5nov2025

Kritiserat Lidl-förslag snart verklighet – efter 14 år

2025 05 26

Lidl har väntat i drygt 14 år för att få öppna en kommande butik i Knivsta, Uppsala län.

Anledningen till att butiken dröjer är för att den planeras att byggas på en plats som blivit hett omdebatterad.

Den nya butiken ska nämligen ligga på en tomt som redan öronmärkts för ett naturreservat, vilket innebär att reservatet blir av med mark.

Det kritiserar kommunens opposition, rapporterar UNT.

Vi är emot att butiken byggs i det kommande naturreservatet. Även om man bara tar en liten bit så påverkar det hela området kraftigt. Det blir oerhörda störningar där med parkeringar, både för djurlivet och för trafiken på Gredelbyleden, säger Lotta Wiström (L) till tidningen.

En del av jättesatsningen

Frågan är delvis av nationell betydelse.

Lidl gick förra året ut med att man vill öppna ytterligare 100 nya butiker i Sverige. Kedjan ska växa från dagens 200 till 300 butiker.

Storsatsningen innebär att Lidl på allvar tar upp kampen mot de mer etablerade matjättarna i Sverige som Ica, Coop och Axfood med Willys och Hemköp.

Konkurrensverket har tidigare pekat ut att bristande konkurrens i livsmedelsbranschen ger omotiverat höga priser på mat.

– Vår genomlysning av livsmedelsbranschen visar att konsumenterna har fått betala mer för många livsmedel än vad som är motiverat av de ökade priserna på insatsvaror i livsmedelsproduktionen, säger Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten.

Får markanvisning idag

Under 2025 planerar Lidl även att upprätta nya butiker i Eslöv, Borås, Upplands-Bro, Sollefteå och Strömstad.

Dessutom öppnas en butik i Mora som ska bli dubbelt så stor som stadens tidigare Lidlaffär.

När bolaget därför idag, måndag, får en markanvisning av kommunen är det en form av milstolpe. När Lidl försökte etablera en butik på samma plats för 14 år sedan blev det avslag, men nu får man alltså förtur till den omtalade tomten.

LÄS MER: Nytt land storsatsar i Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

"Lidl uppfyller kriterierna"

Butiken väntas stå klar 2029, men beslutet om platsen lär sannolikt överklagas.

Enligt Knivsta kommuns styre kommer det att läggas fram politiska uppdrag för att skydda den biologiska mångfalden i det kommande naturreservatet.

I stället för att genomföra en markanvisningstävling, som ofta syftar till att få ut så hög exploateringsvinst som möjligt, så har vi valt att utgå från hållbara principer som värnar kvalitet. Lidl uppfyller dessa kriterier om få leveranser per dag, konkurrenskraftiga priser och en vilja att samarbeta kring arkitektur och hållbarhet på ett övertygande sätt, säger Mimmi Westerlund (KD), till UNT.

LÄS MER: Snabbmatsjätte storsatsar i Sverige – öppnar mängder av restauranger

Foto: K. Przybylak

Text: Redaktionen


16 april 2026

Populärt kaffe försvinner från butiker – säljs på ICA och Willys

2026 04 16

Ett välkänt kaffe går i graven.

Detta då ett historiskt rosteri i Uppsala tvingas stänga.

Kaffet kommer fortfarande att säljas i flera stora matbutiker, bland annat ICA och Willys, tills det att lagret tar slut.

Stänger efter 130 år

Lindvalls kaffe har rostat kaffe i Uppsala i över 130 år, men verksamheten ska nu stängas.

Orsaken är att Trafikverket behöver området för utbyggnaden av järnvägen till fyrspår.

Beslutet innebär att ett av Sveriges äldsta familjeägda kafferosterier lämnar platsen där det funnits i generationer, och att matjättarnas hyllor med kaffet kommer eka tomma.

Cirka 20 anställda påverkas av stängningen, och företaget har samtidigt försökt hitta möjligheter att fortsätta verksamheten på annan ort – men utan någon klar lösning.

Trafikverkets ersättning för att bygga ett nytt rosteri är för liten.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Stark efterfrågan trots stängning

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, sade Ulf Lindvall, vd på Lindvalls, till SVT, när beskedet kom i fjol.

Trots detta har efterfrågan på Lindvalls kaffe ökat kraftigt den sista tiden.

Enligt företaget rostas nu omkring 260 ton kaffe i månaden.

– Vi rostar mer än vad vi någonsin gjort tidigare. Så vi slår rekord efter rekord här nu, säger Ulf Lindvall till SR.

Han beskriver samtidigt situationen som motsägelsefull.

– Allting känns jättemärkligt. Att när det går som bäst så kommer någon och säger åt en att du måste stänga ner verksamheten, säger han.

Fortsätter säljas i matbutiker

Trots att rosteriet nu stänger helt försvinner inte kaffet direkt från hyllorna.

Lindvalls kaffe finns fortfarande hos flera stora matkedjor, bland annat ICA och Willys, där produkterna säljs parallellt med andra varumärken.

Hur länge dessa kommer finnas kvar i butik beror på hur stora lager som finns hos återförsäljare.

LÄS MER: Klädbolag rusar 600 procent på börsen

Foto: John ydju

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 16

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen