10 november 2025

Superstjärna bokar in konsert i Sverige

2025 06 03

Världens mest spelade artist på Spotify genom tiderna bokar in två konserter i Sverige.

Torsdag 21 augusti och fredag 22 augusti är datumen som gäller.

Då kommer världsartisten Drake till Avicii Arena i Stockholm, meddelar Live Nation på tisdagen.

Det blir rappstjärnans första turné i Europa sedan 2019 och hans första konserter i Sverige sedan 2017.

– Drake är en Grammy-belönad, multiplatina-säljande artist och mångsidig underhållare, framhåller Live Nation.

Avslutar i Tyskland

Turnén går under namnet “$ome $pecial $hows 4 EU”. Den inleds i Birmingham i Storbritannien den 20 juli och avslutas i tyska Hamburg den 23 september.

Under sommaren kommer Drake även spela i exempelvis Amsterdam, Köpenhamn, Milano, Paris och Berlin.

– $ome $pecial $hows 4 EU följer upp hans slutsålda Australienturné i februari och den omfattande turnén i Nordamerika, med 80 slutsålda datum och under 2023 och 2024, skriver Live Nation.

Populärast genom tiderna

Drakes popularitet går inte att ta miste på. 

Enligt Spotifys egna siffror, som senast uppdaterades i mars, är han den mest streamade artisten genom alla tider med över 110 miljarder lyssningar.

Strax där bakom ligger superstjärnan Taylor Swift.

– I augusti 2019 toppade han de amerikanska topplistorna med Care Package, hans första samlingsalbum, bestående av låtar från 2010 till 2016 som tidigare inte varit tillgängliga på kommersiella streaming tjänster, framöver Live Nation och fortsätter:

– I september 2021 släppte Drake sitt mest efterlängtade album hittills, Certified Lover Boy. CLB blev hans sjätte studioalbum och slog Apple Musics rekord för flest streams på en dag – på mindre än tolv timmar. 

Spotifys mest streamade artister genom tiderna:

  1. Drake: 110 miljarder streams
  2. Taylor Swift: 100 miljarder streams
  3. Bad Bunny: 94 miljarder streams
  4. The Weeknd: 76 miljarder streams
  5. Justin Bieber: 58 miljarder streams
  6. Ed Sheeran: 56 miljarder streams
  7. Eminem: 54 miljarder streams
  8. Ariana Grande: 54 miljarder streams
  9. Travis Scott: 54 miljarder streams
  10. Kanye West: 42 miljarder streams

Källa: Spotify Stats (uppdaterad 12 mars 2025)

Foto: N. Shizuru

Text: Redaktionen


JUST NU: Region har slocknat – Ryssland famlar i mörker

2025 11 17

Den olagligt ryskockuperade regionen Donetsk har slocknat.

Regionen befinner sig i ett strömlöst kaos, rapporterar flera ukrainska medier.

Anledningen till detta uppges vara en drönarattack mot en transformatorstation.

– Enligt obekräftade rapporter attackerades transformatorstationen av okända drönare, och fiendens luftförsvarssystem var aktiva, erfar RBC-Ukraine.

Flera städer påverkade

Ytterligare städer i närheten av Donetsk ska också vara drabbat av strömavbrottet, däribland ockuperade Yasynuvata. 

Det är andra gången på kort tid som samma region drabbas av ett betydande strömavbrott. Senast var under kvällen den 13 november efter rapporter om ett flertal explosioner i regionen.

– En stor brand bröt ut och orsakade ett strömavbrott i hela staden. Rapporteringar visade att Donetsk metallurgiska verk, som för närvarande är inaktivt, hade träffats. Ryska ockupanter hade omvandlat anläggningen till en militärbas, uppger den ukrainska nyhetskanalen.

Flera på kort tid

På sociala medier sprids filmer och bilder som uppges visa hur Donetsk befinner sig i ett totalt mörker. Även videoklipp som påstås visa en brand vid en transformatorstation i regionen har fått spridning, enligt Kyiv Independent.

De senaste dagarna har städer även på den ryska sidan av gränsen drabbats av omfattande strömavbrott. På kvällen den 8 november slogs elen ut för minst 20 000 invånare i Belgorod efter att en missil träffat ett värmekraftverk i regionen.

Liknande rapporter har kommit från exempelvis Kursk och förorter till Moskva, enligt RBC-Ukraine.

LÄS MER: Putinallierad halverar sitt stöd – tung smäll för Ryssland

Efter massiva attacken mot Kyiv

Nattens rapporter kommer blott ett par dagar efter att Ryssland genomfört en massiv attack mot Kyiv.

En våg av drönarattacker dödade i helgen sex personer och skadade dussintals i den ukrainska huvudstaden.

– Detta var en avsiktligt beräknad attack som syftade till att orsaka maximal skada på människor och civil infrastruktur, sade Ukrainas president Voldoymyr Zelenskyj efteråt enligt BBC.

LÄS MER: Himlen lyser upp – Ryssland attackerat

Foto: Telegram

Text: Redaktionen


17 nove 2025

Globalt jätteföretag förutspås gå under – “inte en chans de överlever”

2025 11 17

Oron ökar för att en ny bubbla växer i finansvärlden.

Varningarna har börjat dugga tätt under de senaste veckorna.

I slutet av oktober uppgav exempelvis entreprenören Jerry Kaplan att en AI-bubbla håller på att blåsa upp sig – och att den kommer att spricka.

– Det kommer att dra ned resten av ekonomin, sade professorn och AI-experten till BBC vid tillfället.

Nu fortsätter fler experter att hissa illröd varningsflagg.

Bland annat jämfört investeraren Paul Kedrosky situationen med det som föregick finanskrisen 2007.

Harris Kupperman, även han investerare, tar till skarpa ord för att beskriva allvaret.

– Alla vet att AI-hajpen är vansinnig. Det finns inte en chans att Open AI överlever, säger han i en intervju med SvD.

Värt 500 miljarder dollar

Open AI är ett branschledande teknikföretag som utvecklar avancerad artificiell intelligens. Företaget värderades nyligen till 500 miljarder dollar, enligt Bloomberg.

Det är ett av de största privata företagen i värde, men kan alltså komma att kollapsa den dag AI-bubblan eventuellt spricker, enligt experterna.

Enligt Harris Kupperman kommer det att bli en utmaning att tajma undergången.

– När det är slut på idioter för att finansiera galenskapen kollapsar det. Då blir det ett hårt slag för världsekonomin, säger han till tidningen.

LÄS MER: Snart smäller det – Wall Street-ikon förutspår jättekrasch

"Självklart orolig"

Under 2024 investerades den närmast astronomiska summan på sex tusen miljarder kronor i AI över hela världen.

Det är samtidigt den största förklaringen till tillväxt i USA, vilket gjort den amerikanska ekonomin helt beroende av att artificiell intelligens fortsätter sin framgångsresa.

Just det beroendet har bland annat fått Internationella valutafonden, IMF och JP Morgan, världens största bank, att varna för att en AI-bubbla blåser upp sig.

– Självklart är jag orolig. Det är tydligt när man tittar på den mycket stora ökningen som har varit i AI-aktier. De utgör en mycket stor del av den totala aktiemarknaden i USA, sade Jesper Rangvig, professor i finans vid CBS och som ledde expertkommittén som utredde finanskrisen 2008, till TV2 i oktober.

Analytikern tror dock inte att en sprucken bubbla skulle leda till samma globala kris som för 17 år sedan.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Foto: J. Zerdzicki

Text: Redaktionen