UPPGIFTER: Trump skrotar jättelöfte till hela världen
2025 05 22
Donald Trump uppges dumpa sitt kanske mest prestigefyllda vallöfte.
Den amerikanska presidenten lovade först fred i Ukraina på 24 timmar efter att han installerats i Vita huset.
Löftet justerades sedan till “ungefär 100 dagar”.
Nu uppges Trump överge vallöftet om att få slut på kriget helt och hållet, erfar The New York Times.
Uppgifterna kommer ett par dagar efter att presidenten samtalat med den ryska diktatorn Vladimir Putin på telefon.
– I månader har president Trump hotat med att helt enkelt lämna de frustrerande förhandlingarna om ett eldupphör mellan Ryssland och Ukraina, framhåller den amerikanska tidningen och tillägger:
– Efter ett telefonsamtal på måndagen mellan Trump och Rysslands president Vladimir Putin verkar det vara precis vad den amerikanske presidenten gör.
Zelenskyj informerad
Enligt tidningen har fokus nu skiftats till att istället handla om Trump även kommer att överge USA:s stöd för Ukraina i kriget, vilket varit den amerikanska hållningen sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion för tre år sedan.
Trump har sagt att det är upp till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Putin att själva hitta en lösning på konflikten.
– Och han backade från sina egna hot om att delta i en europeisk påtryckningskampanj som skulle inkludera nya sanktioner mot Ryssland, erfar NYT med hänvisning till sex tjänstemän med insyn.
Riskerar "djup spricka" i Nato
Tidningen framhåller att uppgifterna sätter ljus på Trumps beslut att “ge upp” när det gäller löftet om att medla fram fred i Ukraina, ett krig som på flera sätt påverkar och engagerar hela världen.
Det innebär också ett “skapande av en djup spricka” inom Nato om presidenten inte ändrar sig, uppger NYT.
John Foreman, tidigare brittisk försvarsattaché i Moskva och Kyiv, menar att Trumps uttalande bekräftar ett misslyckande.
– Vi borde inte bli förvånade. Trump har konsekvent använt morötter snarare än piska. Det är tydligt att han värdesätter en relation med Ryssland, och en udda vänskap med Putin, framför Ukraina, säger han i en kommentar till Newsweek.
Rubio: Han försöker avsluta kriget
Utrikesminister Marco Rubio har kommenterat uppgifterna.
Han delar inte bilden att Trump har gett upp.
– Vad presidenten försöker göra är att avsluta ett blodigt, kostsamt krig som ingen av sidorna kan vinna, säger Rubio enligt samma tidning och understryker att Putin “inte fått en enda sanktion hävd”.
Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)
Text: Redaktionen