29 september 2025

Magdalena Andersson: Nästan hela Sverige håller med – “unikt dåligt”

2025 05 29

Magdalena Andersson (S) anser att Sverige är “världsunikt dåligt” i ett avseende.

Det framhåller partiledaren i ett nytt utspel.

Hon syftar på det som Socialdemokraterna har beskrivit som ett "marknadsmisslyckande", rapporterar GP.

Kortfattat handlar kritiken om hur privata bolag kan ta ut skattemedel parallellt med att bedriva välfärd som inte håller måttet, till exempel inom skolan eller sjukvården.

Enligt S-ledarens uppfattning anser en stor majoritet av svenska folket att det är ett dåligt system.

Hon ger skolan som exempel och kallar det för ett “världsunikt system”.

Inte på ett bra sätt, utan ett dåligt sätt. Det är ju absurt att de pengar vi betalar i skatt, för att de ska gå till lärare och elever, försvinner iväg via riskkapitalister till skatteparadis eller till att köpa våffelstugor och strandtomter, säger Magdalena Andersson till tidningen.

S-ledaren: Rösta inte på C

Partiledaren understryker att riskkapitalister inte ska få “tanka skolor på pengar” eller att “gängkriminella inte ska driva HVB-hem”.

Hon säger att inget annat land i världen gör på samma sätt som Sverige. Dessutom skickas en passning till Centerpartiets nya ledare, Anna-Karin Hatt, som öppnat för att vinster i välfärden fortsatt ska vara tillåtet.

– Tycker man att våra skattepengar ska gå till elever, att vi ska ha ett skolsystem där eleverna får med sig det man behöver i skolan, då ska man rösta på Socialdemokraterna och inte på Centerpartiet, säger Andersson.

Regeringen tar krafttag

Socialdemokraternas partiledning väntas inom kort klubba igenom ett formulering i partiprogrammet om att förbjuda vinster i välfärden.

Frågan dyker med jämna mellanrum upp i olika opinionsundersökningar. År 2017 var 49 procent för ett totalförbud, enligt SVT. Den nationella SOM-undersökningen från förra året visade en siffra på 70 procent för samma hållning när det gäller vinstutdelning i skattefinansierad välfärd.

För bara några dagar sedan gav regeringen besked om att man tar krafttag mot organiserad brottslighet i välfärden.

– Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den. Att kriminella utnyttjar den svenska välfärden behöver motverkas. Välfärdsbrottslighet urholkar tilliten och hotar förtroendet för välfärdssamhället. Nu ger vi de här myndigheterna uppdrag för ett starkare samarbete för att stänga ute kriminella aktörer från vår välfärd, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

"Inte en skattekrona"

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) understryker regeringens budskap.

– Inte en skattekrona ska hamna i gängkriminellas fickor. Nu tar vi nästa steg för att stoppa utnyttjandet av våra gemensamma välfärdsystem, säger hon.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


JUST NU: Skolanställd uppmuntrar Ryssland att förinta Sverige

2025 10 15

En kvinna som anställts på en skola i Malmö uppmuntrar Ryssland att ”göra en parkeringsplats av hela Sverige”.

Uttalandet gjordes i en livesändning på Tiktok.

– Ryssland kommer att göra parkeringsplats av hela Sverige, och det kommer jag att se fram emot, säger kvinnan enligt DN.

I en annan video säger hon att ”vi kommer att resa till våra hemländer efter att vi har förstört Sverige”. I ytterligare ett filmklipp utrycker hon en önskan om att barn till föräldrar som röstat på Tidöpartierna ska lida ”ännu värre än palestiniernas barn”.

Kvinnan uppger att hon förstår att föräldrar kan reagera på uttalandena, men menar att dem har sagts i affekt – bland annat kommentaren om barnen till högerväljare.

– Jag sa det i affekt när folk hade skrivit saker om barnen i Gaza. Jag blev arg och svarade på det sättet, säger kvinnan till DN om det sistnämnda utspelet.

Hon tillägger att hon anser att kritiken mot henne grundar sig i rasism.

