19 april 2026

Ryssarna pekar ut landets största fiende – varken USA eller Ukraina

2025 06 07

Ryska folket har fått rösta på vilket land de ser som Rysslands största fiende.

Det brutala ryska anfallskriget i Ukraina fortsätter.

Sedan februari 2022 har många västländer brutit kontakten helt med Ryssland – och många i östra Europa oroar sig över direkt militär konfrontation.

Nu pekar ryska folket ut landets största fiende – och då handlar det varken om Ukraina eller USA.

Största fienden

Trots de långvariga meningsskiljaktigheterna är det alltså inte USA som ryssarna ser som fiende nummer ett.

Inte heller är det landet som Ryssland för närvarande ligger i krig med.

Istället är det Natojätten Tyskland som ryska folket bedömer är landets största fiende just nu, rapporterar Moscow Times med hänvisning till en studie från det oberoende undersökningsföretaget Levada Center.

Undersökning visar

Tyskland (55 procent), Storbritannien (49 procent) och Ukraina (43 procent) rankas nu som de tre mest fientliga länderna i de ryska respondenternas ögon.

Andelen respondenter som angav USA som det land som är mest fientligt inställt till Ryssland har nästan halverats till 40 procent i år, jämfört med 76 procent 2024.

USA hamnar därmed på fjärde plats på listan, bakom Tyskland, Storbritannien och Ukraina.

Kriget fortsätter

Samtidigt fortsätter kriget i Ukraina.

En högt uppsatt ukrainsk tjänsteman uppger att den ryska militären har för avsikt att ta över halva Ukraina i slutet av 2026.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Halva Ukraina

ISW förklarar.

– Den ukrainska presidentkansliets biträdande chef, överste Pavlo Palisa, sade till reportrar den 5 juni att Ryssland sannolikt strävar efter att ta över hela Donetsk och Luhansk oblast senast den 1 september 2025 och skapa en buffertzon längs den norra ukrainsk-ryska gränsen senast i slutet av 2025, rapporterar ISW.

– Palisa sade också att Ryssland avser att ockupera hela Ukraina på östra stranden av floden Dnipro och ta över Odessa och Mykolaiv oblast senast i slutet av 2026.

Läs mer: Tiotals miljarder till Ukraina – Natoland ökar trycket

Foto: President of Russia Office resp K. Wright

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen