Techjätte öppnar fysiska butiker

2025 05 30

Meta, företaget som äger Facebook och Instagram, planerar att öppna flera fysiska butiker.

Enligt uppgifter till Buisness Insider planerar techjätten att öka sin närvaro i detaljhandeln.

För närvarande har Meta endast en fysisk butik i Kalifornien, USA.

Men snart kan nya butiker dyka upp runt om i världen.

– Företaget har inlett ett projekt för att utöka sin närvaro i detaljhandeln, vilket ännu inte är allmänt känt. Meta planerar också att anställa butikspersonal, rapporterar BI.

Vidare uppger tidningen att Metas plan är ett projekt som påminner om Apples butiksstrategi.  

Apple har i dag 543 butiker runt om i världen, inklusive tre i Sverige.

Flera produkter

Det är oklart hur många butiker Meta kommer att öppna.

Vilka produkter som kommer finnas tillgängliga finns det mer information om.

I dag säljer Meta flera hårdvaruprodukter online, bland annat de smarta solglasögonen Ray-Ban Meta och VR headseten Meta Quest.

FAKTA: Meta

 - Grundades den 4 februari 2004 av Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz, Chris Hughes och Andrew McCollum

-Hette tidigare Facebook, Inc. (2004–2021). Blev Meta Platforms, Inc. den 28 oktober 2021

- Huvudkontor i Kalifornien, USA

- Vd & Styrelseordförande är Mark Zuckerberg

- Antal anställda uppgår till cirka 74 000 personer

- Börsnoterat på NASDAQ under tickersymbolen META (tidigare FB)

- Marknadsvärdet beräknas till cirka 1,62 biljoner dollar

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


Håll utkik – ryskt meddelande kan dyka upp i Sverige

2025 08 23

Ryssland har lanserat en ny propagandakampanj.

Ryssland fortsätter att försöka så split i Europa.

Nu kommer besked om att landet har lanserat en propagandakampanj.

Det innebär att ett tydligt meddelande har dykt upp i flera länder i Europa – och kan snart komma att dyka upp i Sverige också.

Ny kampanj

Ryssland har startat en propagandakampanj i Europa under parollen ”Russia is not my enemy”, alltså “Ryssland är inte min fiende”. 

Klistermärken med detta budskap har dykt upp i Rumänien, Frankrike och Italien, rapporterar Kyiv Post.

Syftet med kampanjen är att underminera medborgarnas förtroende för det egna landet, och meddelandet kan komma att dyka upp i fler länder, däribland Sverige.

“Försöker så split”

Så här lyder ett meddelande från Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd:

– Ryssland har startat propagandakampanjen "Russia is not my enemy", som har nått Rumänien, menas det.

– Klistermärken med detta budskap dyker upp i städer som en del av Kremls hybridkampanj som syftar till att skapa en illusion av ett "fredligt partnerskap". Genom sådana påverkansverktyg försöker Ryssland framställa sig som en fredsmäklare, tona ned sina egna brott och så split i europeiska samhällen.

Läs mer: Tiotals miljarder till Ukraina

“Största hotet”

Säpo bedömer alltjämt att Ryssland är det största hotet mot Sverige, då landet “bedriver säkerhetshotande verksamhet med bäring på bland annat Sveriges territoriella integritet och politiska suveränitet”.

– Det svenska Natointrädet liksom uppbyggandet av det svenska totalförsvaret, har stärkt svensk säkerhet men också bidragit till att Rysslands underrättelsebehov delvis har förändrats och förstärkts, framhåller Säpo.

Flera har pekat ut

Flera europeiska länder har under 2024 pekat ut Ryssland som ansvarigt för sabotageverksamhet och incidenter såsom mordbränder och skadegörelse. 

– Under senare tid finns indikationer på att Ryssland i allt högre utsträckning använder sig av vad som kan kallas förbrukningsagenter, det vill säga personer som används för enstaka uppdrag, fortsätter Säpo.

Foto: President of Russia Office resp D. Tkocz

Text: Redaktionen


JUST NU: Swish går ut med viktig uppmaning till användare

2025 08 23

Betaltjänsten Swish riktar ett viktigt meddelande till alla användare.

I bland annat Norrköping har en trend märkts av där appar som ser ut att vara Swish används, men som i själva verket är fejk.

Dessa används i syfte att lura folk att tro att en överföring har gjorts.

Nu går Swish ut med en viktig uppmaning till alla användare.

Viktig uppmaning

Swish menar att de ser mycket allvarligt på att deras tjänst används i bedrägligt syfte.

Samtidigt passar de på att gå ut med en viktig uppmaning till alla användare för att säkerställa att allt går riktigt till när det kommer till överföringar.

– För bekräftelse på mottagen betalning för en handlare rekommenderar vi att man använder Swish företagsapp, integrerar Swish i kassan eller kontrollera bankkontot, förklarar Jenny Ragnartz vid Swish för Nyheter24.

– För en privatperson rekommenderar vi att man kontrollerar historiken direkt i Swish-appen eller kontrollerar sitt bankkonto.

Har varnat

Branschorganisationen Svensk Handel har tidigare meddelat att de har fått in rapporter om liknande saker.

Det har bland annat drabbat företagare.

Gärningspersoner har försökt köpa varor genom att uppvisa vad som av handlaren uppfattas som en genuin Swish-betalning. 

– Allt ser korrekt ut och säkerhetsdetaljen, i form av fyrverkerier när man trycker på skärmen, finns också på plats, framgår av Svensk Handels rapport.

– Först senare, oftast vid dagsavslut upptäcker handlaren att betalning aldrig inkommit.

“Naturligtvis”

Även polisen har noterat den besvärande trenden.

Jan Olsson, kriminalkommissarie på Nationellt it-brottscentrum, har sagt att de falska Swish-apparna är “absolut verklighetstrogna”.

– Vi ska naturligtvis titta i vår egen telefon om det har kommit in pengar på kontot. Det är superenkelt, har han sagt till TV4.

Arbetar intensivt

Swish arbetar kontinuerligt tillsammans med banker för att säkerställa tjänstens säkerhet.

Bedragare kommer dock konstant på nya metoder för att lura folk på pengar.

Foto: Swish

Text: Redaktionen