Fått nytt jobb

Efter uttalandena uppmärksammades tvingades kvinnan lämna sitt uppdrag på en skola i Göteborg.

Men nu är hon tillbaka i skolvärlden.

Kvinnan har fått nytt jobb på en kommunal grundskola i Malmö, vilket bland annat Sydsvenskan har rapporterat om.

Flyttas från barngrupp

Utöver de hätska uttalandena är kvinnan tidigare dömd för bidragsbrott, ohörsamhet mot ordningsmakten och folkbokföringsbrott, uppger DN.

Trots avslöjandena är kvinnan kvar på Malmöskolan. Skolans rektor uppger att hon flyttats från barngruppen och endast arbetar med administrativa uppgifter.

– De uppmärksammade uttalandena hon gjort går inte i linje med skolans värdegrund. Det är därför hon inte kommer att kunna jobba i barngrupp, säger rektorn till Sydsvenskan.

LÄS MER: Krigsministern hotar Ryssland

M och S ställer krav

Moderaterna och Sverigedemokraterna i Malmö kräver att skolans rektor ska avskedas.

– Han har varit ansvarig för en rekrytering där man anställer en våldsbejakande extremist. Det är uppenbart att man inte har gjort de bakgrundskontroller som man måste göra inför en anställning, säger John Eklöf (M), oppositionsledaren i grundskolenämnden, till Sydsvenskan.

LÄS OCKSÅ: “Chock” i Norge – efter besked från Stoltenberg 

Foto: K Sikkema

Text: Redaktionen


Vulkanutbrott – askmoln stiger 10 000 meter

2025 10 15

Indonesien har höjt beredskapen till den högsta nivån med anledning av ett vulkanutbrott.

Det är vulkanen Lewotobi på ön Flores, öster om turistparadiset Bali, som fått ett stort utbrott. Ett askmoln stiger 10 000 meter upp i luften efter utbrottet, rapporterar Reuters.

"Håll er lugna" 

Lokala myndigheter uppger att invånare i närliggande områden har evakuerats.

Det finns i dagsläget inga uppgifter om dödsoffer eller personskador.

Vulkanen har haft flera utbrott under de senaste åren. Vid ett större utbrott i november förra året omkom 10 personer. 

Allmänheten uppmanas att endast ta del av information från myndigheter.

– Håll er lugna och följ de lokala myndigheternas anvisningar. Tro inte på information från oklara källor, framhåller Indonesiens geologiska myndighet i ett uttalande.

Uppmanar: Håll er borta

Invånare uppmanas att bära munskydd och hålla sig minst sju kilometer från kratern. 

– Människor som bor nära vulkanen bör vara medvetna om risken för vulkaniska lerflöden som kan uppstå vid kraftigt regn, säger Muhammad Wafid, chef för geologiska myndigheten, enligt Reuters. 

Påverkar turister

Lewotobi har tidigare haft flera kraftiga utbrott, vilket fått stor påverkan på flygtrafiken till Bali. I juli tvingades flera flygbolag ställa in avgångar till paradisön på grund av vulkanisk aska i luften. 

Det senaste utbrottet kommer också påverka resenärer. Flygplatsen Fransiskus Xaverius Seda i staden Maumere, cirka 60 kilometer väster om Lewotobi, kommer att stängas med omedelbar verkan.

Det är oklart om flygningar till Balis internationella flygplats kommer att påverkas.

– Om askmolnet sprider sig ytterligare kan det påverka  flera flygplatser och flygrutter, säger Muhammad Wafid. 

LÄS MER: Forskare varnar för massivt vulkanutbrott – inget liknande har skett

"Stilla havets eldring" 

Indonesien har över 120 aktiva vulkaner och är ett av de mest vulkaniskt aktiva länderna i världen. Landet ligger på Stilla havets så kallade "eldring" – ett område med intensiv seismisk aktivitet som sträcker sig från Japan, genom Sydostasien och vidare över Stillahavsområdet.

LÄS OCKSÅ: Natojätte säger nej till Trump – presidenten förbannad

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen