Carl Bildt varnar – “Detta är bara början”

2025 06 14

Carl Bildt varnar för att oroligheterna i Mellanöstern kommer att eskalera.

Israel har riktat attacker mot Iran.

Iran har svarat.

Nu varnar Carl Bildt för att oroligheterna i Mellanöstern kommer att eskalera.

Det rapporterar TV4.

“Är bara början”

Det råder stor oro inom världssamfundet gällande drönar-och robotattackerna.

Carl Bildt, tidigare svensk statsminister och utrikesminister, varnar för att det inte kommer att vara över inom en överskådlig framtid.

– Detta är inte slutet, detta är bara början, säger han.

“Försöker dra in”

USA har meddelat att de inte var involverade i de inledande israeliska attackerna mot Iran.

Carl Bildt tror att Israels ledare helst vill se att USA tar mer plats.

– Netanyahu försöker nu självfallet att dra in USA så tydligt som möjligt under det här kriget. Hur det slutar? Ingen aning, säger Bildt.

Kommer att fortsätta

Israel har på lördagen meddelat att attackerna mot Iran kommer att fortsätta.

Så här lyder en kommentar från landets försvarsmakt:

– Det israeliska flygvapnet fortsätter att slå till mot mål för att undanröja hot i Iran.

Kommentaren kommer mer än 24 timmar efter Israels första attack mot Irans militärbaser, som dödade tre iranska militära befälhavare, enligt IDF. 

Iran har sedan dess genomfört missilattacker mot Israel fram till lördag morgon, rapporterar BBC.

Kina fördömer

Flera länder har fördömt attackerna och världssamfundet arbetar i skrivande stund för att få till stånd ett eldupphör.

Kina fördömer Israels ”kränkningar av Irans suveränitet, säkerhet och territoriella integritet”, säger FN-sändebudet Fu Cong vid FN:s säkerhetsråds extrainsatta möte på lördagen.

Peking är ”allvarligt oroat” över den nuvarande situationens negativa inverkan på kärnteknikförhandlingarna med Iran, tillägger han och uppmanar Israel att omedelbart upphöra med alla militära aktioner för att undvika ytterligare upptrappning.

Oljepriset har stuckit iväg rejält i samband med situationen mot bakgrund av fruktad ytterligare eskalering.

Läs mer: Kraftig förändring av oljepriset

Foto: Caroline Andersson Renaud, Talarforum

Text: Redaktionen


Storfilmen har kommit till Netflix – kan streamas idag

2025 06 14

En av Christopher Nolans senaste filmer har landat på Netflix.

Nolan har hyllats som en av samtidens främsta regissörer.

Han står bland annat bakom hyllade produktioner som Interstellar och Inception.

Nu har en av hans senaste – och mest omdiskuterade filmer – släppts på Netflix.

Kan streamas idag

Det är storfilmen Tenet som nu har kommit till Netflix.

Filmen har hyllats för Nolans tekniska förmågor – men har samtidigt kritiserats för att vara alltför komplicerad och svår att hänga med i.

Filmen handlar om en hemlig agent som måste hitta ett mystiskt och kraftfullt vapen för att förhindra ett tidskrig som riskerar att förgöra världen.

I huvudrollerna finns bland andra John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki.

Hyllningar och kritik

Filmen har 7,3 i betyg på IMDB och har av kritiker både hyllats och kritiserats.

Filmsajten Roger Eberts recensent Brian Tallerico ger Tenet fyra stjärnor av fem.

– Det är en imponerande film att bara uppleva, som bombarderar tittaren med bombastisk ljuddesign och underbart foto i widescreen av Hoyte van Hoytema, menar Tallerico.

Recensenten menar dock att filmen försöker förklara sig själv för mycket.

– Och trots det är det fortfarande otroligt svårt att följa med eftersom Nolan går så långt ner i sitt eget kaninhål av tidsresor att man nästan måste ta anteckningar för att hänga med.

Jämförs med Bond

Empires recensent Alex Godfrey ger även han Tenet fyra av fem stjärnor, och jämför filmen med de klassiska James Bond-filmerna.

– Nolan har gjort sin egen Bond-film här, lånat allt han gillar med den, slängt allt han inte gillar och sedan satt sin egen touch på det hela.

Hyllad regissör

Christopher Nolan är en av samtidens mest hyllade filmregissörer.

Utöver Tenet, Inception och Interstellar har han även regisserat filmer som Memento, The Prestige, The Dark Knight, Dunkirk och nu senast Oppenheimer.

Oppenheimer blev en av 2023 års största filmer – bland annat tillsammans med Barbie.

Foto: Boliviainteligente

Text: Redaktionen


Många får samma sms just nu – radera direkt

2025 06 14

Nu uppmärksammas nya bluff-sms.

Flera välkända organisationer har under den senaste tiden fått sina varumärken kapade av bedragare som vill lura folk på pengar.

Tidigare i veckan gick exempelvis Folksam ut med en varning för sådana bedrägerier.

Nu kommer en ny varning om att många svenskar för närvarande får samma bluff-sms.

Det rapporterar Råd & Rön.

Samma sms

Det är hyrbilsjätten Hertz vars varumärke nu har kapats.

Bedragarna skickar ut meddelanden till människor med förhoppningen att tilltänkta offer ska lyda instruktionerna i meddelandet.

På så sätt kan bedragarna komma i kontakt med personerna och i slutändan försöka lura dessa på pengar.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som nu skickas ut och som ser ut att komma från Hertz:

– Vi behöver komma i kontakt med dig gällande hyrbil (angett registreringsnummer, reds, anm). Kontakta oss omgående. Mvh Hertz hyrbilar.

Det rör sig alltså om ett bluff-sms och inga uppmaningar eller instruktioner bör följas.

Istället bör den som tar emot ett sådant meddelandet radera det direkt eller anmäla det till polisen.

Brottsvinsterna minskar

För första gången sedan 2020 noterades under fjolåret en minskning av brottsvinsterna för bedrägerier. 

Vinsterna för år 2024 var cirka 6,3 miljarder, vilket är 16 procent lägre än året innan då vinsterna var cirka 7,5 miljarder kronor.

– En bidragande orsak är det arbete som bedrivs för att göra det svårare för bedragare att genomföra den här typen av brott, säger Viktor Lundberg, operativ koordinator på polisens nationella bedrägericentrum.

Även annonsbedrägerier

Också annonsbedrägerier minskar kraftigt med 37 procentenheter jämfört med 2023.

– Annonsbedrägerierna har minskat i antal men brottsvinsterna från annonsbedrägerierna har minskat mer, säger Lotta Mauritzon, samordnare på Nationellt bedrägericentrum.

– Polisen har arbetat brottsförebyggande tillsammans med flera aktörer på marknaden för att motverka annonsbedrägerier. Det verkar som att vi är på rätt väg.

Foto: Utsman Media

Text: Redaktionen