19nov25

Kreml svarar på Trumps utbrott

2025 05 26

Ryssland eskalerar sitt anfallskrig mot Ukraina.

I helgen genomförde diktaturen sitt största luftangrepp mot Ukraina sedan den fullskaliga invasionen inleddes för tre år sedan.

Enligt det ukrainska flygvapnet avfyrade Ryssland 355 drönare och nio kryssningsrobotar mot Ukraina, vilket överträffar det tidigare rekordet på 298 projektiler.

Minst sex personer har dödats i attacken.

Trump rasar

USA:s president Donald Trump reagerade mycket kraftfullt på den ryska eskaleringen.

– Jag gillar inte vad Putin gör. Han dödar massa människor och jag vet inte vad fan som har hänt med Putin, sade Trump i en videointervju från Air Force One.

I ett efterföljande inlägg på Truth Social skrev presidenten att Vladimir Putin har blivit ”fullständigt GALEN”.

Läs mer här: Trump förtvivlad – “vad fan har hänt med Putin?”

Ryssland svarar

Nu svarar Kreml på Trumps utbrott.

– Detta är ett avgörande ögonblick, vilket naturligtvis leder till mental press med känslomässiga reaktioner, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov till den ryska nyhetsbyrån Tass.

Vidare kallar Peskov det massiva anfallet för en ”vedergällningsattack”.

– Vi noterar hur ukrainarna attackerar vår infrastruktur, inklusive civil infrastruktur. Detta var en vedergällningsattack. Och vår attack riktade sig mot militära anläggningar och militära mål.

Läs mer här: Trump överväger att slå till ekonomiskt mot Ryssland – “Absolut” | Ekonomibladet

Ukraina tillbakavisar påståendet

De ryska uppgifterna dementeras av Ukraina.

Kyiv Independent rapporterar om stor förödelse i flera regioner. Enligt tidningen har flera civila mål attackerats:

- I Kupianskregionen i nordöstra Ukraina har ryska attacker skadat 39 hus, en kommersiell fastighet, en bilverkstad, en butik och två fordon.

- I Chersonregionen dödades en person och fyra skadades när ryska styrkor besköt och genomförde drönarattacker mot minst 30 samhällen, däribland staden Cherson. Attackerna orsakade skador på två flerbostadshus, elva bostadshus, en gasledning, en mobilmast och flera fordon. Även samhällsviktig infrastruktur drabbades, enligt regionens guvernör.

- I Zaporizjzjaregionen skadades två civila efter att ryska styrkor genomfört 419 attacker mot tolv orter. Skador rapporteras på bostadshus, fordon och civil infrastruktur i flera städer.

- I Odessaregionen skadades en 14-årig pojke i byn Velykodolynske vid en rysk drönarattack. I staden Odesad förstördes ett 100 kvadratmeter stort bostadshus och flera andra byggnader.

- I Kyivregionen genomförde Ryssland ännu en kombinerad robot- och drönarattack under natten. Inga personskador rapporterades, men explosioner orsakade skador på flera bostäder. Det ukrainska luftförsvaret lyckades avvärja flera hot, och ingen kritisk infrastruktur träffades.

- I Dnipropetrovskregionen attackerade ryska styrkor staden Nikopol och närliggande samhällen med glidbomber, artilleri och drönare. Bostadshus och fordon skadades.

- I Chmelnytskyjregionen utsattes regionen för andra natten i rad för ryska attacker. Inga personskador rapporterades, men flera bostäder och företagsbyggnader fick materiella skador.

- I Mykolajivregionen dödades två civila och sex skadades vid en omfattande drönarattack mot staden Mykolajiv. Tre av de skadade fördes till sjukhus med allvarliga skador. I separata incidenter attackerades samhällena Kutsurub och Ochakiv med drönare under natten. Inga ytterligare dödsfall rapporterades.

- I Sumyregionen dödades en person och två skadades vid separata drönar- och artilleriattacker. Totalt genomförde ryska styrkor 80 attacker mot 33 samhällen, med glidbomber, raketartilleri och drönare. Bostäder och infrastruktur skadades.

- I Tjerkasyregionen sköt det ukrainska luftförsvaret ner 25 drönare under natten. Inga dödsfall rapporterades, men tryckvågor från nedslagen skadade fönster och infrastruktur i staden Uman.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


25 sep 2026

UPPMANING: Tanka inte bilen full

2026 09 25

De senaste dagarna har larmen avlöst varandra om att bensin- och dieselpriserna är på väg att skjuta i höjden.

Under hösten försvinner två skattesänkningar på drivmedel, vilket leder till fyra kronor dyrare literpris vid pump. Dessutom har störningar av trafiken genom Hormuzsundet bidragit till högre priser under större delen av året, inte minst nu.

Av det skälet kanske många av ekonomiska skäl drar sig från att fylla tanken. Men det finns ytterligare en anledning att låta bli att tanka bilen helt full. Det menar åtminstone mekanikern Juan José Ebenezer, som varnar just för att låta pumpen ticka på.

– Du ska aldrig köra med full tank, säger han till tidningen Melty.

Oväntade rådet: tre fjärdedelar

Skälet till uppmaningen är att en helt fylld bensintank kan påverka bilens totala prestanda kraftigt. I en full tank riskerar flytande bensin att ta sig in i områden avsedda för ångor, vilket kan orsaka skada på komponenter om det sker regelbundet.

Istället har mekanikern följande uppmaning.

– Helst rekommenderar jag att man alltid håller tanken på tre fjärdedelar och minst en fjärdedel. 

Andra läser: Omtalad skattesänkning kan bli kvar

Toyotas rekommendation

Biljätten Toyota har en stående varning om samma sak. Biltillverkaren är dock inte lika petig i sin rekommendation om att hålla tanken på drygt tre fjärdedelar, men flaggar desto mer för att inte fylla på med en extra dos bensin efter att det automatiska stoppet aktiverats.

– De automatiska avstängningsventilerna finns där av en anledning. Bensin behöver utrymme för att expandera inuti tanken, så när du fyller förbi den automatiska avstängningsventilens "klick" kan du fylla på för mycket bensin i tanken, framhåller Toyota och tillägger:

– Detta kan leda till för mycket tryck inuti tanken och därmed en läcka när bensinen expanderar. Fyll tills du hör klicket och stanna sedan.

Läs mer om bränsle- och dieselpriserna här:

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


25 sep 26

USA säger ja – jubel i Ukraina

2026 09 25

Ukraina har länge vädjat om att USA:s president Donald Trump ska ge landet tillstånd att tillverka robotar till luftvärnsystemet Patriot.

Ett sådant beslut har beskrivits som avgörande för Ukrainas framtida försvarsförmåga mot luftattacker.

Nu uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Trump gett klartecken.

– Vid vårt senaste möte underströk president Trump att han nu har fattat ett slutgiltigt beslut. Ukraina kommer att få licenser för att tillverka Patriotrobotar, säger Zelelenskyj enligt AP.

Efter gårdagens glädjebesked

Beskedet kommer kort efter att Ukraina fått grönt ljus för en ny leverans av Patriotrobotar.

Under torsdagen bekräftade Zelenskyj att Ukraina snart kommer att få de eftertraktade robotarna. Han uppgav inte vilket land som kommer att leverera dem.

– Det är ett viktigt beslut, ett mycket viktigt sådant. Vi har uppnått ett mål, sade Zelenskyj enligt ukrainska medier.

Samtal med Trump

De efterlängtade beskeden når Ukraina efter att Zelenskyj och Trump träffats i samband med öppnandet av FN:s generalförsamling i New York.

De två ledarna uppges ha diskuterat Ukrainas akuta behov av fler Patriotrobotar inför vintern.

President Zelenskyj har tidigare framhållit att Ukraina behöver fem procent av de Patriotrobotar som USA har i lager för att ”ta sig igenom vintern”.

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt 

FAKTA: Luftvärnssystemet Patriot

- Patriot, eller Luftvärnssystem 103 som är den svenska benämningen, innehåller världens mest avancerade luftvärnsrobotar.

- Det består av radarstationer som söker efter och följer fientliga plan och robotar, stridsledningscentraler, fordon och lavetter samt robotar.

- Det är utrustat med en datalänk som gör att flygplan, fartyg och markfordon kan dela på taktiska bilder och kartor med väldigt liten fördröjning.

- Man kan också skicka textmeddelanden, bildinformation och tala över två olika röstkanaler.

Källa: Försvarsmakten

Läs också: PENSIONSBESKED: Flera tusenlappar mer i månaden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen