Stefan Löfven har fått ett nytt uppdrag

2022 01 29

Tidigare statsministern Stefan Löfven (S) meddelade vid sin avgång att han inte tänker gå i pension och nu har han tackat ja till ett nytt uppdrag.

Nu har det hunnit gå nästan exakt två månader sedan Stefan Löfven stämplade ut för gott från Rosenbad och lämnade sitt tidigare jobb som Sveriges statsminister.

Vinterpromenader med Ulla

Sedan dess har han spenderat en hel del tid i Örnsköldsvik där han kopplat av med sin Ulla. De båda har bland annat vistats en hel del i bygdens fagra vinternejder.

– Vi har tagit många promenader, läst och träffat vänner, sett på ishockey och en och annan fotbollsmatch på tv, berättar han för GT.

Trivs med tystare telefon

Stefan Löfven förklarar för tidningen att han trivs med att telefonen inte längre ringer stup i kvarten.

– Jo, jag konstaterar att det ringer betydligt färre gånger, men det är inget som stör mig. Det var det som var tanken. Man vänjer sig fort.

Berömmer Magdalena

Ex-statsministern passar i intervjun på att berömma Sveriges nya statsminister och framhåller att hon har stora möjligheter att bli folkkär samtidigt som hon har djup kunskap och är bra på att debattera.

– Hon är också den som kan ta människor och prata med folk ute i landet, anser Stefan Löfven.

Teater och opera

Han betonar att han och Ulla ser till att njuta av trivsamma aktiviteter tillsammans.

– Vi älskar att gå på konserter, se film, teater och konst. Och dans. Det intresserar mig mer och mer. Opera har vi tyckt om länge, säger han till GT.

Flyttar nog utomlands

När han var på väg att lämna sitt statsministerjobb berättade Stefan Löfven för GP att han inte tänkte gå i pension utan istället vill rikta in sig på en internationell karriär.

– Jag kommer inte kunna sätta mig ner och inte göra någonting. Så kan jag hitta något där jag kan göra en insats för ett samhälle, då vill jag gärna göra det. Men jag tror att det är bäst att inte vara verksam i landet, utan kanske hitta något annat, sa han.

Första uppdraget klart

Och nu har han även tackat ja till ett första uppdrag och det avser att motverka barnarbete.

– Kailash Satyarthi är en indisk läkare som fick Nobels fredspris tillsammans med Malala Yousafzai. Han gör en heroisk insats i kampen mot barnarbete, säger Stefan Löfven till GT.

Inom en stiftelse

– Vi har lärt känna varandra genom åren. Han leder en stiftelse där jag ska försöka göra min del. Vi ska även där hitta rätt form för mitt engagemang. Det finns 160 miljoner barn i världen som utsätts för barnarbete, betonar han.

Om ett halvår

Insatserna i stiftelsen mot barnarbete utformas som ett uppdrag och vad Stefan Löfvens nästa heltidsjobb blir är ännu inte klart.

Om något halvår kanske det är klart bedömer Stefan Löfven enligt GT.

Läs mer i GT.

Foto: Stefan Löfven FB

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen