Rankas som den bästa filmen genom tiderna – har kommit till Netflix

2025 06 07

Den högst rankade filmen på IMDB finns nu på Netflix.

Många använder sig av filmsajten IMDB för att bedöma om en film är sevärd eller inte.

IMDB har en lista på de 250 högst rankade filmerna – och på toppen av den listan finns The Shawshank Redemption – eller Nyckeln till frihet på svenska.

Nu har filmen kommit till Netflix och går att streama.

Det är Nyckeln till frihet

Nyckeln till frihet är regisserad av Frank Darabont och medverkar gör bland andra Tim Robbins, Morgan Freeman och Bob Gunton.

Filmen handlar om den oförvitlige banktjänstemannen Andy Dufresne som blir oskyldigt morddömd och börjar ett nytt liv på Shawshank-fängelset och kommer nära den äldre fången Red.

“Tid och tålamod”

Nyckeln till frihet är en av 90-talet allra mest hyllade filmer.

Den välrenommerade hemsidan för filmrecensioner RogerEbert.coms skribent hyllar filmen och ger den tre och en halv av fyra stjärnor.

– ”The Shawshank Redemption” är en film om tid, tålamod och lojalitet – inga sexiga egenskaper, kanske, men de växer på dig under den underjordiska utvecklingen av denna berättelse, som handlar om hur två män som avtjänar livstidsstraff i fängelse blir vänner och hittar ett sätt att bekämpa förtvivlan, menas det.

– Om filmen kanske är lite långsam i sina mittpassager, är det kanske också en del av idén, att ge oss en känsla av tidens blytunga gång, innan den slutliga förlösningens härlighet.

Fem stjärnor

Sidan Empires recensent ger filmen fem av fem stjärnor.

– Den här filmen är baserad på en novell av Stephen King, men låt inte det avskräcka dig, skriver recensenten Ian Nathan.

– Det är inte en skräckfilm, utan snarare en dunkande bra hyllning till vänskap, hopp, intelligens, list och visdom, full av sprakande karaktärer.

10 bästa

Här är de 10 högst rankade filmerna någonsin på IMDB:

  1. Nyckeln till frihet – 9.3
  2. Gudfadern – 9.2
  3. The Dark Knight – 9.0
  4. Gudfadern del 2 – 9.0
  5. 12 edsvurna män – 9.0
  6. Sagan om konungens återkomst – 9.0
  7. Schindlers list – 9.0
  8. Pulp Fiction – 8.9
  9. Sagan om ringen: Härskarringen – 8.9
  10. Den gode, den onde, den fule – 8.8

Foto: b inteligente

Text: Redaktionen


Swedbank går ut med uppmaning till svenska sparare

2025 10 17

Swedbank uppmanar småsparare att se över sitt sparande.

Allt fler svenskar lockas av internationella fonder, men banken uppmanar nu sparare att tänka efter innan de fortsätter på autopilot.

Många svenskar sparar idag i globala indexfonder i tron att de sprider riskerna över hela världen.

Men enligt Arturo Arques, Swedbanks och sparbankernas privatekonom, är verkligheten en annan.

"Ingen god riskspridning"

De flesta globalfonder är i praktiken starkt beroende av USA och ett fåtal stora teknikbolag som Apple och Microsoft.

– Det kan inte gärna beskrivas som en god riskspridning, säger Arturo.

Den amerikanska börsen står för omkring 70 procent av världens samlade börsvärde, och flera globalfonder har därför en tung exponering mot just USA – och framför allt mot techsektorn.

LÄS MER: ”27 procent” – Swedbank bekräftar stor prisökning

Stor valutarisk

Utöver koncentrationen mot USA finns en annan risk som många sparare inte tänker på – valutarisken.

När kronan försvagas mot dollarn ökar värdet på globala fonder i svenska kronor, men när kronan stärks händer det motsatta.

– I år har kronans förstärkning mot framför allt dollarn ätit upp nästan hela värdeökningen i många globalfonder, uppger Swedbank.

Det betyder att en fond som gått bra i USA inte nödvändigtvis ger svensk avkastning om valutan rör sig åt fel håll.

Spara i kronor

Swedbank rekommenderar därför att svenska sparare har huvuddelen av sitt sparande i svenska kronor.

– En bra grundregel är att ha den största delen av tillgångarna i den valuta man lever och har sina utgifter i, säger Arques.

Han menar att svenska indexfonder ofta är ett bättre basval för långsiktigt sparande.

– För de allra flesta svenskar innebär det att basen i sparportföljen ska vara en prisvärd indexfond med svenska aktier. Sedan kan man komplettera med lite global- eller regionfonder, och om man är särskilt intresserad i någon branschfond, säger han.

LÄS MER: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


JUST NU: 70 barn har insjuknat akut i Sydsverige

2025 10 17

En förskola har fått stänga akut efter att 70 barn har insjuknat.

En förskola i Skåne har tvingats stänga under fredagen.

Förskolan ligger i Eslöv.

Mer än hälften av barnen på förskolan har blivit magsjuka.

– Det är en ganska stor spridning på den här åkomman. Det är viss spridning bland de vuxna också men inte lika mycket, säger avdelningschef Eva Mellberg, till SVT.

140 barn går på förskolan

Det är på en av Eslövs största förskolor, Ekebackens förskola, som magsjukan härjar.

140 barn går på förskolan.

Idag hålls förskolan stängd, och eventuell också på måndag.

– Förskolan ska saneras och vi väntar på provresultat. Vi hoppas kunna ge besked under dagen, säger Eva Mellberg.

Den mat som serverats på förskolan har skickats på analys.

Även de friska får stanna hemma

De barn som fortfarande är friska får också stanna hemma för att undvika att en eventuell smitta sprids vidare.

– Vi har ju inte möjlighet att erbjuda dem plats på andra förskolor för då riskerar vi ju att sprida smittan vidare. Är det kontaktsmitta så vill vi ju inte utsätta resten av Eslövsbarnen för det, säger Eva Mellberg till SR.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Ingen allvarligt sjuk

I nuläget är det ingen som har blivit allvarligt sjuk.

Barnen har generellt drabbats hårdare än de vuxna som insjuknat.

– Det är ju inte så att vi har fått någon jättesvårt sjuk som har behövts läggas in eller så utan det är en vanlig magsjuka med de vanliga symtomen som kräkningar och diarré, säger Eva Mellberg, till SR.

Råd vid magsjuka

Folkhälsomyndigheten ger ut råd till föräldrar med barn som får magsjuka.

- Om du misstänker att ditt barn har magsjuka är det viktigt att barnet stannar hemma.

- De vanligaste symtomen på magsjuka är illamående, magont, kräkningar, diarréer och feber.

- Meddela gärna personalen på förskolan om ditt barn har magsjuka. Det hjälper dem att bedöma omfattningen av smittspridningen.

- Barn som har haft magsjuka behöver vara piggt och stabilt friskt igen, och det brukar ta minst ett par dagar efter sista dagen med symtom. Magsjuka barn behöver därför stanna hemma i två symtomfria dygn innan de återvänder till förskolan.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Källa: Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen