6 jul 2026

Ny åldersgräns föreslås i Sverige

2025 05 28

En ny åldersgräns föreslås i Sverige.

Trafiken kan vara en farlig miljö för barn och unga, där risken för skador och olyckor är stor.

Men trots det så finns det många unga som tar stora risker ute i trafiken.

Nu föreslås att Sverige inför en åldersgräns för elsparkcyklar.

Vill se åldersgräns

Frågan har aktualiserats i Sverige sedan Finlands regering meddelat att man har för avsikt att införa ålders- och promillegräns för elsparkcyklister före midsommar, och att bara personer över 15 år ska få köra elsparkcykel.

Nu höjs röster för att en liknande åldersgräns bör införas i Sverige, rapporterar SR.

En av dem som kräver detta är Johan Jansson, professor i företagsekonomi vid Umeå Universitet.

Han framhåller att man riskerar väldigt allvarligt skador, exempelvis huvudskador, om man kraschar med en elsparkcykel.

– Då kan man ju tänka sig att en yngre person som skadar sig tidigt i livet – det kan ju vara påverkan både mentalt, psykiskt, men även naturligtvis kroppsligt, säger han till radiokanalen.

Åldersgräns – eller nybörjarträning

I Finland blir det alltså en åldersgräns på 15 år och en promillegräns på 0,5 för elsparkcyklar, om den finska regeringen får som den vill.

– Det är mycket bra att vi får en ålders- och promillegräns för elsparkcyklar. Det ser ut som att vi får igenom det här paketet innan midsommar, säger Finlands kommunikationsminister Lulu Ranne (Sannf), enligt Svenska Yle.

I Sverige hoppas vissa på en liknande lagändring. Det har också kommit förslag om att kommuner och uthyrningsföretag bör erbjuda nybörjare möjligheten att träna med elsparkcykeln i kontrollerade miljöer.

– Träningen bör utgå från kunskap om säkerhet baserat på vetenskapligt insamlad data. Föräldrar bör särskilt uppmuntras att delta i sådana evenemang, skriver Marco Dozza, professor i aktiv säkerhet, i en forskarkommentar i Forskning & Framsteg.

Johan Jansson vid Umeå Universitet påpekar att barn och unga ännu inte har lärt sig att läsa av trafiken.

– Vi ser ju att de här elsparkcyklarna används till viss del som leksaker, man hittar på grejer och man stajlar, och det kan väl vara helt okej på ett inhägnat område, säger han till radiokanalen.

Han anser emellertid att en 15-årsgräns är nödvändig för att skydda barns och ungas säkerhet.

Frågan om elsparkcyklar har länge debatterats, inte minst efter rapporter om ett kraftigt ökande antal skador och olyckor.

LÄS OCKSÅ: Tusentals skadade och flera döda – stort larm om populärt fordon

Foto: D Posteby

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Ryska broar sprängs i luften

2026 07 08

Ukraina har förstört flera ryska broar.

Under det senaste dygnet har fyra broar sprängts i luften av ukrainska attacker.

Samtliga broar i regionen Belgorod.

Syftet med attackerna är att skära av försörjningsvägarna till de ryska styrkorna i ockuperade Kharkiv, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Missil har slagit ner

En missil träffade en bro i Kolykhalino och skar på så sätt av vägen till flera samhällen vid gränsen till Ukraina.

Ytterligare tre broar har under det senaste dygnet förstörts i ukrainska attacker.

– Uppenbarligen försöker fienden störa logistiken hos våra enheter, som nu aktivt genomför offensiva operationer i Charkivregionen, uppger ryska myndigheter, enligt tidningen.

Intensifierat attackerna

Ukraina har den senaste tiden förstört flera broar i områdena som förser den ryska armén med materiel och förnödenheter.

– Målet är transportleder genom vilka den ryska armén överför personal, vapen och ammunition, framhåller Ukrainas generalstab, enligt tidningen.

Samtidigt slår också ukrainarna direkt mot den ryska stridsförmågan.

Under onsdagen kommer ytterligare en rapport om en fullträff.

Ett ryskt stridsflyg har skjutits ner i luften, enligt Ukrainas flygvapen.

– Goda nyheter från flygvapnet! Idag eliminerade vi ännu en rysk flygterrorist, uppger militären i ett uttalande, rapporterar RBC-Ukraine.

Flyghangarer attackerade

Den senaste veckan har flera ryska stridsflyg slagits ut i attacker mot flyganläggningar

– Inga hangarer är säkra. Ukrainas säkerhetstjänst krossar ryska flygbaser på Krym och träffar jetplan och drönare, rapporterade Kyiv Post i förra veckan efter en ukrainsk attack.

Läs också: Rysk flygbas under attack

Sju stridsflyg förstördes

Flera flygbaser har varit måltavla för attacker den senaste veckan.

Ibland har flera flygplan eliminerats i ett och samma anfall.

– Attacken förstörde minst sju ryska stridsflygplan samt träffade drönarhangarer, uppgav tidningen i samband med förra veckans attack.

Läs också: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Arkivfoto: E. Kypreos

Text: Redaktionen