Trumptopp dundrar – efter attackerna mot Kyiv

2025 05 26

Donald Trumps sändebud Keith Kellogg reagerar nu på attackerna mot Kyiv.

Ryssland har i dagarna riktat stora missil-och drönarattacker mot den ukrainska huvudstaden.

Bilder som sprids på sociala medier visar Kyiv och andra ukrainska städer i lågor.

Nu reagerar Donald Trumps särskilda sändebud till Ukraina, Keith Kellogg, på attackerna.

“Är skamligt”

Kellogg har tagit till sociala medier för att uttrycka sina tankar efter de brutala attackerna.

– Det här är Kyiv, skriver han under en bild som visar den ukrainska huvudstaden i brand.

– Det urskillningslösa dödandet av kvinnor och barn på natten i deras hem är ett tydligt brott mot 1977 års fredsprotokoll från Genève som är utformat för att skydda oskyldiga. Dessa attacker är skamliga. Stoppa dödandet. Vapenvila nu.

Ryssland avfyrade 69 missiler och 298 drönare under natten till den 25 maj, enligt Ukrainas flygvapen. 

Attacken dödade 12 personer, inklusive tre barn, och skadade mer än 60, säger inrikesminister Ihor Klymenko enligt Kyiv Independent.

“Tystnad”

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har uttryckt att USA:s ”tystnad” efter den senaste tidens ryska attacker uppmuntrar Vladimir Putin, efter Moskvas hittills största flygattack. 

Zelenskyj varnade för att Rysslands ”brutalitet inte kan stoppas” utan ”starka påtryckningar på det ryska ledarskapet”.

Av de dödade i Zhytomyr-regionen fanns tre barn – alla syskon, enligt Ukrainas vice utrikesminister Mariana Betsa. 

I ett uttalande på X identifierade hon dem som åttaårige Stanislav, 12-åriga Tamara, och 17-åriga Roman, uppger BBC.

Vill se sanktioner

EU har infört nya sanktioner mot Ryssland.

I ett inlägg på X understryker Ukrainas president att han vill se ytterligare sanktioner.

– Varje rysk attack är ett tillräckligt skäl för nya sanktioner mot Ryssland, menar Zelenskyj.

– Ryssland drar ut på det här kriget och fortsätter att döda varje dag. Världen kanske tar helg, men kriget fortsätter, oavsett helger och vardagar.

Läs mer: Ryssland hävdar – Putin hamnade mitt i attack

Arkivfoto: D. Tolokonov

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen