Obehagliga uppgifter från gränsen mellan Ryssland och Ukraina

2022 01 29

Nya obehagliga uppgifter som signalerar att den ryska diktaturen kommer att inleda krig mot Ukraina avslöjas nu av flera källor i USA.

Tre myndighetskällor lyfter fram ett av de mest obehagliga tecknen hittills på att Rysslands diktator menar allvar med hoten mot Ukraina.

Lager med blod

Ryska militären har flyttat lager med blod tillsammans med diverse medicinsk utrustning till Ukrainas gräns. Materialet är avsett för att behandla skadade människor, rapporterar Reuters.

Uppgifterna ses som en tydlig signal som indikerar att Moskva gör sig redo för krig.

Blodresurser kritisk faktor

Amerikanska myndighetskällor betonar att konkreta indikatorer – som blodresurser – är kritiska faktorer när det gäller att fastställa huruvida Ryssland faktiskt tänker inleda krig och invasion av Ukraina eller inte.

Lutar åt krig

Avslöjandet om blodleveranser är ett av de faktum som ligger bakom att Vita Huset och president Joe Biden allt mer lutar åt att ett krig kommer att utbryta, uppger källorna för Reuters.

President Biden talade med Ukrainas president Volodymyr Zelensky på torsdagen.

Befarar invasion i februari

Efter samtalet stod det klart att USA är mycket oroade över läget.

– President Biden sa att det är en uppenbar sannolikhet för att Ryssland kan invadera Ukraina i februari, meddelade Emily Horne, Vita Husets talesperson för USA:s Nationella Säkerhetsråd.

Nya uppgifter

USA:s Försvarshögkvarter Pentagon har tidigare klargjort att man har kännedom om att Ryssland förflyttat medicinsk material i samband med upprustningen längs Ukrainas gräns.

Men uppgifterna om blodresurser är nya och just den typen av detaljer är avgörande för att bedöma den ryska militärens beredskap enligt expertutlåtanden till Reuters.

Förutsättning för attack

– Man utför inte en attack utan att ha det på plats, säger den pensionerade USA-generalen Ben Hodges, vid European Policy Analysis Research Institute.

Rysslands Försvarsdepartement har inte besvarat Reuters frågor om avslöjandet. Inte heller Pentagon vill diskutera saken öppet.

Stora volymer av personförluster

USA:s chef för Joint Chiefs of Staff, USA:s högsta militära råd, varnar för att en rysk invasion av Ukraina blir fruktansvärd för landet och kommer att resultera i betydande personskador.

– Givet den typ av styrkor som aktuella – om det utlöses mot Ukraina så blir det betydande, mycket betydande, och det skulle resultera i stora volymer av personförluster, säger Mark Milley på en presskonferens vid Pentagon.

Fruktansvärt – Förfärligt

– Man kan tänka sig hur det skulle se ut I folktäta områden, nära vägar och så vidare. Det skulle vara fruktansvärt. Det skulle vara förfärligt. Och det är inte nödvändigt. Vi tror att en diplomatisk utväg är lösningen här, säger han.

Text: Redaktionen

Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 09

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen