Monopoli kallades “för provokativ” på grund av sin kurviga form.

Foto: K Iv

Text: Redaktionen