SAS varnar hela Sverige

2025 06 10

Flygbranschens kris kan slå hårt mot Sverige.

Varningen kommer från SAS vd Anko van der Werff.

Han befarar att samhällsviktig infrastruktur kan försvinna om inte återhämtningen inom inrikesflyget tar fart.

Enligt van der Werff kan krisen för flygbranschen skada Sveriges tillväxt.

– Vi vill ärligt talat att myndigheter och företag ser över sina kontrakt för att se till att flyg återigen blir en del av ekvationen. Många har gjort det till policy att inte flyga, säger han till TV4 och tillägger:

– Jag vill inte bli politisk, men om den här infrastrukturen som byggts upp under decennier inte används så riskerar den att gå förlorad. Vi måste se till att den används.

Slopat flygskatten

Regeringen och Sverigedemokraterna har fattat beslut om att avskaffa flygskatten.

Den omstridda skatten skrotas från och med 1 juli 2025.

Biljettpriset för resor inom Sverige kommer att sjunka med 82 kronor per passagerare vid enkelresor, och 164 kronor per passagerare vid tur- och returresor.

Samtidigt fortsätter priserna för inrikesflyg att skjuta i höjden. Under 2024 steg årsmedelpriserna med 59 procent jämfört med 2023, enligt SCB:s Konsumentprisindex.

LÄS MER: Ahlgrens bilar slår till med oväntad satsning | Ekonomibladet

Tågtrafiken ökar

Sedan 2001 har priserna för inrikesflyg stigit med 206 procent, uppger SCB.

Under samma period har tågtrafiken ökat stadigt i Sverige. Från 701 000 framförda persontåg under 2001 till 1,07 miljoner under 2024, rapporterar det statsägda järnvägsföretaget SJ med hänvisning till ny statistik från Trafikanalys.

– Aldrig förr har så många persontåg körts i Sverige under ett år. Jämfört med 2001 motsvarar det en ökning med 53 procent, säger Gunnar Alexandersson, transportforskare vid Handelshögskolan i Stockholm och rådgivare åt SJ, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-butik firar – bjuder på konsert | Ekonomibladet

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


JUST NU: Helikoptrar i luften – SMHI utfärdar skarp varning

2025 07 14

Den ihållande högsommarvärmen i norra Sverige leder till ökad risk för skogsbränder.

Under måndagen varnar SMHI för skogsbränder i fyra län:

- Västerbottens län

- Norrbottens län

- Västernorrlands län

- Jämtlands län

”Risken är mycket stor”

Enligt SMHI är risken för bränder i skog och mark ”stor eller mycket stor” i områdena.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande, enligt varningen:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

MSB blixtagerar

Nu agerar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB).

Myndigheten har skickat upp två brandsläckande helikoptrar i luften, rapporterar P4 Västerbotten.

Helikoptrarna är redo att bekämpa potentiella bränder i Västerbotten. 

Sedan tidigare har MSB fyra helikoptrar utplacerade i Västmanlands och Jämtlands län.

Fyra skopande flygplan är också stationerade i Södermanlands län. Planen kan ta upp vatten direkt från sjöar under flygning.

FAKTA: MSB:s bekämpning av skogsbränder

- Under skogsbrandssäsongen ska det finnas tillgång till minst tio släckande helikoptrar utöver den helikopter som vid behov kan användas för koordinering

- Helikopterresurserna kan placeras på olika platser baserat på aktuell brandriskprognos och är normalt självförsörjande med bränsle och andra förnödenheter.

- Styrande för MSB:s beslut om beredskap är en kombination av brandrisken, eventuella hotade värden och behovet av resurser. MSB analyserar brandriskerna flera gånger i veckan under de perioder på året då risken för skogsbränder vanligtvis är hög.

- MSB kan vid behov, vid exempelvis höga brandriskvärden, styra beredskapen genom att justera:

  • Anspänningstiden (tiden från larm till dess att en helikopter senast ska lyfta mot en brand), 180 eller 90 minuter
  • Antalet helikoptrar som ställs i en högre beredskap
  • Positionering i landet av helikoptrar

Källa: MSB

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar grannland

2025 07 14

Provskjutning från Estland väcker rysk ilska.

Nu hotar Ryssland att svara med full kraft. Svaret kommer vara "bestämt och beslutsamt", enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Ryssland betonar att man kommer att försvara sina intressen i Östersjön efter Estlands senaste test av HIMARS-artillerisystem, som har ökat spänningarna i området, rapporterar Kyiv Independent.

Skarp kritik mot Baltikums militära upprustning

Dimitrij Peskov beskriver situationen som “spänd” och anklagar de europeiska kustländerna för aggressiva och provocerande handlingar.

— Den baltiska regionen är spänd på grund av de europeiska kuststaternas aggressiva politik. Ryssland har för avsikt att handfast försvara sina intressen i denna region, säger Peskov, enligt samma tidning.

Grannländer rustar upp

Estland genomförde nyligen sin första testskjutning med HIMARS mot mål till sjöss. Landet fick sina första sex robotsystem tidigare i år som en del av en regional upprustning, som svar på Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Samtidigt förbereder även Litauen och Lettland sig med liknande beställningar av HIMARS och avancerade missiler.

— Faktum är att många länder bedriver provocerande handlingar i området, vilket är en uppenbar verklighet, betonar Peskov.

Spänningar mellan NATO och Ryssland

Sedan Rysslands invasion av Ukraina har NATO stärkt sin militära närvaro vid östra gränsen, inklusive i Estland, Lettland och Litauen. Moskva har upprepade gånger varnat för att NATO:s ökade militära närvaro i regionen utgör ett hot mot dess säkerhet.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har tidigare i år varnat för att om Rysslands aggression inte stoppas kan det leda till direkt angrepp på NATO-territorium och en bredare konflikt i Europa.

I en intervju med Sky News uttalade sig Zelensky då kraftfullt om framtidsrisken.

— Jag tror att Putin kan attackera ett Nato-land inom fem år.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen