13 juli 2026

Extremt väderfenomen på väg till Sverige – ”aldrig upplevt förut”

2025 05 28

Södra Sverige kommer att drabbas av värmeböljor som tidigare aldrig upplevts.

Det visar en historisk väderprognos från danska TV2.

Enligt prognosen kan Danmark och södra Sverige drabbas av värmeböljor med temperaturer på över 40 grader inom några decennier.

– Vi kommer att få värmeböljor som vi aldrig upplevt förut inom en snar framtid, berättar TV2:s meteorolog Andreas Nyholm.

Nyholm pekar på att temperaturerna har stigit ordentligt i norra Europa de senaste åren.

– Strax söder om Danmark har sommaren blivit mycket varmare. Extrem värme har upplevts där – över 40 grader så nära som Hamburg, framhåller meteorologen och tillägger:

– Det är troligt att vi i Danmark (inklusive södra Sverige, reds.anm.) kan nå 40 grader år 2050. Därefter kommer det bara att bli vanligare fram till år 2100.

Ovanligt många värmerekord

Enligt FN kan den globala temperaturökningen nå över 3 grader fram till år 2100 om nuvarande utsläpp av växthusgaser inte minskar.

Konsekvenserna av temperaturökningen syns redan i dag.

Under 2025 har ovanligt många värmerekord noterats i Mellanöstern och stora delar av Asien.

LÄS MER: ”Århundradets sommar” på väg – då kommer värmen till Sverige

Vädertjänsten Klart rapporterar att värmerekord slagits i bland annat följande länder:

  • Saudiarabien (kusten vid Dammam): 47,6 °C – extremt högt även i inlandet.
  • Iran (Khvormuj): 46,1 °C – nationellt värmerekord för april.
  • Afghanistan (Zabol): 44,7 °C – station vid gränsen mot Iran mätte nytt rekord för april.
  • Turkmenistan (Sarahs/Bayramaly): 43,3°C – nationellt värmerekord för april.
    Samt minst 27,0 °C – landets varmaste aprilnatt som uppmätts.
  • Förenade Arabemiraten (Tawiyen, Fujirah): minst 32,5 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts.
  • Uzbekistan (Tamdy): minst 28,9 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts i landet.
  • Kazakstan (Testy): minst 23,0 °C – landets högsta notering för en aprilnatt.
  • Kyrgyzstan (Bishkek): minst 20,3°C – första tropiska natten som uppmätts i landet någonsin.
  • Sibirien (Chemal): minst 17,0 °C – rekordvarmt för en natt i april i Altaj.

Sveriges värmerekord

Det svenska värmerekordet återfinns i småländska Målilla.

1947 blev det 38,0 grader – ett rekord som hittills står sig.

LÄS MER: Då blir det 60 dagars värmebölja i Sverige

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen