Explosioner i rysk jättestad

2025 05 29

Flera explosioner har inträffat i Rysslands näst största stad, Sankt Petersburg.

Enligt ukrainska medier står en fabrik som tillverkar mikroelektronik i lågor.

Byggnaden beskrivs som strategiskt viktig för den ryska militären. Komponenter som tillverkas i fabriken används i flera vapen – bland annat i robotar, stridsvagnar och stridsflygplan.

På sociala medier sprids bilder och filmklipp på explosionerna och branden. I videorna syns det hur stora eldsvådor slår ut från anläggningen.

Stor räddningsinsats

Ryska myndigheter har också publicerat videoklipp på branden och efterföljande släckningsarbete. I filmerna arbetar flera brandmän med att bekämpa elden.

Räddningstjänsten i Sankt Petersburg uppger att branden har spridit sig över en yta på cirka 100 kvadratmeter.

Tystnad från Ukraina

Vad som orsakat explosionerna har ännu inte klarlagts.  

– Ukrainas militär har ännu inte kommenterat branden, och det finns inga officiella rapporter om ukrainska drönarattacker mot regionen, rapporterar Kyiv Independent.

Tidningen framhåller dock att Ukraina tidigare har genomfört drönarattacker mot Sankt Petersburgs och närliggande områden.

I januari 2024 attackerade exempelvis Ukraina en oljeterminal vid Finska vikens södra strand. 

Intensifierar attacker

De senaste dagarna har den ukrainska militären intensifierat sina drönarattacker mot mål på ryskt territorium. Många ryska flygplatser har tvingats hålla stängt flera nätter i rad.

Ukraina uppges ha förstört flera militära mål på ryskt territorium.

I går, onsdag, rapporterade den oberoende nyhetskanalen Astra om explosioner i närheten av huvudstaden Moskva. Enligt kanalen har företaget Kronstadts drönarfabrik attackerats.

Senare under dagen bekräftade Ukrainas säkerhetstjänst (SBU) attacken mot den ryska militäranläggningen. Enligt SBU tillverkar fabriken både drönare och robotar.

LÄS MER: Moskva attackerat – största under kriget

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Donald Trump sprider lögn om Sverige

2025 09 09

USA:s president Donald Trump har delat ett falskt påstående om Sverige.

Det är på presidentens egen sociala medieplattform Truth Social som påståendet återpublicerats.

Trump har delat en annan persons inlägg som hävdar att “en av fyra svenska kvinnor kommer att bli våldtagna eftersom sexuella övergrepp ökar med 500 procent”.

Texten går under rubriken “massmigration är ett massförstörelsevapen”.

Spridits förr

Påståendet är inte nytt.

Enligt Reuters, som uppmärksammade de påstådda siffrorna redan 2023 när de började spridas på sociala medier, ska det hela handla om statistik som visar en ökning av den typen av brott i Sverige mellan 1990 och 2011.

Men det finns inga bevis för att migrationen skulle vara en orsak, framhöll nyhetsbyrån då efter att ha intervjuat Lars Lewenhagen, utredare på Brottsförebyggande rådet, Brå.

Falskt påstående

Lars Lewenhagen menar att det är fel att påstå att en av fyra kvinnor var offer för våldtäkt under 2013, året statistiken sammanställdes.

– Enligt brottsofferundersökningen från 2014 rapporterade 2,5 procent av kvinnorna att de fallit offer för sexuella övergrepp, vilket täcker ett brett spektrum av både allvarliga och mindre allvarliga händelser, sade utredaren för två år sedan.

– Samma år var antalet anmälda våldtäkter mot kvinnor 3 224, vilket motsvarar 34 per 100 000 invånare, eller 0,03 procent.

LÄS MER: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Inget underlag för risken

Uppgifterna om ökningen på 500 procent härstammar från statistik som visar att antalet våldtäkter som anmäldes till polisen ökade med 463 procent mellan 1990 och 2011. 

Det stämmer, enligt Lars Lewenhagen. Men det är dock inte ett underlag för att bedöma risken för att bli våldtagen, framhåller utredaren.

– Till exempel vidgades den juridiska definitionen av våldtäkt drastiskt under denna period, sade Lewenhagen till Reuters.

Donald Trump gav ingen egen kommentar till det återpublicerade inlägget.

LÄS OCKSÅ: USA ställer ultimatum: Då slår vi till mot Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Plötslig varning för Coca Cola Zero – har precis upptäckts

2025 09 09

Den som dricker Coca-Cola Zero riskerar att drabbas av en oväntad effekt.

Det menar en brasiliansk forskargrupp efter en helt ny studie i ämnet.

Enligt forskarna kan sötningsmedel, som bland annat finns i sockerfri läsk, påverka den kognitiva förmågan.

Förmågan att tänka och minnas riskerar att skadas långsiktigt vid löpande konsumtion, argumenterar studien som publicerats i den amerikanska medicinska tidskriften Neurology.

– Sötningsmedel med lågt eller inget kaloriinnehåll ses ofta som ett hälsosamt alternativ till socker. Våra resultat tyder dock på att vissa sötningsmedel kan ha negativa effekter på hjärnhälsan över tid, säger studiens huvudförfattare Claudia Kimie Suemoto, vid universitet i Sâo Paulo, till The Guardian.

Motsvarar 1,6 års åldrande

I studien ingick över 12 000 personer med en medelålder på 52 år. Personerna följdes upp under åtta års tid.

Gruppen som konsumerade den största mängden sötningsmedel, till exempel aspartam och sackarin, upplevde en 62 procent snabbare minskning av sina kognitiva förmågor än övriga.

Båda sötningsmedlen associerades med kognitiv förlust, vilket enligt forskarna motsvarar ett åldrande på 1,6 år. Resultatet visade sig dock enbart bland personer under 60 år.

LÄS OCKSÅ: Bästa coladrycken är utsedd – godare än Coca-Cola

Studien kritiseras

Den nya studien har dock fått hård kritik. Bland annat hävdar International Sweeteners Association att det finns en “etablerad vetenskaplig konsensus” om att sötningsmedel är säkert att konsumera.

Sötningsmedel utan socker är säkra, enligt alla ledande hälsovårdsmyndigheter i världen, och det är därför de har använts i en mängd olika livsmedel, mediciner, tandvårdsprodukter och drycker i många decennier, framhåller även Gavin Partington, generaldirektör för British Soft Drinks Association, till The Guardian.

LÄS MER: Aldrig hänt tidigare – rekordbesked om Ica Maxi

Livsmedelsverket försäkrar

Svenska Livsmedelsverket framhäver också att alla godkända sötningsmedel “har undersökts mycket noggrant i många olika studier”.

De har bedömts som säkra att använda som livsmedelstillsatser  av den europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet, Efsa. Det finns dock regler för hur de får användas, det vill säga i vilka typer av livsmedel och i vilken mängd, skriver myndigheten.

LÄS MER: Expanderar i rasande fart – hamburgerkedja tar över Sverige

Foto: T. Barbhuiya resp M. Aminrad

Text: Redaktionen