9 feb 2026

Trump sprider groteskt påstående: superkändis påstås ha varit död i fem år

2025 06 03

USA:s president Donald Trump har delat en befängd konspirationsteori på sociala medier.

På sin egen sociala medieplattform Truth Social har republikanen återpublicerat ett inlägg från ett obskyrt konto med drygt tusen följare.

I inlägget påstås att en av USA:s och omvärldens mest kända personer dog 2020 och ersattes av en kopia.

Det handlar om ingen mindre än tidigare president Joe Biden.

– Det finns ingen Joe Biden – avrättad 2020. Bidenkloner, dubbelgångare och robotkonstruerade, själlösa och tanklösa varelser är vad man ser. Demokraterna kan inte se skillnaden.

Så lyder budskapet som Donald Trump förmedlar till sina nästan tio miljoner följare på plattformen och till resten av USA och omvärlden.

Ingen förklaring

Trump har delat teorin utan någon som helst kommentar. Inlägget har skapat stor förvirring och uppståndelse i amerikansk media. 

– President Trump delade en befängd konspirationsteori på sociala medier, skriver New York Times.

Ingen förklaring från Vita huset har getts i frågan.

– Newsweek har kontaktat Vita huset för att få ett klargörande om varför presidenten delade inlägget och om detta på något sätt representerar hans stöd för konspirationsteorin, framhåller tidningen.

Totalt grundlös

Teorin som den amerikanska presidenten har delat saknar helt grund.

Det finns inga som helst belägg för att Biden har avlidit, än mindre att han skulle ha varit det under fem års tid. Demokraten har gjort ett flertal offentliga framträdanden, deltagit i presskonferenser och interagerat med politiker över hela världen de senaste åren.

Dessutom träffade Trump personligen Biden både i Vita huset i november förra året och i samband med installationen i januari tidigare i år.

Så sent som förra veckan talade Biden offentligt i Delaware, hans första framträdande sedan beskedet om att den tidigare presidenten lider av en aggressiv form av prostatacancer.

Donald Trump och Joe Biden träffades i Vita huset i november 2024. Foto: Adam Schultz, The White House

"Vad fan är det som pågår?"

I början av maj gjorde Biden gjort sin första stora intervju efter att han lämnat Vita huset. Han uttryckte då bestörtning över hur hans efterträdare sköter sitt jobb.

Vad fan är det som pågår? Vilken president talar ens så? Det är inte så vi är. Vi förespråkar frihet, demokrati, möjligheter, inte konfiskering, sade Biden bland annat, och syftade på Trumps anspråk på Grönland, Panamakanalen och Kanada.

Fortsätter attackera Biden

Sedan Donald Trump återvaldes till president har han fortsatt att attackera Joe Biden i mängder av frågor. Han har bland annat pekat ut 82-åringen som delvis ansvarig för kriget i Ukraina.

Trump har också en vana seden tidigare av att sprida motbevisade eller grundlösa teorier, skriver New York Times.

Inlägget om Joe Biden som delades av Donald Trump. Foto: Skärmdump

Förutom att påstå att valresultatet 2020 var riggat, då Trump förlorade mot Biden, hävdade han exempelvis nyligen i ett möte med Sydafrikas president Cyril Ramaphosa att vita sydafrikanska bönder massmördats.

Den bild som Trump visade upp som skulle stödja hans påstående visade sig dock vara en bild från konflikten i östra Kongo.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


49 Tomahawk-missiler avfyrade – “helvetet” står för dörren

2026 06 11

USA har avfyrat 49 Tomahawkmissiler under natten till torsdagen.

Den amerikanska militären har genomfört flera större anfall mot Iran, bekräftar det amerikanska centralkommandot Centcom.

Amerikanska marinkåren, flygvapnet och flottan avfyrade precisionsvapen mot iranska mål som utgjorde ett hot mot amerikanska styrkor och internationella handelsfartyg som passerade regionala vatten, framhåller Centcom.

Iran: "Vi gör det till ett helvete"

Anfallen kommer i samma veva som USA:s president Donald Trump ställt ytterligare ett skarpt ultimatum till Iran om att acceptera de amerikanska villkoren för ett fredsavtal.

– Annars bombar vi skiten ur dem imorgon kväll, säger presidenten enligt Fox News.

Iran har omedelbart svarat på angreppen och stängt Hormuzsundet för all sjötrafik, uppger Reuters.

Alla fartyg, inklusive tankfartyg, som passerar genom sundet kommer att attackeras, uppger den iranska militären. 

Iran har dessutom utfört två attackvågor mot amerikanska styrkor i regionen nära Hormuzsundet, vilket diktaturen beskriver som en hämnd för tidigare amerikanska attacker mot landet.

Gör ni det heliga Hormuzsundet osäkert? Då kommer vi att göra hela regionen till ett helvete, från hela Iran. Detta är svaret på USA:s aggression i regionen, säger Majid Mousavi, befälhavare för luftstyrkorna i Irans revolutionsgarde, enligt den statliga iranska nyhetsbyrån IRNA.

"Mest brutna i världshistorien"

Fox Newsreportern Trey Yingst har talat med Donald Trump i samband med att han från Vita huset övervakade de amerikanska attackerna mot Iran.

Presidenten berättade för mig att han talade direkt med iranska tjänstemän ikväll som bad honom att sluta bomba. 49 Tomahawk-missiler hade avfyrats av USA när vi pratade, tillsammans med bombningar från stridsflygplan, framhåller Trey Yingst på X.

Han tillägger:

– President Trump kallade detta "den mest brutna vapenvilan i världshistorien". Vicepresident JD Vance berättade för mig att USA har att göra med både moderata och mer extrema röster i Iran som en del av förhandlingsprocessen. 

Foto: X

Text: Redaktionen