18 juni 2026

Skarp uppmaning till alla som köper jordgubbar – tänk på två saker

2025 06 02

Jordgubbssäsongen knackar på dörren.

Men det gäller att vara på sin vakt när man handlar de röda bären.

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Nu ger Jordbruksverket besked om vad som gäller under årets jordgubbssäsong. Och beskedet är tydligt: Kriminella står fortfarande bakom delar av jordgubbsförsäljningen.

Tony Nilssons, enhetschef på växt- och kontrollavdelningen vid Jordbruksverket, berättar att myndigheten kommer testa ett nytt upplägg för att komma åt kriminella försäljare.  

– I år har vi en betydligt tydligare satsning där vi samverkar med andra myndigheter. Det är generellt något positivt att vi gör, säger han till SvD.

– Jag är inte säker på att det kommer att leda till fler kontroller, men jag tänker att chansen är större att kontrollerna träffar rätt. Vi kan också se över fler saker i samband med kontrollen, fortsätter Nilsson.

Uppmanar köpare: Håll koll på två saker

Polisen kommer också kontrollera flera försäljngsstånd och butiker som säljer de röda bären. Under fjolåret gjorde polisen i region Bergslagen stora beslag i samband med insatser mot jordgubbsstånd.

Men myndigheternas brottsbekämpande arbete är inte tillräckligt.

Allmänheten uppmanas också att ta ansvar.

Enligt Jordbruksverket bör kunder vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

  • Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.
  • Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

FAKTA: Insatsen i polisregion Bergslagen 2024

- I Bergslagen gjorde polisen 14 besök på arbetsplatser/försäljngsstånd, vilket renderade i sju arbetsplatsinspektioner som resulterade i olika åtgärder.

- Polisen påträffade ett flertal barn som dels sålde och hanterade kontanter och ett barn som sade sig vara med varje dag vid försäljning.

- Fyra brott mot utlänningslagen anmäldes. En person togs i förvar och avvisades.

- En anmälan om ordningsförläggande på grund av användning av dubbdäck och en anmälan om ringa narkotikabrott upprättades också.

- Kronofogden utmätte sju olika bilar av värden 100 000 kr, 65 000 kr, 50 000 kr, 30 000 kr, 20 000 kr och 10 000 kr. Myndigheten utmätte även en gaffeltruck, 920 kronor i kontanter, guld i oklart värde, en cykel av värde 5 000 kr och två klockor med uppskattat värde 400 000 kr.

Källa: Polisen

Foto:  I. Pauliuchenka

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


7 okt 2026

Ebba Busch: Sverige måste be om ursäkt

2026 10 07

När nästa regering har tillträtt, vilken konstellation det än blir, måste den be om ursäkt.

Det framhåller närings- och energiminister Ebba Busch (KD).

Utspelet kommer efter att Sanningskommissionen förra veckan lämnade in sin rapport till regeringskansliet. I rapporten föreslås 71 förslag på åtgärder som staten uppmanas genomföra efter att ha utsatt samerna för övergrepp och kränkningar genom historien.

Bland annat uppmanas Sverige att be om ursäkt.

– Som partiledare för Kristdemokraterna så är jag själv och min rörelse övertygad om att det behövs för att man ska kunna läka och gå vidare, säger Busch till SR.

"Ett ansvar för samhället"

I rapporten framhävs bland annat tvångsförlyttningar och nomadskola som exempel på historiska övergrepp mot samer. 

Anna-Lill Drugge, ledamot i sanningskommissionen, säger att flera av berättelserna i redogörelsen berör barn och unga som inte är trygga nog att gå till skolan.

– Vittnesmålen visar att okunskapen får konsekvenser fortfarande. Den är ett ansvar för det svenska samhället att hantera, säger hon till NSD.

Fråga för nästa regering

För närvarande styrs Sverige av en övergångsregering med Ulf Kristersson (M) som statsminister. Det är dock först nästa regering som ska erkänna övergreppen och ta ansvar genom att be om ursäkt, menar Ebba Busch.

– Som representant för regeringen är det uppenbart att nu när vi är i en övergångsregering är det nästa ordinarieregering som behöver ta den här frågan vidare, säger hon.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Uppmanar till dialog

Ebba Busch framhåller också att det behöver ske dialog för att “hitta ett sätt att utforma en ursäkt som fyller funktionen och intentionen med en ursäkt”.

– Jag är i alla fall övertygad utifrån de många samtal jag haft kring detta att det är nödvändigt. Men det behöver ske i dialog med de som också ska ta emot ursäkten för att det ska landa rätt, att den blir rätt utformad, säger KD-ledaren till NSD.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Svante Rinalder/Regeringskansliet

Text: Redaktionen